Jak nauczyć psa komendy siad? - Maty Węchowe

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jak nauczyć psa komendy siad? To jedna z najpopularniejszych komend, od której większość opiekunów zaczyna swoją przygodę ze szkoleniem swojego psa. Jednocześnie bardzo łatwo jej nauczyć, więc na pewno każdy sobie poradzi. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić dlaczego w ogóle warto nauczyć psa tej komendy i jak to zrobić przy wykorzystaniu nowoczesnych metod pozytywnych.

Dlaczego warto nauczyć psa komendy siad?

Komenda siad nie bez powodu jest najpopularniejszym poleceniem, od którego opiekunowie rozpoczynają trening swojego psa. Umiejętność siadania na zawołanie przydaje się w wielu sytuacjach i opiekunowie wykorzystują to, aby uczynić swoje życie z psem trochę łatwiejsze.

Polecenie “siad” ma bardzo wiele zastosowań. Przykładowo chcesz, żeby Twój pies grzecznie czekał aż założysz buty zamiast kręcić się wokół Ciebie? Możesz powiedzieć mu, żeby usiadł, a wtedy cała czynność będzie prostsza. W trakcie spaceru chcesz przejść przez przejście dla pieszych i obawiasz się, że pies wybiegnie na ulicę? Lepiej będzie jak usiądzie i poczeka na zmianę światła. Pies niecierpliwi się jak przygotowujesz mu miskę z jedzeniem? Również będzie przyjemniej jak usiądzie koło Ciebie i grzecznie poczeka. Umiejętność siadania jest również ważna dla generalnego szkolenia psa, ponieważ jest podstawą wielu innych komend. Na przykład przedłużonego siadania, siadania przed opiekunem lub z jego boku.

Komenda siad jest po prostu fajna i pożyteczna, dlatego jak najbardziej warto nauczyć jej psa. Dodatkowo nauka jest bardzo prosta, więc każdy opiekun sobie poradzi.

jak nauczyć psa komendy siad poradnik

Jak nauczyć psa komendy siad?

Wielu opiekunów zastanawia się jak nauczyć psa komendy siad i z jakich metod skorzystać. Naszym zdaniem najlepsze są pozytywne metody, które polegają na nagradzaniu psa za dobre wykonanie danej czynności. Dzięki zastosowaniu nagród Twój pies będzie zadowolony z ćwiczeń, zmotywowany i chętnie będzie je wykonywał również w przyszłości. Do nauki komendy siad najlepszą techniką jest tak zwane naprowadzanie. Technika ta polega na tym, że naprowadzamy psa smakołykiem do przyjęcia danej pozycji, a potem nagradzamy.

Jak nauczyć psa siad? Spróbuj następujących kroków:

  • Podaj psu smakołyk za darmo, żeby zainteresować go treningiem i zmotywować do pracy
  • Weź przysmak do ręki i ustaw ją mniej więcej nad głową psa w taki sposób, aby musiał spojrzeć się w górę, żeby zobaczyć Twoją rękę z jedzeniem
  • Pracuj ręką w taki sposób, aby zachęcić psa do przyjęcia pozycji siedzącej. Dla psów patrzenie w górę w pozycji stojącej nie jest optymalne, dlatego większość psów sama przyjmie pozycję siedzącą, ponieważ w tej sytuacji jest po prostu wygodniejsza
  • Jak tylko Twój pies usiądzie to nagródź go smakołykiem i dobrym słowem

W ten sposób nauczymy psa przyjmowania pozycji siedzącej. Zrób kilka razy ten etap, aż pies zrozumie o co chodzi i dość szybko zacznie siadać. Po przyjęciu pozycji siedzącej zrób coś, aby pies wstał (najlepiej po prostu zrobić krok w tył i zachęcić psa do podejścia), aby móc ponowić ćwiczenie. Kolejnym etapem jest wprowadzenie polecenia słownego:

  • ćwicz dokładnie tak samo jak w poprzednim etapie, ale zanim ustawisz rękę nad głową psa powiedz komendę (może to być słowo SIAD albo jakiekolwiek inne, które chcesz zastosować dla tej komendy)
  • Jak pies usiądzie to go nagródź i pochwal

trening z psem polecenie siad

Ponownie wykonaj kilka ćwiczeń w ten sposób – za każdym razem wypowiadaj wybraną komendę. Po kilku (lub kilkunastu w zależności od umiejętności psiaka) powtórzeniach Twój pies powiąże pozycję z komendą słowną. Ostatnim etapem jest wycofanie nakierowywania ręką na początku:

  • Powiedz komendę i poczekaj aż pies przyjmie pozycję siedzącą i wtedy mocno go nagródź i pochwal
  • Jeśli pies nie wykonuje komendy na samo słowo to znaczy, że trzeba zrobić więcej powtórzeń z nakierowywaniem, czyli cofnąć się o jeden etap

I to wszystko – uczenie psa komendy siad jest bardzo proste. Najlepiej podzielić trening na kilka dni, gdzie każdego dnia skupiamy się na jednym etapie. Sesje treningowe powinny być krótkie i trwać maksymalnie 2-5 minut, aby utrzymać wysoką motywację psiaka.