Nosework

Czym jest Nosework?

Nosework to niesamowity i zyskujący coraz większą popularność sport kynologiczny, w którym celem jest znalezienie i zaznaczenie konkretnego zapachu przez psa. Cała zabawa wywodzi się z pracy psów policyjnych wyszukujących przy pomocy nosa materiałów wybuchowych i innych niedozwolonych środków.

Zabawa polega na schowaniu próbki zapachowej (np.: w specjalnym pudełku) oraz zachęcenia psa, aby ją znalazł i powiadomił o tym przewodnika. Oczywiście to tylko początki – w późniejszych etapach dochodzi wiele utrudnień np.: inne, rozpraszające zapachy lub zmiana otoczenia, w którym trzeba znaleźć próbkę.Węszenie jest dla psów czymś całkowicie naturalnym i dlatego ten sport jest tak angażujący oraz satysfakcjonujący. Nie ma nic lepszego niż obserwowanie pewnego siebie psa, który wykorzystuje cały swój potencjał podczas pracy.

Dla kogo jest Nosework?

Najlepsze w Nosework jest to, że to sport dla każdego psa – bez względu na rasę czy wielkość. Nosework jest szczególnie polecany dla psów starszych, szczeniąt, z dużą ilością energii oraz z małą pewnością siebie.
Ten sport jest również dla psów po urazach, które potrzebują dodatkowej stymulacji zanim wrócą do pełni sił. Przy zachowaniu szczególnej uwagi ćwiczyć można również z psami, które mają problemy ze słuchem lub wzrokiem.

Dlaczego warto ćwiczyć Nosework?

Ponieważ praca węchowa z psem to ogromna ilość zalet – pobudza naturalne instynkty, zapewnia nowe bodźce, stymuluje intelektualnie, męczy, relaksuje i po prostu uszczęśliwia. Wspólna zabawa z psem buduje więź i polepsza komunikację, a poza tym – to po prostu świetna zabawa.

Nosework brzmi interesująco, prawda?

W naszym sklepie dostępny jest Nosework kit- zestaw podstawowy, który zawiera wszystko czego potrzebujesz, aby zacząć swoją przygodę z tym sportem węchowym. Więcej informacji na temat szkolenie, przygotowywania próbek zapachowych oraz ogólnie nosework znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!