Chemiczna kastracja psa - co to jest implant Suprelorin - Maty Węchowe

Chemiczna kastracja psa – co to jest implant Suprelorin

Chemiczna kastracja psa, czyli czym jest implant Suprelorin i czy warto się zdecydować na tego typu zabieg. Wielu psich opiekunów z różnych powodów zastanawia się nad kastracją swojego pupila. Długo jedynym rozwiązaniem był tradycyjny zabieg, który polegał na kastracji chirurgicznej. Obecnie dostępna jest alternatywa w postaci implantu Suprelorin.

Opiekunowie zastanawiają się jednak czy jest to dobre rozwiązanie. Z tego powodu w tym artykule wyjaśnimy czym jest chemiczna kastracja psa i czy warto się na nią zdecydować.

Chemiczna kastracja psa – co to znaczy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ”kastracja polega na wycięciu gonad (u samców jądra, a u samic jajniki). U samic zazwyczaj dodatkowo (jest to wskazane) usuwa się też macicę, aby uniknąć późniejszych powikłań po operacji.” Dostępny jest również zabieg sterylizacji: ”Sterylizacja u samców polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów (jądra nie są usuwane), a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów (jajniki nie są usuwane).”

Chemiczna kastracja psa suprelorin

Funkcjonuje mit, w którym uważa się, że samce są kastrowane, a suczki sterylizowane. Nie jest to prawda – obie płcie mogą być sterylizowane lub kastrowane, oba zabiegi różnią się swoim zakresem.

W związku z tym trzeba wiedzieć, że również termin ”kastracja chemiczna” to nie do końca prawidłowe sformułowanie, ale takie funkcjonuje. Prawidłowy termin to: ”odwracalna sterylizacja farmakologiczna”.

Zabieg ten polega na wstrzyknięciu psu implantu Suprelorin. Implant wstrzykuje się podskórnie w okolicach łopatek. Trzeba wiedzieć jedną ważną rzecz: implant w Polsce stosuje się wyłącznie u psich samców. Nie ma obecnie możliwości kastracji chemicznej suczek w naszym kraju.

Kastracja implantem Suprelorin  – czy warto?

Wielu opiekunów zastanawia się nad tym czy warto wykonać odwracalną sterylizację farmakologiczną. Nie ma na to niestety łatwej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Warto również skonsultować sprawę z weterynarzem, aby doradził nam najlepsze rozwiązanie w przypadku naszego psa.

Pamiętajmy o jednym: kastracja lub sterylizacja to nie jest magiczne rozwiązanie na problemy behawioralne u psa. Jeśli nasz pies ma kłopoty z nadpobudliwością, nadmiarem energii, agresją, reaktywnością lub innymi zachowaniami to najpierw powinniśmy znaleźć przyczyny problemów, ponieważ czasami kastracja nie tylko nie pomoże, ale może wręcz pogorszyć nasze kłopoty.

Warto również najpierw spróbować innych rozwiązań. Przykładowo na problem z nadpobudliwością mogą pomóc maty węchowe lub inne zabawy i aktywności umysłowe, które pomogą naszemu psu się wyciszyć.

Jednak jeśli próbowaliśmy bezskutecznie innych rozwiązań, a behawiorysta i weterynarz zalecają nam kastrację to jak najbardziej warto się nad tym zastanowić. Kastracja to również dobry pomysł, jeśli nie chcemy szczeniąt lub chcemy uniknąć potencjalnych chorób układu płciowego.

Odwracalna kastracja

Jeśli jesteśmy zdecydowani na kastrację to implant Suprelorin może być dobrym pomysłem. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że procedura jest odwracalna. Implant traci z czasem ”moc”, a jeśli nie podamy kolejnej dawki to nasz pies wróci do stanu sprzed poddania się zabiegowi.

kastracja chemiczna czy tradycyjna

Dzięki temu kastracja chemiczna to świetne rozwiązanie w przypadku psów starszych, u których tradycyjny zabieg pod znieczuleniem ogólnym mógłby być niebezpieczny. To również dobra alternatywa, jeśli nie jesteśmy pewni, czy kastracja pomoże w naszych problemach (lub obawiamy się pogłębienia problemów np: z lękliwością). Dzięki kastracji chemicznej możemy sprawdzić jak nasz pies zachowuje się po zabiegu, a jeśli będziemy zadowoleni z efektów to wtedy możemy zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie.

Kastracja chemiczna psa jest również ciekawym pomysłem dla hodowców. Często mają psa reproduktora, ale na pewien czas nie chcą szczeniąt. Kastracja implantem pozwala uniknąć niechcianego zapłodnienia.

Jak widać zastosowań jest sporo i często odwracalna sterylizacja farmakologiczna będzie dobrym, tymczasowym rozwiązaniem. Mimo wszystko uważamy, że ostatecznie w większości przypadków warto będzie się zdecydować na tradycyjny zabieg. Jednak możliwość spróbowania kastracji z możliwością jej odwrócenia to naprawdę ciekawa sprawa, którą warto przemyśleć.

W końcu największą wadą tradycyjnej kastracji jest właśnie brak możliwości jej cofnięcia. Z tego powodu wielu opiekunów ma problem z podjęciem decyzji, ponieważ boi się, że zabieg będzie miał jakieś przykre konsekwencje. Spróbowanie kastracji chemicznej pomaga zminimalizować to ryzyko.