Mata zapachowa dla psa i kota - co to jest? - Maty Węchowe

Mata zapachowa dla psa i kota – co to jest?

Mata zapachowa dla psa i kota – co to jest? Czym jest mata zapachowa i czym różni się od maty węchowej? Czasami otrzymujemy tego typu zapytania i chociaż jest to dość rzadkie to można spotkać się właśnie ze słowem ”zapachowa” w kontekście zabaw węchowych dla psa i kota.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że mata zapachowa to po prostu błędne nazewnictwo maty węchowej. Powstało lata temu, kiedy maty węchowe nie były jeszcze tak popularne i mało było o nich informacji. W związku z tym czasami można było spotkać się właśnie z taką alternatywną nazwą jak mata zapachowa.

Mata zapachowa dla psa i kota – skąd ta nazwa?

Trudno powiedzieć dokładnie skąd ta nazwa się wzięła. Prawdopodobnie wynika to z nieprawidłowego myślenia o zabawach węchowych. Opiekunowie zazwyczaj bawią się ze swoimi pupilami poprzez bardziej fizyczne formy aktywności. Na przykład rzucamy psu piłkę lub szarpiemy się z nim. Nie zawsze rozumiemy w jaki sposób działa aktywność węchowa. W związku z tym niektórzy myślą, że mata węchowa ma jakiś specyficzny zapach, który zwraca uwagę psa lub kota. Najpewniej właśnie dlatego niektórzy używają zwrotu mata zapachowa.

Warto jednak przede wszystkim wiedzieć, że dodatek ”zapachowa” to po prostu mniej adekwatne, alternatywne słowo nazywające matę węchową. Mata zapachowa ani mata węchowa nie mają żadnego specyficznego zapachu, który miałby zachęcać psa lub kota do zabawy. Mata węchowa polega na tym, że w gąszczu jej paseczków ukrywamy smakołyki – to właśnie zapach jedzenia jest zachęcający dla psów i kotów. Jest to o wiele lepszy i bardziej motywujący dla Twojego pupila niż mógłby być jakikolwiek sztuczny zapach.

mata zapachowa zabawka dla psa

W macie zapachowej tak naprawdę chodzi właśnie o tę pracę węchową. Pies i kot czują przysmak i chcą go zdobyć, ale nie widzą go, ponieważ jedzenie jest ukryte w strukturze maty. W związku z tym jedyną możliwością jest znalezienie swojej nagrody przy pomocy zmysłu węchu. To właśnie ten zmysł pozwala zlokalizować smakołyk i ze smakiem go zjeść.

Czy jest jakaś różnica?

Jak widać mata zapachowa to to samo co mata węchowa, różnica jest wyłącznie w stosowanej nazwie. Oba produkty są identyczne pod względem swojej funkcjonalności. W naszym sklepie można znaleźć świetne maty do zabawy węchowej, w które można schować pyszne smakołyki. To fantastyczna zabawa, która ma mnóstwo zalet dla każdego kota i psa. Uczy skupienia i koncentracji, wycisza, uspokaja i daje wiele przyjemnej rozrywki.

Naprawdę warto spróbować!