Jak głaskać psa? Niby proste pytanie, a jednak wielu opiekunów się nad tym zastanawia. Jak to robić, gdzie głaskać i czy w ogóle psy lubią być głaskane? Wszystko oczywiście zależy od psa. Są psiaki, które uwielbiają się przytulać i dotykać, ale są również psy, które niezbyt to tolerują. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić jak głaskać psa i na co zwrócić uwagę, aby nie psuć relacji ze swoim przyjacielem.
Czy psy lubią być głaskane?
To najważniejsze pytanie. W internecie można znaleźć sprzeczne informacje. Niektóre źródła twierdzą, że psy są stworzone do kontaktu fizycznego, a inne raczej odradzają zbytnie dotykanie psa. Prawda jest taka, że każdy pies jest trochę inny, a dużo zależy od okresu dorastania. Psy zabrane ze złych warunków, schroniskowe adopciaki lub psy po przejściach rzeczywiście mogą mieć problem z głaskaniem. Szczególnie, jeśli wcześniej były bite. To zrozumiałe i takiemu psu na pewno warto dać więcej przestrzeni i nie naciskać na przytulanie lub głaskanie.
Jednak wiele szczeniaków, jeśli wychowują się w bezpiecznym domu i od małego były przyzwyczajane do głaskania, nie mają z tym problemów. Tutaj dużo zależy od temperamentu. Są psy, które mogą się głaskać godzinami. Są jednak również takie, które po krótkim głaskaniu już wolą zająć się czymś innym.
Kluczem do sukcesu jest obserwowanie swojego psa i zrozumienie jego potrzeb. Potrzeba również dużej wyrozumiałości w przypadku psów po przejściach.
Jak głaskać psa?
Najlepszymi miejscami do głaskania jest klatka piersiowa, bok ciała oraz miejsce pleców nad nasadą ogona. To miejsca, które psy zazwyczaj najbardziej lubią. Niektóre psiaki uwielbiają również kłaść się na plecach i głaskanie po brzuszku. Po pewnym czasie sami zauważymy, gdzie pies lubi najbardziej być głaskany. Większość psów sama nadstawia miejsce, w którym chce być dotykana.
Warto jednak uważać z głaskaniem po głowie, ponieważ wiele psów tego nie lubi lub nawet się tego boi. Ludzie najczęściej stają nad psem i nagle kładą mu rękę na głowie. Nagle ”spadająca” dłoń na głowę może wystraszyć psa, więc warto obserwować reakcję naszego psa.
Oczywiście niektóre psy to lubią, szczególnie takie, które od młodości były do tego typu głaskania przyzwyczajane. Przede wszystkim zadając sobie pytanie jak głaskać psa trzeba pamiętać o najważniejszym. O przyjemności dla psa. I też trochę dla nas naturalnie.
Jak sprawdzić czy pies chce być głaskany?
Pamiętajmy, że zawsze warto dawać psu przestrzeń i możliwość decydowania o sobie. Na początku starajmy się nie przerywać psu tego, co obecnie robi tylko po to, żeby go pogłaskać. Nie wołajmy psa do siebie, nie przerywajmy zabawy szarpakiem i tak dalej. To tylko pokaże psu, że głaskanie to nieprzyjemna konieczność przerwania ciekawszych aktywności.
Warto jednak nagradzać inicjatywę ze strony psa, jeśli chodzi o głaskanie. Jeśli mamy fajną relację z psiakiem to na pewno będzie wiele takich sytuacji. Pies przyjdzie do nas i zakomunikuje, że chce być dotykany. Może podrapywać nas łapką albo nadstawić ulubione miejsce. Może również położyć się na plecach i pokazać brzuszek. Głaskajmy wtedy psa delikatnie i obserwujmy reakcję.
Róbmy jednak od czasu do czasu przerwy, aby sprawdzić czy pies dalej będzie zachęcał do głaskania, czy jednak straci zainteresowanie i odejdzie. Zawsze warto dać psu taką szansę i nie robić presji na dalsze pieszczoty.