Kichanie wsteczne u psów – co to jest? Czasami określane również jako kaszel wsteczny lub katar wsteczny u psa. Chociaż psiaki są niesamowite i dostarczają nam mnóstwo miłości to nie da się ukryć, że czasami robią niepokojące rzeczy.
Właśnie do takich należy kichanie wsteczne. Wielu opiekunów pierwszy raz doświadczając tego ”zjawiska” od razu się niepokoi i szuka informacji w internecie. Często w sieci takie kichanie nazywa się również kaszlem lub katarem wstecznym.
Kichanie wsteczne u psów – czym jest?
Kichanie wsteczne może wyglądać dla psa niewygodnie lub nieprzyjemnie, ale w największym uproszczeniu jak sama nazwa wskazuje jest to po prostu zwykle kichanie, tylko, że wsteczne. To gwałtowny wdech, który sprawia wrażenie niemal “wstecznego”. Psy, zamiast wydmuchać powietrze na zewnątrz, wydają się je wciągać, co wydaje się być niepokojące.
Jednak zazwyczaj nie jest to nic niebezpiecznego ani bolesnego dla psa.
Przyczyny kichania wstecznego u naszego psa
Drażniące substancje, takie jak kurz, pył, alergeny czy dym papierosowy, mogą powodować irytację dróg oddechowych, skutkując kichaniem wstecznym. Dodatkowo, obce ciało w drogach oddechowych może być powodem tego nietypowego zachowania.
Różnice anatomiczne między rasami psów mogą również wpływać na to, dlaczego niektóre psy kichają w ten sposób, zwłaszcza rasy o specyficznej budowie anatomicznej, takie jak mopsy czy buldogi.
Jednak najczęstsza to właśnie podrażnienie dróg oddechowych – podobnie jak u ludzi. U psów bardzo łatwo o wciągnięcie noskiem jakiegoś pyłka z podłogi. To prosta droga do kichnięcia, a niektóre psy częściej od innych kichają właśnie wstecznie.
Rola stresu i emocji
Nie można także zapominać o stresie. Tak, psy również reagują na stres i napięcie, co może wpłynąć na ich układ oddechowy i prowadzić do kichania wstecznego. To zachowanie może być jednym z wielu sposobów, w jaki nasze zwierzaki radzą sobie ze zmianami w otoczeniu.
Czy trzeba się obawiać o psa?
W większości przypadków kichanie wsteczne u psów nie jest niczym poważnym ani groźnym. Zazwyczaj więc nie trzeba się obawiać o swojego przyjaciela. Jeśli jednak zauważamy, że nasz pies kicha w ten sposób bardzo często, a przy okazji towarzyszą inne objawy (trudności w oddychaniu, zmiany w apetycie, nudności) to warto skonsultować się z weterynarzem.
Może się również zdarzyć, że niewielkie ciało obce utknęło psu gdzieś w drogach oddechowych, co stale podrażnia i powoduje kichanie wsteczne. Zazwyczaj do nosa dostaje się kawałek trawy lub inny tego typu element. W tym przypadku również konieczna będzie interwencja specjalisty.
Kichanie wsteczne u psów – podsumowanie
Zrozumienie tego zachowania pozwala opiekunom lepiej zareagować na potencjalne problemy zdrowotne u swojego psiaka. Ważne jest, abyśmy dbali o zdrowie i komfort naszych zwierząt, monitorując zachowania, reagując na zmiany oraz zapewniając im spokój i komfort w ich codziennym życiu.
Samo kichanie wsteczne tylko groźnie wygląda, ale zazwyczaj to po prostu zwykłe kichnięcie – jednak zrealizowane w nietypowy sposób. Nie trzeba się tego obawiać. Warto jednak obserwować psiaka w razie czego i skonsultować z weterynarzem, jeśli jednak sytuacja nas bardzo niepokoi.