Jakie przysmaki do maty węchowej? - Maty Węchowe

Jakie przysmaki do maty węchowej?

Jakie przysmaki do maty węchowej dla psa? To bardzo częste pytanie, ponieważ wielu opiekunów zastanawia się jakie przysmaki będą dla psa najlepsze do takiej formy zabawy. To, co ukrywamy w macie jest bardzo ważne, bo od tego zależy jak sama zabawa spodoba się naszemu przyjacielowi. W tym artykule postaramy się doradzić, które przysmaki warto stosować.

Jakie przysmaki do maty węchowej na początek?

Z psem najczęściej bawimy się w przeciąganie lub szarpanie, więc praca węchowa jest często czymś zupełnie nowym. Na początku może być problem ze zrozumieniem, na czym cała zabawa polega. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie takich przysmaków, które najbardziej smakują naszemu psu.

Każdy ma swoje preferencje. Może to być ulubiona przekąska, a nawet karma, którą stosujemy codziennie. Jeśli nasz przyjaciel nie ma swoich faworytów lub jest takim łasuchem, że wszystko je chętnie to najlepiej zdecydować się na przysmak o intensywnym zapachu. Świetnym pomysłem są smakołyki rybne.

Warto zwrócić uwagę na wielkość samych przysmaków. Mniejsze można ukrywać w większych ilościach, dzięki czemu praca węchowa potrwa dłużej. Będzie za to mniej intensywna, ponieważ nie trzeba szukać aż tak precyzyjnie. Większe przysmaki lepiej ukrywać w mniejszych ilościach, dzięki czemu trzeba będzie je wyszukiwać bardziej dokładnie, aby wszystkie znaleźć.

Przy pierwszych sesjach dobrze ukrywać przysmaki w sposób łatwiejszy tak, aby było łatwo je zauważyć. Początkowe sukcesy zwiększą satysfakcję z zabawy i zmotywują do lepszej pracy.

przysmaki do maty węchowej warzywa

Czy w macie węchowej można stosować tylko suche przysmaki dla psa?

Oczywiście, że nie! Oczywiście gotowe, komercyjne przysmaki i karmy dla psów są najwygodniejsze w stosowaniu, ale nie jest to jedyna opcja. W macie węchowej można ukryć wszystko, co lubi nasz pies. Bez problemu możemy wykorzystać pokrojone warzywa, owoce, ser, a nawet gotowane mięso.

Szczególnie polecamy: marchewkę, paprykę, ogórka, kawałki jabłek, żółty ser, dobrej jakości parówki i kiełbasa, gotowany kurczak lub indyk, a także suszone kawałki mięsa albo ryby.

Przysmaki w macie węchowej – o czym warto pamiętać?

W macie węchowej dla psa można ukryć naprawdę sporo różnych przysmaków. Opcji jest ogromna ilość. Warto jednak pamiętać o tym, aby stosowane przysmaki były zdrowe dla naszego psa. Jeśli stosujemy komercyjne przysmaki to zwróćmy uwagę, żeby były dobrej jakości. Najlepsze są produkty z minimum 50% mięsa oraz bez sztucznych dodatków (polepszacze lub konserwanty).

Jeżeli korzystamy z maty węchowej naprawdę często i stosujemy duże ilości jedzenia to pamiętajmy, żeby wliczyć ten pokarm do diety naszego pupila. Szczególnie jeśli ukrywamy smakołyki o dużej kaloryczności jak ser. Otyłość nie jest zdrowa, więc zwracajmy uwagę na wagę :)

smakołyki do maty węchowej dla psa

Generalnie stosowanie parówek lub kiełbasy jest dozwolone, ale jednak nie jest to najzdrowszy przysmak. Starajmy się korzystać z takiego jedzenia sporadycznie, a skupiać się na zdrowszych alternatywach.

Życzymy wszystkim dobrej zabawy węchowej!