Zabawy węchowe dla psa - Maty Węchowe

Zabawy węchowe dla psa

Zabawy węchowe to świetna aktywność dla każdego psa. Nie tylko pomagają wyładować energię, ale również uczą skupienia oraz koncentracji. Długo by wyliczać jakie zalety ma wykorzystanie psiego nosa każdego dnia.

Dzisiaj przedstawimy kilka różnych zabaw węchowych, które można zaproponować swojemu pupilowi. To świetne rozwiązanie na brzydką pogodę, kiedy trudno wykonać dłuższy spacer. To również fajna aktywność każdego dnia – pomiędzy posiłkami lub spacerami. Przecież wiadomo, że każda chwila jest dobra na zabawę ze swoim psem, prawda? :)

Kartonowy zawrót głowy

Zabawy węchowe nie zawsze wymagają specjalistycznych narzędzi. Czasami wystarczą… niepotrzebne pudła kartonowe. Mogą to być pudełka po butach, kartonowe opakowania po produktach, pojemniki po jajach i inne tego typu kartony.

Wiele osób od właśnie tego typu aktywności zaczęło zabawy węchowe z psem. Cała rzecz polega na tym, aby w różnych pudełkach (im większa ilość różnych kształtów i rozmiarów tym lepiej) schować ulubione przysmaki pupila. Następnie zachęcamy psa do poszukiwań i napawamy się efektami.

Minusem tej zabawy jest fakt, że psiaki rzadko kiedy przestają ”aktywność” po znalezieniu przysmaków. Bardzo szybko zabierają się za karton, a przecież wszyscy wiemy, że bałagan jest zabawny. Decydując się na kartonowy zawrót głowy trzeba wiedzieć, że kawałki tektury będą dosłownie wszędzie :) Poza tym – trzeba ciągle zdobywać nowe pudełka!

Domowy poszukiwacz

To chyba najpopularniejsza aktywność tego typu, która udowadnia, że zabawy węchowe są po prostu naturalne dla każdego psa. Przed rozpoczęciem warto odesłać na kilka minut psa ”na miejsce”, aby tam poczekał na zakończenie przygotowań.

W tym czasie psi animator zabaw powinien poukrywać pyszne przysmaki w różnych miejscach w pokoju lub nawet całym mieszkaniu. Na początku można po prostu kłaść smakołyki na podłodze, ale stopniowo warto zwiększać poziom trudności i szukać lepszych zakamarków.

Idealne miejsca:

  • pod dywanami (przy krawędziach tak, aby pies nie musiał zbyt głęboko szukać)
  • za meblami
  • obok psiego legowiska
  • na blacie (jeśli pies potrafi dosięgnąć tak wysoko i pozwalamy mu na to)
  • w łóżku
  • na fotelu

Możliwości jest naprawdę sporo, ale trzeba być świadomym pewnych konsekwencji tej zabawy. Przede wszystkim psy dość szybko zaczynają szukać na pamięć, a nie przy użyciu swojego nosa. Znają swój dom i dość szybko poznają nasze ulubione schowki. Jeśli często będziemy się tak bawić to niektóre psiaki mogą potem regularnie szukać jedzenia po mieszkaniu, a czasami zaczynają żebrać np: podczas naszych posiłków. Nie zawsze tak jest, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego psiaka. Trzeba jednak o tym wiedzieć.

Węszenie w plenerze

Czasami standardowy trening na dworze warto zamienić na sesję pt ”zabawy węchowe”. Zamiast nudnego posłuszeństwa spróbuj z psem porobić coś innego. 3 pomysły na zabawy węchowe w plenerze:

W trawie/śniegu

Weź garść smakołyków i wysyp ją na trawę lub ukryj w śniegu. Pies na pewno będzie zainteresowany takim urozmaiceniem spacerów i chętnie poszuka swojej nagrody.

W drzewie

Tutaj idealnie sprawdzą się parówki, kabanosy, kawałki kiełbasy i inne tego typu przysmaki. Poukrywaj je w popękanym pniu drzewa lub szpary w korze. Tego typu zabawa wymaga od psa, aby szukał nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Pamiętaj tylko, aby nie schować smakołyków zbyt wysoko :)

Chowanie przed spacerem

Jeśli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć psu poziom trudności to warto ukryć przysmaki w parku zanim jeszcze udamy się tam z pupilem. Dzięki temu będziemy trenować również pewną samodzielność psa. Mimowolnie przechodzimy obok miejsca ze ”skarbami” i cieszymy się, jeśli pies sam znajdzie swoje przysmaki.

Zabawy węchowe w plenerze nie nadają się jednak dla psów, które mają problem ze zjadaniem śmieci podczas spacerów. Jeśli wkładamy sporo pracy w uczenie psa, że nie wolno zjadać byle czego na dworze to takie zabawy plenerowe mogą nam zepsuć efekty treningów.

Mata węchowa

Mata węchowa to najlepsza zabawa węchowa – tak przynajmniej twierdzi spora grupa osób, która złapała bakcyla na tego typu aktywności. Główną zaletą jest fakt, że jest po prostu… prosta! Kładziemy matę, chowamy smakołyki i już gotowe.

zabawy węchowe dla psa

Nie ma bałaganu, nie ma negatywnych konsekwencji, nie ma problemów. Matę węchową można ze sobą spokojnie zabrać na spacer i używać jej jako nagrody podczas ćwiczeń lub po prostu dla urozmaicenia spaceru!

Ogromnym plusem jest również to, że matą węchową mogą bawić się również starsze psiaki, psy z problemami z oczami lub słuchem oraz pupile w okresie rekonwalescencji. Nie trzeba nigdzie biegać, wdrapywać się lub wykonywać jakichkolwiek innych czynności. Nawet mimo tego aktywność z matą pozwala wyładować energię, więc to idealna sprawa dla psów, które z różnych powodów nie mogą odreagować w inny sposób.

Zabawki na inteligencję

Zabawki interaktywne są super! Wyglądają fajnie, ruszają się i mają ten efekt ”wow”. Sami przetestowaliśmy kilka różnych modeli i taka zabawa jest naprawdę satysfakcjonująca. Na ile trzeba wykorzystać węch, a na ile wzrok zależy już od samego modelu. Ulubioną zabawką Legion jest Gambling Tower – górna część raczej wykorzystuje wzrok, ale dolna już dobrze nadaje się dla psiego noska.

Duży minus tego typu zabawek jest taki, że pies szybko je ”rozgryza” – uczy się jakie działania musi podjąć, a potem robi je automatycznie. Możemy kombinować z wielkością przysmaków lub chowaniem ich tylko w niektórych elementach, ale dość szybko kończą nam się dostępne opcje. Niemniej warto spróbować :)

Zabawy węchowe

To tyle naszych propozycji na dzisiaj. Mamy nadzieję, że te kilka pomysłów Wam się przyda i pozwoli na przyjemne spędzenie chwil ze swoim psiakiem. Życzymy dobrej zabawy!