Buldog Francuski - co warto wiedzieć o buldożku? Cena, zdrowie

Buldog Francuski – co warto wiedzieć o buldożku? Cena, zdrowie

Buldog francuski to obecnie jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Buldożki cieszą się ogromnym zainteresowaniem z powodu swoich małych rozmiarów i specyficznego, spłaszczonego pyszczka. Te psy to małe molosy o zwartej budowie i krótkiej, gładkiej sierści. Są towarzyskie, chętne do zabawy i stosunkowo energiczne.

Jako psy towarzyszące mocno przywiązują się do swojego opiekuna, nadają się dla singli, ale również dla rodzin z dziećmi. Nie mają dużych potrzeb mieszkaniowych, więc świetnie odnajdą się nawet w małym mieszkaniu lub niewielkiej kawalerce. Dobrze odnajdą się w zatłoczonym mieście.

Jednak nie jest to rasa idealna, a w szczególności warto zwrócić uwagę na jej problemy zdrowotne. Jest to rasa brachycefaliczna, która charakteryzuje się wyjątkowo krótkim psykiem. Skupienie się hodowców wyłącznie na uwypukleniu tego aspektu spowodowało, że rasa ta boryka się z wieloma problemami związanymi z układem oddechowym (i nie tylko). Coraz częściej wzywa się do zaprzestania hodowli tej rasy, a niektóre kraje już taki zakaz wprowadziły.

buldog francuski rasa psa

Buldog francuski – opis rasy

Buldog francuski to mały, krępy pies. Waży około 8-14 kg. Rasa o stosunkowo dużej i szerokiej głowie. Wyraźnie skrócona kufa i zadarty nos to na pewno cecha charakterystyczna tej rasy. Ogon jest naturalnie krótki, może być prosty lub skręcony. Buldog francuski ma krótką sierść, która pozbawiona jest podszerstka.

Rasa ta jest przyjazna i inteligentna. Buldogi francuskie to psy klasyfikowane do grupy psów do towarzystwa, więc uwielbiają towarzystwo opiekuna i kontakt z człowiekiem. Na drodze selekcji hodowlanej rasa ta utraciła skłonność do zachowań agresywnych, więc jest stosunkowo łagodna. Jednak buldogi francuskie bywają zadziorne i czasami natarczywe, co może skutkować w konfliktach z napotkanymi psami na spacerze. Warto jednak pamiętać, że buldog francuski nie powinien być psem podwórkowym, ponieważ nie jest odporny na upały oraz zimno.

Pielęgnacja

Buldog francuski ma sierść, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jednak warto pamiętać, że buldożki są narażone na wiele chorób skórnych, co wymaga odpowiedniej, lekkostrawnej diety.

Sierść buldoga francuskiego jest krótka i pozbawiona podszerstka. Z tego powodu wystarczy regularne czesanie psa miękką szczotką w celu usunięcia martwych włosów okrywowych oraz pobudzenia krążenia krwi w skórze. Pies nie wymaga częstych kąpieli, a mycie powinno odbywać się tylko w przypadku bardzo mocnego pobrudzenia. Zazwyczaj wystarczy przetarcie psa zwilżonym ręcznikiem.

Buldogi francuskie mają jednak problemy specyficzne dla ras brachycefalicznych. Na pysku tworzą się fałdki skórne, które trzeba regularnie sprawdzać. Mogą się w nich rozwijać bakterie i grzyby. Opiekun powinien często sprawdzać stan skóry psa, a w razie przebrudzeń przemyć je wacikiem oraz smarować balsamem przeznaczonym do psów o wrażliwej skórze.

U buldogów francuskich często zdarza się nadmierne łzawienie oczu, dlatego należy odpowiednio pielęgnować ich okolice, aby nie tworzyły się nieestetyczne zacieki. Podobnie warto pielęgnować okolice łap i skórę nosa.

buldog francuski problemy zdrowotne

Buldog francuski – zdrowie

Niestety największym problemem tej rasy są jej ciężkie problemy zdrowotne. Na pewno buldożki nie należą do najzdrowszych psów, dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na ten aspekt. To rasa bardzo wrażliwa i podatna na wiele chorób.

Należą do nich problemy pokarmowe i skórne (zapalenie skóry i grzybice). Problemy związane z budową *dysplazja stawów, dyskopatia, wady kręgosłupa, wypadające rzepki). Poza tym buldogi francuskie mogą mieć również problemy z zaćmą młodzieńczą, niedoczynnością tarczycy, chorobami serca.

Niestety to nie wszystko, ponieważ rasy brachycefaliczne w związku z ich krótkim pyskiem mają również problemy związane z wadami anatomicznymi. Zweżenie nozdrzy, przerost podniebienia miękkiego, niedorozwój krtani i zapadanie tchawicy powodują ograniczenie swobodnego oddychania. W związku z tym buldogi francuskie mają zmniejszoną tolerancję na wysiłek i szybko się przegrzewają nawet w chłodniejsze dni. Mogą pojawiać się omdlenia, duszności lub wymioty po jedzeniu.

Regularne niedotlenienie prowadzi do chorób serca, które mogą znacząco skrócić życie psa. U buldogów francuskich często konieczne jest wykonanie nawet kilku operacji, które mają na celu korekcję długości podniebienia oraz poszerzenie nozdrzy. Często pojawia się również problem z oczami, które w wielu przypadkach są zbyt płytko osadzone w oczodole. Warto być świadomym potencjalnych problemów zanim zdecydujemy się na buldoga francuskiego.

Ogromnie ważne jest również wybranie odpowiedniej hodowli, co może pozwolić nam na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych.

buldog francuski

Ile żyje i kosztuje buldog francuski?

Buldog francuski to pies rasowy, który w zależności od hodowli i jej prestiżu kosztuje 3 000 – 6 000 zł, a nawet więcej. Warto pamiętać, aby wybrać odpowiednią hodowlę, a na pewno nie dać się namówić na taniego szczeniaka z tzw. pseudohodowli.

Ile żyje buldog francuski? Jest to rasa, której przewidywany czas życia to nawet 12 lat. Jednak warto wiedzieć, że naukowcy z Royal Veterinary College w Hatfield w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane medyczne z lat 2016-2020, aby określić średnią długość życia najpopularniejszych ras. Niestety w wyniku tych danych określono, że najkrótszą średnią długość życia ma właśnie buldog francuski z wynikiem zaledwie.4,5 roku.