Zabawy węchowe to świetna aktywność dla każdego psa. Nie tylko pomagają wyładować energię, ale również uczą skupienia oraz koncentracji. Długo by wyliczać jakie zalety ma codzienne wykorzystanie psiego nosa. Praca węchowa doskonale sprawdzi się również jako pomoc przy różnych problemach behawioralnych. Twój psiak jest nadpobudliwy? Ciągle szczeka? A może nie potrafi odpoczywać albo ma problemy z pewnością siebie? Zabawy węchowe to świetne narzędzie do pracy z psiakiem o tego typu problemach.
Dzisiaj przedstawimy kilka różnych zabaw węchowych, które można zaproponować swojemu pupilowi. To świetne rozwiązanie na brzydką pogodę, kiedy trudno wykonać dłuższy spacer. To również fajna aktywność każdego dnia – pomiędzy posiłkami lub spacerami. Przecież wiadomo, że każda chwila jest dobra na zabawę ze swoim psem, prawda? :)
Kartonowy zawrót głowy
Zabawy węchowe nie zawsze wymagają specjalistycznych narzędzi. Czasami wystarczą… niepotrzebne pudła kartonowe. Mogą to być pudełka po butach, kartonowe opakowania po produktach, pojemniki po jajach i inne tego typu przedmioty.
Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z zabawami węchowymi właśnie od tego typu aktywności. Cała rzecz polega na tym, aby w różnych pudełkach (im większa ilość różnych kształtów i rozmiarów tym lepiej) schować ulubione przysmaki pupila. Następnie zachęcamy psa do poszukiwań i możemy obserwować swojego przyjaciela w akcji.
Jednak wykorzystanie tego typu pudełek ma swoje minusy. Przede wszystkim kartonowe opakowania nie są zaprojektowane do ukrywania przysmaków, więc czasami trudno zrealizować taką zabawę na odpowiednim poziomie trudności. Nie ma typowych skrytek jak w matach węchowych, więc praca na pudełkach ma ograniczone możliwości, a przy tym dość szybko się nudzi. Wiele psiaków tego chętnie i łatwo niszczy pudełka, co powoduje spory bałagan po każdej sesji takiej zabawy.
Zabawy węchowe dla psa w domu
Zabawy węchowe są po prostu naturalne dla każdego psa. Z tego powodu bez problemu można je realizować w domu. Przed rozpoczęciem warto odesłać na kilka minut psa ”na miejsce”, aby tam poczekał na zakończenie przygotowań.
W tym czasie opiekun powinien poukrywać pyszne przysmaki w różnych miejscach w pokoju lub nawet całym mieszkaniu. Na początku można po prostu kłaść smakołyki na podłodze, ale stopniowo warto zwiększać poziom trudności i szukać lepszych zakamarków.
Idealne miejsca:
- pod dywanami (przy krawędziach tak, aby pies nie musiał zbyt głęboko szukać)
- za meblami
- obok psiego legowiska
- na blacie (jeśli pies potrafi dosięgnąć tak wysoko i pozwalamy mu na to)
- w łóżku
- na fotelu
Możliwości jest naprawdę sporo, ale trzeba być świadomym pewnych konsekwencji tej zabawy. Przede wszystkim psy dość szybko zaczynają szukać na pamięć, a nie przy użyciu swojego nosa. Znają swój dom i dość szybko poznają nasze ulubione schowki, dlatego po pewnym czasie taka zabawa nie będzie mocno angażować psa. Psy są sprytne i też nie chcą marnować swojej energii bez sensu. Trzeba wiedzieć, że praca węchowa wymaga dużej ilości skupienia i mocno męczy, więc jeżeli pies może znaleźć jedzenie w łatwiejszy sposób to na pewno będzie próbował iść na ”łatwiznę”, więc właśnie szukać wzrokowo lub na pamięć.
Jednak głównym minusem ukrywania przysmaków w meblach lub generalnie elementach pomieszczeń jest to, że niektóre psy mogą zacząć szukać jedzenia po naszym domu, nawet jeśli nie inicjowaliśmy zabawy. Tutaj ważne jest wprowadzenie odpowiednich komunikatów psu, aby pomóc mu odróżnić kiedy się bawimy. Jednak i tak niektóre psiaku nadal będą próbować coś znaleźć. W niektórych przypadkach ukrywanie przysmaków w domu może prowadzić do żebrania podczas naszych posiłków. Jeśli mamy problem z żebraniem o jedzenie to lepiej zrezygnować z tego typu zabawy.
Węszenie w plenerze
Spacer to również dobra okazja do zabawy węchowej. 3 pomysły na zabawy węchowe w plenerze:
W trawie/śniegu
Weź garść smakołyków i wysyp ją na trawę lub ukryj w śniegu. Pies na pewno będzie zainteresowany takim urozmaiceniem spacerów i chętnie poszuka swojej nagrody.
W drzewie
Poukrywaj przysmaki w popękanym pniu drzewa lub między szpary w korze. Tego typu zabawa wymaga od psa, aby szukał nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Pamiętaj tylko, aby nie schować smakołyków zbyt wysoko.
