FAQ

Mata węchowa to świetny produkt, ale jak to mówią ”kto pyta nie błądzi”. Tutaj znajdziecie najczęściej zadawane nam pytania wraz z naszymi odpowiedziami. Mamy nadzieję, że pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli nadal macie jakiekolwiek pytania to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Na pewno pomożemy!

Kolor maty węchowej ma naszym zdaniem drugorzędne znaczenie. W końcu chodzi nam o to, aby podczas zabawy pupil korzystał ze zmysłu węchu. Chyba najczęstszym pytanie jest ”czy mata musi być w kolorach niebieskim i żółtym, ponieważ podobno takie kolory pies widzi?”. Prawda jest taka, że psy rozróżniają wiele kolorów, ale spektrum widzenia kolorów znacząco różni się od tego, co widzimy my.

W pracy węchowej jednak najważniejszy jest węch, więc nie trzeba się sugerować kolorystyką maty. Najlepiej wybrać taką, która nam się osobiście podoba. Pies lub kot będą zadowoleni tak długo, jak w macie będą znajdować się ukryte pyszności :)

Staramy się, aby termin wysyłki był jak najszybszy – bardzo często jest to nawet wysyłka w 24h. Najlepiej sugerować się informacją na stronie konkretnego produktu.

Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz maty szybciej niż jest to podane w informacji na stronie to napisz do nas, a zobaczymy co da się zrobić :)

 

W naszym sklepie można znaleźć różne modele mat węchowych, które wykonywane są z różnych materiałów. Poniżej szczegółowe informacje:

Mata Węchowa szyta STANDARD wykonana jest  podstawy z filcu oraz pasków z materiału polarowego. Do przyszywania pasków stosujemy mocne nici kaletnicze.

Mata Węchowa szyta PREMIUM wykonana jest z szytej podstawy z antypoślizgowym spodem oraz pasków z materiału polarowego. Do przyszywania pasków stosujemy mocne nici kaletnicze.

Mata Węchowa pleciona SUPER wykonana jest z elastycznej, antypoślizgowej podstawy z tworzywa oraz pasków z materiału polarowego.

Wszystkie nasze maty wykonane są z materiałów najwyższej jakości. Dokładamy wszelkiej uwagi, żeby każdy nasz produkt był jak najlepszy!

W matach węchowych oraz aktywnościach związanych z węchem najlepsze jest to, że są dla każdego. Korzystanie z nosa jest naturalne dla naszych psów i kotów, więc tego typu zabawa jest idealna dla nich.

Niektóre psiaki lub kociaki na samym początku mogą nie rozumieć zabawy, szczególnie jeśli od młodego wieku były uczone głównie zabaw fizycznych (szarpanie, przeciąganie się). Wystarczy jednak pokazać na czym polega aktywność, a na pewno pokocha swoją matę węchową :)
Maty węchowe mają wiele korzyści. O możliwościach przeczytasz w artykułach na naszym blogu, na przykład tutaj: https://matywechowe.pl/maty-wechowe-info/

 

Oczywiście, że mogą! Mata węchowa to idealna aktywność dla psów i kotów starszych lub w okresie rekonwalescencji. Zabawa nie wymaga dużej siły, ani energii, dzięki czemu jest idealna dla każdego. Matą węchową mogą się bawić także psy i koty głuche lub niewidome.

Nasze maty węchowe wykonane są z materiałów najwyższej jakości i jesteśmy pewni ich wytrzymałości. Nie da się jednak ukryć, że jak pies chce coś zniszczyć to to zrobi. Niektóre psiaki potrafią obgryźć całe meble, a co dopiero matę. Pamiętajmy, że mata węchowa służy do zabawy węchowej, a nie gryzienia lub szarpania. Nie pozwalajmy na niszczenie zabawki :)

W przypadku takiego psiaka na pewno warto obserwować go podczas zabawy, a po skończeniu należy matę schować. Większość psiaków po kilku sesjach rozumie, że mata polega na szukaniu, a nie szarpaniu.

Oczywiście, że będzie dobra! Trzeba jednak pamiętać, aby podczas pierwszych zabaw obserwować psiaka. Jak tylko zobaczy, że w macie ukryte są przysmaki to na pewno nie będzie mógł się oprzeć i zacznie ich szukać, a o szarpaniu zapomni.

Wszystko jednak zależy od konkretnego psa. Jeżeli po znalezieniu wszystkich przysmaków zaczyna interesować się matą w inny sposób to należy mu ją zabrać i schować. Po pewnym czasie zrozumie, że mata służy tylko do szukania, a nie zabaw siłowych.

Każda nasza mata węchowa została zaprojektowana w taki sposób, aby pozwolić na świetną zabawę węchową każdemu psu i kotu.

Mata Węchowa szyta STANDARD to nasz podstawowy model maty, który sprawdzi się u większości psiaków i kociaków.

Mata Węchowa szyta PREMIUM jest bardziej gęsta, a paski są dłuższe, dzięki czemu będzie to lepszy wybór, jeśli szukamy czegoś, co może być naprawdę trudną aktywnością dla psa.

Mata Węchowa SUPER to model wykonany na specjalnej podstawie z antypoślizgowymi wypustkami. Jest bardzo gęsta i posiada dłuższe paski niż zwykła mata pleciona. Unikalna podstawa posiada zaczepy, które pozwalają łączyć ze sobą wszystkie maty z serii SUPER. To idealne rozwiązanie dla każdego, ponieważ pozwala na świetną zabawę i dalsze jej urozmaicanie w przyszłości poprzez dodawanie kolejnych modułów.

Im większa mata tym większa powierzchnia do wąchania. Z tego powodu nawet małe psiaki i kociaki mogą korzystać z większej maty. Sesje węchowe będą dłuższe i bardziej męczące, a człowiek nie będzie musiał tak często ukrywać nowych przysmaków.

Dla bardzo dużych psów polecamy zakup kilku większych mat, aby zapewnić im większą powierzchnię do zabawy. Mniejszy rozmiar jest świetny, jeśli nie mamy dużo miejsca lub potrzebujemy mobilnej maty, którą bez problemu zabierzemy ze sobą.

Zachęcamy do kupowania kolejnych mat wraz z postępami pupila. Kilka mat umożliwia większe urozmaicenie zabawy. Przykładowo można stworzyć dla psa tor węchowy, rozłożyć kilka mat w różnych częściach mieszkania lub łącząc je blisko siebie stworzyć jedną, ogromną matę węchową!

Mniejsze maty węchowe są idealne podczas spacerów oraz wyjazdów, ponieważ bez problemu można zabrać je ze sobą.

Wszystkie modele naszych mat węchowych zostały tak zaprojektowane, żeby można było je utrzymać łatwo w czystości. Maty można prać w pralce na delikatnych programach w temperaturze 30 stopni.