Czy mata węchowa męczy psa? - Maty Węchowe

Czy mata węchowa męczy psa?

Czy mata węchowa męczy psa? Na pewno wielu opiekunów się nad tym zastanawia. W końcu często można przeczytać, że korzystanie z maty węchowej męczy jak długi spacer. Czy tak jest naprawdę i w jaki sposób mata węchowa może pomóc przy energicznym psiaku? Właśnie to postaramy się wyjaśnić w tym artykule. Jeżeli jeszcze nie do końca wiesz czym w ogóle jest mata węchowa i jak z niej korzystać to zapraszamy do przeczytania tych informacji.

Zmęczenie fizyczne i zmęczenie psychiczne

Jest ogromna różnica między zmęczeniem fizycznym (spowodowane ruchem) oraz zmęczeniem psychicznym (spowodowane pracą umysłową). Najczęstszą formą aktywności, którą uprawiamy z psem jest aktywność fizyczna. W jej trakcie często pojawia się u psa sporo negatywnej energii. Na pewno wielu opiekunów zauważa, że ich pies po wyjściu do parku lub dłuższym bieganiu jest ”pobudzony”, czyli nadal wygląda jakby miał nadmiar energii nawet mimo długiego wysiłku. Wiele psiaków utrzymuje ten stan pobudzenia jeszcze długi czas, mogą pojawić się problemy z odpoczynkiem. Zdarza się również, że psiak ”wyżywa” się na nas lub zabawkach.

mata węchowa zabawa węchowa dla psa

Generalnie dużo zależy od konkretnego psa, ponieważ każdy jest inny i inaczej reaguje na aktywność fizyczną. Oczywiście aktywność fizyczna nie jest zła, ale trzeba umieć obserwować swojego psa i regulować długość oraz intensywność takiej zabawy, aby nie doprowadzić do problemów z nadpobudliwością. Bieganie, pływanie, długie spacery – to wszystko jest naprawdę super, ale poza aktywnością fizyczną warto również realizować alternatywy, które zamiast pobudzenia będą miały działanie bardziej uspokajające.

Takie działanie uspokajające ma zmęczenie psychiczne, które powodowane jest przez pracę umysłową, a w przypadku psów również pracę węchową (która w dużej mierze polega na pracy umysłowej). Aktywność umysłowa może być realizowane na różne sposoby, głównie przez rozwiązywanie problemów i samodzielne podejmowanie decyzji. Różne aktywności wymagają od psów pracy umysłowej, niektóre są w tym lepsze, a inne mniej efektywne. Z najpopularniejszych możemy wymienić: obedience (trening posłuszeństwa), korzystanie z zabawek na inteligencję oraz najbardziej wymagające umysłowo, czyli zabawy węchowe (głównie maty węchowe, nosework, tropienie użytkowe).

Zmęczenie psychiczne nie powoduje pobudzenia, czyli po takiej zabawie nasz pies nie powinien być ”nabuzowany”, nakręcony lub pobudzony. Zamiast tego powinien być przyjemnie zmęczony, wyluzowany i chętny do odpoczynku. Zabawy węchowe nie mają na celu zastąpić aktywności fizycznej, ponieważ aktywność fizyczna również ma swoje zalety. Pomaga utrzymać organizm w zdrowiu, a mięśnie i stawy silne. Aktywność fizyczna to zdrowe ciało psa.

Jednak praca umysłowa i węchowa to zdrowy umysł psa. Praca umysłowa oraz węchowa wspomaga prawidłowy rozwój umysłu oraz utrzymanie go w zdrowiu do późnego wieku. Zarówno u psów jak i u ludzi praca umysłowa zmniejsza ryzyko wielu chorób umysłowych oraz degradacji naszych zdolności myślowych.

jak zmęczyć psa mata węchowa

Czy mata węchowa męczy psa?

W skrócie: jak najbardziej mata węchowa męczy psa. Jest to jednak zmęczenie pozytywne, ponieważ wiąże się z satysfakcją z wykonanej pracy oraz zadowoleniem z samodzielnego rozwiązania problemu i zdobycia pożywienia ”na własną łapę”. Korzystanie ze zmysłu węchu jest dla psów naturalne i przyjemne, ale przy tym wymaga skupienia oraz dużej ilości koncentracji. W związku z tym nawet niedługie sesje pracy węchowej są bardzo męczące.

Zaletą pracy na macie węchowej jest to, że po zakończeniu sesji zabawy nasz pies będzie spokojniejszy i bardziej wyciszony. Nawet przez długi czas po pracy węchowej. Jest to świetny pomysł przy psach, które mają z tym problem. Niestety coraz więcej psiaków ma problem z nadpobudliwością oraz kłopoty z odpoczynkiem. Czy Twój pies ciągle się wierci, nie potrafi zasnąć i odpocząć? Kręci się po domu, a byle ruch lub dźwięk od razu zwraca jego uwagę i powoduje mocną reakcję (np: szczekanie)?

Twój pies może mieć problem z wyciszeniem, a wtedy mata węchowa świetnie się u Was sprawdzi. Oczywiście mata węchowa sprawdzi się również rewelacyjnie w połączeniu z innymi aktywnościami w ciągu całego dnia. Przykładowo wielu opiekunów ma problem z psem na spacerze, który ciągle się wyrywa lub ciągnie do przodu. Psy bywają tak emocjonalnie nakręcone na spacer, że z powodu tych emocji nie potrafią się uspokoić, a wtedy sam spacer staje się niekomfortowy zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.

zabawa węchowa dla psa mata węchowa

My rekomendujemy spróbować dłuższej sesji węchowej pół godziny przed spacerem, Pies się wyciszy i uspokoi, a wtedy będzie o wiele bardziej grzeczny na samym spacerze. Niestety wiele psiaków ma problem z nadmiarem emocji, które spowodowane są po prostu szybkim, ludzkim życiem. Ludzie się stresują i robią wszystko szybko, to mocno przekłada się na psy, które pośrednio to trafia i powoduje nadmiar negatywnych emocji. Z tego względu naprawdę warto spróbować męczyć psa  w ciągu dnia przy pomocy pracy węchowej. Na pewno pomoże to Twojemu przyjacielowi lepiej poradzić sobie z innymi aktywnościami i elementami codzienności.

Podsumowując: mata węchowa męczy psa, a przy tym pomaga mu się wyciszyć, zrelaksować i odpocząć. Czy to brzmi jak coś, co byłoby dobre dla Twojego psa? Jeśli tak to zapraszamy do naszego sklepu, w którym można znaleźć wykonywane przez nas w Polsce najlepsze maty węchowe!