Jakie przysmaki do maty węchowej?

Jakie przysmaki do maty węchowej? Bardzo często o to pytacie. To, co ukrywamy w macie jest bardzo ważne, bo od tego zależy jak sama zabawa spodoba się naszemu przyjacielowi. W tym artykule postaramy się doradzić, które przysmaki warto stosować.

Jakie przysmaki do maty węchowej na początek?

Z naszym przyjacielem najczęściej bawimy się w przeciąganie lub szarpanie, więc praca węchowa jest często czymś zupełnie nowym. Na początku może być problem ze zrozumieniem, na czym cała zabawa polega. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie takich przysmaków, które najbardziej smakują pupilowi.

Każdy ma swoje preferencje. Może to być ulubiona przekąska, a nawet karma, którą stosujemy codziennie. Jeśli nasz przyjaciel nie ma swoich faworytów lub jest takim łasuchem, że wszystko je chętnie to najlepiej zdecydować się na przysmak o intensywnym zapachu. Świetnym pomysłem są smakołyki rybne.

Warto zwrócić uwagę na wielkość samych przysmaków. Mniejsze można ukrywać w większych ilościach, dzięki czemu praca węchowa potrwa dłużej. Będzie za to mniej intensywna, ponieważ nie trzeba szukać aż tak precyzyjnie. Większe przysmaki lepiej ukrywać w mniejszych ilościach, dzięki czemu trzeba będzie je wyszukiwać bardziej dokładnie, aby wszystkie znaleźć.

Przy pierwszych sesjach dobrze ukrywać przysmaki w sposób łatwiejszy tak, aby było łatwo je zauważyć. Początkowe sukcesy zwiększą satysfakcję z zabawy i zmotywują do lepszej pracy.

przysmaki do maty węchowej warzywa

Czy w macie węchowej można stosować tylko suche przysmaki?

Oczywiście, że nie! Oczywiście gotowe, komercyjne przysmaki i karmy są najwygodniejsze w stosowaniu, ale nie jest to jedyna opcja. W macie węchowej można ukryć wszystko, co lubi nasz pupil. Bez problemu możemy wykorzystać pokrojone warzywa, owoce, ser, a nawet gotowane mięso.

Szczególnie polecamy: marchewkę, paprykę, ogórka, kawałki jabłek, żółty ser, dobrej jakości parówki i kiełbasa, gotowany kurczak lub indyk, a także suszone kawałki mięsa albo ryby.

Przysmaki w macie węchowej – o czym warto pamiętać?

W macie węchowej można ukryć naprawdę sporo różnych przysmaków. Opcji jest ogromna ilość. Warto jednak pamiętać o tym, aby stosowane przysmaki były zdrowe dla naszego psa. Jeśli stosujemy komercyjne przysmaki to zwróćmy uwagę, żeby były dobrej jakości. Najlepsze są produkty z minimum 50% mięsa oraz bez sztucznych dodatków (polepszacze lub konserwanty).

Jeżeli korzystamy z maty węchowej naprawdę często i stosujemy duże ilości jedzenia to pamiętajmy, żeby wliczyć ten pokarm do diety naszego pupila. Szczególnie jeśli ukrywamy smakołyki o dużej kaloryczności jak ser. Otyłość nie jest zdrowa, więc zwracajmy uwagę na wagę :)

Generalnie stosowanie parówek lub kiełbasy jest dozwolone, ale jednak nie jest to najzdrowszy przysmak. Starajmy się korzystać z takiego jedzenia sporadycznie, a skupiać się na zdrowszych alternatywach.

Życzymy wszystkim dobrej zabawy węchowej!