Maty węchowe

Maty węchowe – co to i dlaczego warto?

Maty węchowe to nowy rodzaj zabawy, który pokocha każdy pies – bez względu na wiek, wielkość lub rasę. To intelektualne zabawki, które wykorzystują naturalne popędy psa do poszukiwania i zdobywania pożywienia, a dzięki temu zadowalają psie zmysły.

Zmysł węchu jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu nasz przyjaciel odkrywa i poznaje świat. Niestety jednak coraz rzadziej zmysł ten jest wykorzystywany w życiu. Zazwyczaj psiak musi polegać na wzroku i słuchu, aby rozpoznawać nasze sygnały, gestykulacje i słowa. Również podczas zabawy raczej proponujemy psu dynamiczne, fizyczne rozrywki takie jak szarpanie lub przeciąganie się. Węch nie jest więc tak wykorzystywany. To spory błąd.

Praca węchowa jest dla psa ogromnie przydatna. Wymaga skupienia, uczy koncentracji i pewności siebie. Dzięki temu stymuluje umysłowo i pozytywnie męczy. Sesja węchowa często jest dla psa bardziej wymagająca niż intensywny spacer. Mata węchowa wykorzystuje naturalne instynkty naszego psa. Ukryte przysmaki zachęcają do poszukiwania, a samodzielnie zdobyta nagroda daje psu ogromną satysfakcję i radość.

maty węchowe

Maty węchowe – jak zacząć zabawę?

Korzystanie z mat węchowych jest bardzo proste. Wystarczy położyć ją na płaskim podłożu, ukryć przysmaki w głębi i zachęcić psa do poszukiwania jedzenia. W obecnych czasach wymagamy od naszych psów, aby bardziej korzystały ze zmysłu wzroku i słuchu, aby mogły odpowiednio odczytywać nasze sygnały. Wypowiadamy polecenia głosowe, pokazujemy psom różne rzeczy gestami, a podczas zabawy zachęcamy raczej do szarpania i biegania niż wąchania.

W związku z tym niektóre psy mogą na początku nie rozumieć nowej zabawy – mogą próbować szarpać matę, przeciągać ją lub bawić się w inny sposób. W tej sytuacji warto zacząć od prostych rzeczy, odpowiednio pokazać psu proces ukrywania przysmaku, a dodatkowo zastosować coś o naprawdę intensywnym zapachu! Mało który pies da się oprzeć takiej pokusie. Wraz ze wzrostem zainteresowania można zwiększać poziom trudności całej zabawy – przykładowo można stosować inne, mniej pachnące przysmaki lub ukrywać je w bardziej kreatywny sposób!

Maty węchowe – do czego można wykorzystać?

Maty węchowe to nie są zwykłe zabawki – to cała idea, która polega na zachęceniu psa do wykorzystania swojego unikalnego daru, jakim jest niesamowity węch. Możliwości wykorzystania maty ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.

Miska

Twój pies je zbyt szybko lub za bardzo ekscytuje się porą karmienia? Zamień zwykłą miskę na matę węchową! Pies zamiast biernego jedzenia otrzyma niesamowitą aktywność, która będzie wymagała skupienia oraz koncentracji. Konieczność wyszukiwania jedzenia spowoduje powolniejsze jedzenie, a samo węszenie bardzo uspokaja!

Aktywność

Jeśli Twój pies nigdy nie uczył się wykorzystywać swojego nosa to mata węchowa zapewni idealny trening na początek, który może być wstępem do innych sportów węchowych jak nose work, tracking lub mantrailing.

Dla staruszków

Starsze psiaki nadal są skore do zabawy, ale niestety organizm nie pozwala już na długie spacery. Zamiast tego można przedstawić im matę węchową, która zapewni odpowiednią porcję stymulacji oraz aktywności.

Dla nadpobudliwych

Niektóre psy mają o wiele więcej energii niż inne i czasami trudno sobie z tym poradzić. Zabawy węchowe z wykorzystaniem mat są idealne jako aktywność uspokajająca, ponieważ praca nosem jest bardzo absorbująca i męcząca. To świetne rozwiązanie dla psów nadpobudliwych i z dużym temperamentem.

Ćwiczenia

Za oknem pada? Pogoda jest okropna? Zimno i wieje? Mata węchowa zapewni psu odpowiednią stymulację nawet bez wychodzenia na spacer. Węszenie to czynność bardzo męcząca, która wymaga ogromnej koncentracji. Kilkanaście minut zabawy z matą węchową wymęczy psa tak samo jak długi spacer.

Pomoc w treningu

Maty węchowe świetnie sprawdzają się jako pomoc w treningu. Mogą być wykorzystane jako rozproszenie dla psa, miejsce do zaznaczania, a nawet jako ‘’ślad’’ do tropienia!

Dla szczeniaków

Maluchy uwielbiają nowe rzeczy, więc mata węchowa to dla nich idealna stymulacja. Nie tylko pobudzasz naturalne instynkty młodego psa, ale jednocześnie zapewniasz rozrywkę oraz stymulację intelektualną, która tak bardzo jest potrzebna w okresie rozwoju.

Po zabiegach

Maty węchowe są idealne dla psów w okresie rekonwalescencji, kiedy nie mogą dowolnie biegać i szaleć. Mata węchowa może być skutecznie stosowana również u psów chorych lub z niepełnosprawnością – problemy z poruszaniem się, słuchem lub wzrokiem.

Dowiedz się jeszcze więcej o zabawach węchowych czytając naszego bloga!