Dlaczego dorosły pies sika w domu? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów, którzy mają problem z dorosłym psem załatwiającym swoje potrzeby w domu lub mieszkaniu. O ile u szczeniaków sprawa jest dość jasna i zrozumiała, tak w przypadku dorosłego psiaka jest często niepokojąca.
W końcu dorosły pies powinien wytrzymywać w załatwianiem swoich potrzeb do czasu spaceru. Jednak w wielu przypadkach zdarza się, że pies nagminnie sika w domu, nawet mimo możliwości wychodzenia na zewnątrz. W tym artykule postaramy się wyjaśnić możliwe przyczyny i ich rozwiązania.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że zazwyczaj powodem problemu jest jedna z trzech rzeczy: problemy zdrowotne, szkoleniowe lub emocjonalne.
Dorosły pies sika w domu – problemy zdrowotne
Jeżeli Twój dorosły pies zazwyczaj załatwiał się na zewnątrz, a nagle zaczęły pojawiać się wpadki w domu to warto zastanowić się nad problemami zdrowotnymi. Wiele chorób może powodować problemy z oddawaniem moczu (np: cukrzyca lub zapalenie pęcherza). Jeśli problem utrzymuje się przez pewien czas, a wpadka nie była jednorazowa (lub spowodowana sytuacją losową – na przykład danego dnia nie daliśmy rady wyjść z psem na spacer) to warto udać się do weterynarza.
Lekarz zapewne zleci nam badania krwi oraz moczu, które warto wykonać. Ich wyniki wskażą czy nasz psiak ma jakieś problemy zdrowotne, które mogłyby powodować problem.
Dorosły pies nie potrafi załatwiać się na dworze
Jeśli adoptowaliśmy dorosłego psa lub od małego mieliśmy problem z sikaniem w domu to jest duża szansa, że pupil po prostu nie rozumie, czego od niego oczekujemy. Jest to szczególnie częste u psów schroniskowych. Nie są one zazwyczaj uczone czystości lub załatwiania się na polecenie.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku nieprawidłowego szkolenia, gdzie pies nie nauczył się do końca o co chodzi. Potem dorósł i zostały mu dawne przyzwyczajenia. Taki pies nie do końca wie, gdzie może się załatwiać i robi to w losowych miejscach.
Przy takiej przyczynie problemu najlepiej zacząć naukę czystości od samego początku. Zaczynamy realizować częstsze spacery, codziennie o podobnej porze. Dzięki temu pies będzie wiedział, kiedy będzie sposobność, aby się załatwić. Jak tylko wychodzimy na zewnątrz i psiak się załatwia to nagradzamy i chwalimy. Możemy również podkładać polecenie słowne (np: ”zrób siku”).
Po jakimś czasie pies zrozumie, że lepiej załatwiać się na zewnątrz, ponieważ wtedy jest chwalony. Wyrobi sobie w końcu preferencje i nawyk sikania na dworze.
Problemy emocjonalne dorosłego psa
Dorosły pies sika w domu często dlatego, że ma różne problemy emocjonalne. Może to być związane z wieloma sytuacjami. Każdy pies ma naturalne potrzeby, które powinniśmy pomóc mu realizować. W przeciwnym wypadku nasz pies może być zestresowany.
Bardzo często zdarza się, że właśnie poprzez sikanie pies rozładowuje swoje emocje, ponieważ oddawanie moczu daje psu uczucie ulgi. Jeśli Twój pies zawsze załatwiał się na dworze, a nagle zaczął posikiwać w domu, a jednocześnie nie ma problemów zdrowotnych to warto przemyśleć sprawy emocjonalne.
Zbyt mała ilość aktywności fizycznej, brak zabaw węchowych i umysłowych, zbyt mała ilość spacerów, brak poczucia bezpieczeństwa i wiele innych może powodować zbyt duży poziom stresu u naszego psa. Spróbujcie maty węchowej, maty do lizania i zabawek edukacyjnych. Rozpocznijcie szkolenie i zwiększcie spacery, jeśli wiecie, że ostatnio niestety je skróciliście. Na stan psychiczny psa ma również wpływ atmosfera w domu, więc być może udziela mu się bardziej stresujący okres u jego opiekunów.
Podsumowanie
Dlaczego dorosły pies sika w domu? Jak widać z wielu powodów. Każdy przypadek jest inny, więc każdego psa trzeba indywidualne przemyśleć, aby znaleźć przyczynę i postarać się ją rozwiązać. Specyficzną sytuacją, o której jeszcze nie wspomnieliśmy jest znaczenie terenu u samców. Zdarza się to szczególnie wtedy, kiedy nasz psiak jest szczególnie terytorialny. Wtedy może znaczyć nie tylko na dworze, ale również w domu.
Niestety czasami trzeba to zaakceptować, można również zastanowić się nad kwestią kastracji po konsultacji z weterynarzem oraz behawiorystą. Nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim nie jest rekomendowane, jeśli nasz psiak ma inne problemy (np: na tle lękowym).