Majówka z psem - zabawy węchowe - Maty Węchowe

Majówka z psem – zabawy węchowe

Majówka z psem – czy to nie brzmi pięknie? Piękna pogoda, słoneczko, wypoczynek na łonie natury i ukochany pupil. Nie zapomnijmy o grillu, który jest chyba stałym elementem majówki :)

Jak jednak można spędzić ten czas w ciekawy sposób? Przecież nie zawsze musi chodzić o błogie leniuchowanie, prawda? Nasze psiaki wręcz wyrywają się do aktywności, a kilka wolnych dni to idealna okazja, żeby porobić coś razem.

Majówka z psem – wspólna zabawa

Na pewno większość to wie, ale zawsze warto o tym przypominać. Psiaki uwielbiają aktywność fizyczną, a jej brak może powodować wiele problemów. Pupil, który nie ma okazji wyładować swojej energii może zacząć być nerwowy lub zachowywać się nieodpowiednio. Natomiast długi czas bez ruchu często prowadzi do nadwagi, co jest bardzo niebezpieczne.

Dlatego właśnie majówka z psem może być świetną okazją, aby w końcu trochę się poruszać. To głównie skierowane jest do osób, które preferują ”leżący” tryb odpoczynku :) Naturalnie nie ma w tym nic złego (zazwyczaj), ale warto wiedzieć, że z psem można również w ciekawy sposób spędzić aktywnie czas.

Majówka z psem – zabawy na świeżym powietrzu

majówka z psem szczeniak

Przede wszystkim, jeśli cieszymy się ładną pogodą to zawsze warto udać się na dłuższy spacer. Warto spróbować nowych miejsc – pójść do innego parku niż zawsze. Dla chętnych zawsze polecana jest wycieczka w całkowicie inną okolicę – las, góry, gdzie psiak będzie miał okazję poznać coś nowego. Ciągłe wyjścia w te same miejsca po pewnym czasie nie są już tak absorbujące dla naszego pupila i dlatego ważne jest, aby dostarczać mu regularnie nowych bodźców. Czasami wystarczy skręcić w inną uliczkę, aby cały spacer był ciekawszy.

Poza typowymi spacerami można spróbować trochę pobiegać. Wystarczą dobre, wygodne szelki, smycz z amortyzatorem i chęci. Pierwsze treningi nie muszą od razu wyglądać profesjonalnie – po prostu spróbujcie czy Wam się taki sport podoba. Jeśli się zdecydujecie to w sklepach znajdziecie mnóstwo sprzętu – od butów dla biegacza, aż po specjalne szelki, smycze i pasy dla psa.

Jednak majówka z psem to może być również świetna okazja do aktywności węchowych. Przede wszystkim polecamy tropienie użytkowe, gdzie nasz psiak musi znaleźć pozoranta tylko i wyłącznie przy pomocy swojego nosa. Poszukaj w okolicy – na pewno znajdziesz jakąś grupę, która w taki właśnie sposób spędza wolny czas. To naprawdę doskonała aktywność, która wymaga od psa ogromnej ilości skupienia oraz koncentracji.

Jeżeli nie masz możliwości zapisania się do grupy lub uczęszczania na szkolenie to zawsze możesz spróbować zabaw węchowych na świeżym powietrzu przy wykorzystaniu maty węchowej lub nawet kilku sztuk. Maty można wziąć ze sobą na spacer, a po znalezieniu odpowiedniego miejscu rozpocząć zabawę.

Korzystanie z maty węchowej na dworze ma wiele zalet – przede wszystkim uczy psa, że przy przewodniku jest fajnie i nie zawsze trzeba szukać rozrywek w okolicznych krzakach. To szczególnie przydatne przy psiakach, które mają tendencję do oddalania się. Wiele psów tak kocha wąchanie, że ”niechcący” odchodzą od właściciela idąc tropem ciekawego zapachu. Maty węchowe skupią psa na tym miejscu, które wybierzesz i nie będzie potrzeby oddalania się.

