Jaka zabawka dla niewidomego psa? - Maty Węchowe

Jaka zabawka dla niewidomego psa?

Jaka zabawka dla niewidomego psa? Jak można się w ciekawy sposób bawić z niewidomym psem? Wielu opiekunów zastanawia się nad tym jak zapewnić swojemu przyjacielowi rozrywkę pomimo niepełnosprawności. I naszym zdaniem to naprawdę świetne podejście, ponieważ nie musi być to przeszkodą, aby móc cieszyć się z życia.

Bardzo często dostajemy pytania o zabawki dla niewidomego psa. Opiekun chce z psem coś zrobić, ale nie jest pewien co będzie komfortowe dla pupila. Nasze maty węchowe często są wykorzystywane właśnie przez niewidome psiaki, ponieważ to dla nich wspaniała zabawa, do której nie jest potrzebny zmysł wzroku.

Mata węchowa dla niewidomego psa

Ogromną zaletą maty węchowej jest to, że ma bardzo małe wymagania, jeżeli chodzi o możliwości psa. Wystarczy działający zmysł węchu i już można się bawić. Niewidomy pies bez problemu sobie poradzi z tym typem aktywności. Bawić się można nawet na leżąco.

Przy pierwszych sesjach oczywiście trzeba spokojnie pokazać psu matę, aby czuł się przy niej komfortowo. Po ukryciu smakołyków Twój przyjaciel szybko zorientuje się o co chodzi. Sama aktywność nie jest więc skomplikowana lub trudna, więc świetnie sprawdzi się u psa, który nie widzi. Do zabawy warto wybrać przysmaki o intensywnym zapachu, szczególnie polecamy smakołyki rybne.

niewidomy pies mata węchowa

Mata węchowa idealnie sprawdzi się u psa niewidomego, ponieważ w dość prostej dla niego aktywności zapewni mnóstwo korzyści. Przede wszystkim pozwoli się zmęczyć mentalnie i skupić na zadaniu. To bardzo ważne, ponieważ często się zdarza, że od niewidomego psa niczego nie wymagamy, więc mogą pojawić się problemy z pewnością siebie.

Brak rozrywki oznacza nudę, a to prowadzi do apatii i braku chęci do aktywności. Zabawa matą węchową pomoże ożywić psa i dać mu sporo ciekawej zabawy, w której może w bezpieczny sposób się realizować.

Behawioryści również zgadzają się, że zabawy węchowe i umysłowe mają bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie niewidomego psa. Jak najbardziej warto spróbować tego typu aktywności – jesteśmy pewni, że psiak ją pokocha!