Chowanie przed spacerem
Jeśli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć psu poziom trudności to warto ukryć przysmaki w parku zanim jeszcze udamy się tam z pupilem. Dzięki temu będziemy trenować również pewną samodzielność psa. Mimowolnie przechodzimy obok miejsca ze ”skarbami” i cieszymy się, jeśli pies sam znajdzie swoje przysmaki.
Tutaj niestety również są minusy, których trzeba być świadomym. Zabawy węchowe w plenerze nie nadają się jednak dla psów, które mają problem ze zjadaniem śmieci podczas spacerów. Jeśli wkładamy sporo pracy w uczenie psa, że nie wolno zjadać byle czego na dworze to takie zabawy plenerowe mogą nam zepsuć efekty treningów.
Mata węchowa
Mata węchowa to najlepsza zabawa węchowa – tak przynajmniej twierdzi spora grupa osób, która złapała bakcyla na tego typu aktywności. Główną zaletą jest fakt, że jest po prostu… prosta! Kładziemy matę, chowamy smakołyki i już gotowe.
Nie ma bałaganu, nie ma negatywnych konsekwencji, nie ma problemów. Matę węchową można ze sobą spokojnie zabrać na spacer i używać jej jako nagrody podczas ćwiczeń lub po prostu dla urozmaicenia spaceru!
Ogromnym plusem jest również to, że matą węchową mogą bawić się również starsze psiaki, psy z problemami z oczami lub słuchem oraz pupile w okresie rekonwalescencji. Nie trzeba nigdzie biegać, wdrapywać się lub wykonywać jakichkolwiek innych czynności. Nawet mimo tego aktywność z matą pozwala wyładować energię, więc to idealna sprawa dla psów, które z różnych powodów nie mogą odreagować w inny sposób.
Warto zauważyć, że korzystanie z zabawy węchowej eliminuje wszelkie potencjalne ryzyka, o których wspominaliśmy wcześniej. Mata węchowa to dla psa jasny komunikat, że jest to moment i miejsce na zabawę węchową. Bawiąc się w domu pies koncentruje się na macie węchowej – nie będzie próbował szukać w innych pomieszczeniach ani taka zabawa nie spowoduje żebrania podczas posiłków. Dla psa mata węchowa kojarzy się trochę jak jego miska. Jeżeli nie ma w niej przysmaków to pies zazwyczaj się nią nie interesuje. Tak samo jak jedzenie z miski nie powoduje poszukiwania jedzenia w innych pomieszczeniach, tak samo nie powoduje tego korzystanie z maty węchowej.
Identycznie jest podczas zabawy na świeżym powietrzu. Mata węchowa to dla psa świetny sygnał w jakim zakresie może się bawić. Nie ma więc takiego ryzyka jak podczas szukania w trawie, że pies nagle zacznie przeszukiwać wszystkie krzaki w nadziei, że znajdzie coś smacznego. Mata węchowa jest więc bezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli nam realizować pracę węchową bez problemów.
Szukasz maty węchowej dla swojego psa? Zapraszamy do naszego sklepu :)
Zabawki na inteligencję
Zabawki na inteligencję to świetny sposób na urozmaicenie dnia – na rynku można znaleźć wiele różnych modeli. Naszym zdaniem jest to inna forma zabawy niż zabawy węchowe, ale wiele osób widzi podobieństwo, więc warto o tym napisać. Zabawki tego typu raczej wymagają umiejętności rozwiązywania problemów oraz ”nauczenia” się przez psa mechaniki działania przedmiotu. Mniej chodzi o używanie węchu, a bardziej o rozwiązanie danego problemu jak znaleźć przysmak.
Poniżej filmik naszego owczarka bawiącego się z Gambling Tower od Trixie.
Duży minus tego typu zabawek jest taki, że pies szybko je ”rozgryza” – uczy się jakie działania musi podjąć, a potem robi je automatycznie. Możemy kombinować z wielkością przysmaków lub chowaniem ich tylko w niektórych elementach, ale dość szybko kończą nam się dostępne opcje. Niemniej warto spróbować :)
Obecnie naszymi ulubionymi zabawkami na inteligencję są te od Niny Ottosson – można je również znaleźć w naszym sklepie.
Zabawy węchowe dla psa
Mamy nadzieję, że te kilka pomysłów Wam się przyda i pozwoli na przyjemne spędzenie chwil ze swoim psiakiem. Na pewno warto realizować zabawy węchowe. Oczywiście naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się do tego dedykowane zabawki, czyli maty węchowe. Pozwolą na bezpieczną, łatwą i przyjemną (dla nas i dla psa) pracę węchową. Jednak jeśli ktoś woli najpierw spróbować alternatywnych aktywności to jak najbardziej warto spróbować, a jak zauważysz ogromny potencjał swojego psiaka do zabawy noskiem to zapraszamy do naszego sklepu :)
Życzymy dobrej zabawy!