Poza tym mata węchowe w parku to również świetny trening i pokazanie psu, że z przewodnikiem też można robić coś ciekawego. Wiele osób po prostu puszcza swoje psy w parku i tylko obserwują ich zachowanie. Psiaki krążą, biegają i generalnie robią to, co zechcą, ale niejako ignorują właściciela przy okazji. Wykorzystanie maty nauczy psa, że zabawa z przewodnikiem może być nawet ciekawsza niż bieganie po parku. Jeśli do samej maty węchowej dołożymy również zabawę lub podstawowy trening to tym lepiej. W takim przypadku mata może być nagrodą za wykonanie ćwiczenia.

Świetnym rozwiązaniem jest zrobienie psu toru z kilku mat węchowych – to pozwala na naprawdę ogromne zmiany w poziomie trudności całej zabawy. Dodatkowo możemy spróbować ułożyć ślad na takim torze, co jest świetnym wstępem do różnych aktywności związanych z węszeniem.

majówka z psem cookie
Zdjęcie naszego zadowolonego klienta – oto Ciastek. Ciastek ma swój fanpage, więc zainteresowani mogą śledzić go na: https://www.facebook.com/ciastekcookie :)

Majówka z psem – pogoda nieciekawa? Nic trudnego!

Niestety jednak nie zawsze pogoda nam sprzyja – człowiek chce odpocząć na łonie natury, a tu deszcz. Niestety taka atmosfera nie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Deszczowe dni są tym trudniejsze dla naszych psów, które po prostu często się nudzą. Trudno wyładować swoją energię na kanapie :)

Majówka z psem przy nieprzyjemnej pogodzie nie musi być stracona. Nadal można być kreatywnym i wymyślić coś ciekawego dla swojego psiaka. Przede wszystkim to świetna okazja, aby odświeżyć swój trening. Siady, leżenie, zostawianie, chodzenie na miejscu, czyli takie typowe podstawy. Wielu właścicieli, którzy ćwiczą ze swoimi psami, często idą w tak zaawansowany trening, że zapominają o podstawach. Deszczowy dzień to idealna okazja, aby odświeżyć pamięć psiaka.

Poza tym oczywiście mata węchowa – to numer 1, jeśli chodzi o aktywności węchowe w naszym domu. My układamy przeróżne konstrukcje – duże kwadraty z 4 mat lub długi tor złożony z kilku mat ułożonych jedna obok siebie. Świetne rezultaty daje również rozmieszczenie mat w różnych pomieszczeniach tak, żeby pies musiał szukać w każdej.

Jednak mata może być wykorzystana nie tylko jako aktywność sama w sobie, ale również pomoc w innych ćwiczeniach. Świetnym pomysłem jest domowy trening przywołania, gdzie mata węchowa pełni rolę rozproszenia. Na matę kładziemy kilka smakołyków, a resztę zostawiamy w ręce. Pokazujemy psu matę, ale od razu się oddalamy i przywołujemy do siebie, za co mocno nagradzamy. Oczywiście trzeba uważać, żeby psiak jednak nie skusił się na matę :)

Majówka z psem

Majówka to naprawdę świetna okazja, żeby poświęcić swojemu psiakowi więcej czasu. Wiele osób na co dzień ma pracę oraz inne zajęcia, więc nie zawsze jest możliwość porobić coś z pupilem. Dlatego ważne jest, aby wolne dni spędzić ze swoim przyjacielem.

Więcej ciekawych pomysłów na wspólne aktywności węchowe z psem znajdziecie w naszym starszym wpisie: Zabawy węchowe dla psa. U nas niestety nie zapowiada się na zbyt dobrą pogodę, więc będziemy raczej majówkowymi domatorami :) Na pewno jednak dobrze wykorzystamy ten czas i nasze psiaki mogą liczyć na moc atrakcji.

Życzymy wszystkim, żeby majówka z psem była udana, a grill przepyszny :)