Mój pies jest niegrzeczny - jak sobie poradzić?

Mój pies jest niegrzeczny – jak poradzić sobie z nieposłusznym psem?

Mój pies jest niegrzeczny! Właśnie tak wiele osób określa swój główny problem z pupilem. Nieposłuszeństwo przybiera różne formy. Niektóre psy dużo szczekają, inne zaczepiają opiekuna i nie dają mu chwili spokoju. Jeden psiak niszczy meble, a inny ciągnie na smyczy.

Jeżeli pies zachowuje się inaczej niż byśmy tego oczekiwali to jasnym jest, że będziemy niezadowoleni. Potem to niezadowolenie właśnie powoduje, że przez negatywne emocje określamy psa ogólnie jako niegrzecznego. Trzeba jednak być świadomym tego, że pies nie robi tego nam specjalnie lub na złość. Pies nie chce sprawiać nam  przykrości. Większość problemów jest rezultatem tego, że pies sam nie wie jak ma się zachować, bo prawdopodobnie mu tego nie pokazaliśmy.

Pamiętajmy, że zawsze jest to kwestia subiektywna i pies nie zrozumie naszych negatywnych uczuć. Warto również wiedzieć, że negatywne emocje tylko pogorszą Twoją relację z psem.

Mój pies jest niegrzeczny!

Pies jest niegrzeczny, czyli jaki? Czasami zdarza się tak, że chcielibyśmy, aby pies sam z siebie wiedział, czego od niego chcemy. A czasami chcemy rzeczy naprawdę trudnych. Nie wolno szczekać, nie wolno biegać, nie wolno gryźć. Trzeba przemyśleć czy nasz pies jest rzeczywiście niegrzeczny, a może jest po prostu psem.

Niektóre problemy mają proste rozwiązania. Przykładowo zrozumiałe jest, że głośne szczekanie psa przez dłuższy czas nie jest dla człowieka przyjemne. Jednak zazwyczaj psy nie szczekają bez powodu – może przed naszym oknem siedzi kot i to on jest powodem hałasu? Zamiast denerwować się na psa zabierzmy go ze sobą do innego pokoju, gdzie łatwiej będzie mu odpocząć bez irytacji spowodowanej kotem.

Nasz pies uwielbia kraść i niszczyć buty? Naturalnie możemy próbować go tego oduczyć, ale może łatwiej byłoby zdecydować się na specjalną szafkę, w której można trzymać obuwie? To proste i skuteczne rozwiązanie.

pies jest niegrzeczny dlaczego

Psy nigdy nie będą ludźmi, więc zawsze będą mniejsze lub większe problemy w komunikacji. Trzeba sobie jednak z tym jakoś radzić. Można denerwować się na psa i określać go ”niegrzecznym”, a można też szukać powodów danego zachowania i eliminować jego przyczyny. To na pewno jest prostsze, a nasze wspólne życie szybko stanie się przyjemniejsze.

Zarządzanie środowiskiem to skuteczna technika behawiorystów. O wiele łatwiej zmienić coś w otoczeniu psa niż nauczyć psa nowego zachowania.

Co zrobić z nieposłusznym psem?

Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że pies jest psem. Ma swój instynkt i naturalne potrzeby. Ma również pewne psie przyzwyczajenia. Przykładowo od urodzenia bawił się z rodzeństwem w podgryzanie i szarpanie za siebie. Potem pojawia się w domu ludzi i próbuje bawić się z nimi w taki sposób jaki zna, czyli w gryzienie.

Naszym zadaniem jako opiekuna jest przystosować psa do ludzkiego świata i pokazać mu alternatywne zachowania, które nie będą dla nas problemem. Jeżeli szczeniak nas gryzie to jesteśmy niezadowoleni i go ignorujemy. Jeżeli bawi się zabawką to go chwalimy, a nawet sami przyłączamy się do zabawy. W ten sposób psiak szybko zrozumie, że gryzienie nie jest akceptowalne, ale z zabawkami może już robić co zechce.

Ta zasada jest podstawą wspólnej komunikacji. Musimy pokazać psu dobre alternatywy. Jeżeli pies niszczy meble to nie krzyczmy, bo pies tego nie zrozumie. Za to pokażmy psu zabawki, na których może wyładować swoją energię.

Oczywiście nie zawsze wszystko jest proste. Pies może rozumieć, że zaczepianie człowieka zębami nie jest akceptowalne. Jednak jeżeli się nudzi, a my nie spędzamy z nim wystarczająco dużo czasu to nadal może nas zaczepiać – nasza reakcja i złość będą dla psa lepsze niż leżenie w samotności.

Pokaż psu, że czas na zabawę!

W takiej sytuacji musimy pokazać mu, że jest czas na zabawę i czas na odpoczynek, kiedy my potrzebujemy czasu dla siebie. Jednak trzeba być świadomym tego, że trzeba na psiaka przeznaczyć odpowiednią ilość naszej uwagi w trakcie dnia. Nie możemy oczekiwać, że pies spędzi 12 godzin samemu, a potem 30 minut spaceru wystarczy.

nieposłuszny pies

Pies jest niegrzeczny tak naprawdę tylko wtedy, kiedy mu na to pozwolimy. Zaspokojony fizycznie i umysłowo pies zazwyczaj nie sprawia problemów, ponieważ ma wszystko, czego potrzebuje. Jeżeli pies zaczyna robić coś, co naszym zdaniem ma na celu zwrócenie naszej uwagi – nagłe niszczenie, szczekanie, zaczepianie nas, to może znaczyć, że pies potrzebuje dodatkowej aktywności.

Pamiętajmy, że każdy pies ma swoje naturalne potrzeby, które warto pomóc mu zrealizować. To często klucz do sukcesu, czyli spokojnego i zadowolonego przyjaciela.

Spacer to zawsze dobre rozwiązanie, ale warto również rozważyć zabawy, które pies może robić samemu pod naszą obserwacją. Zabawki na przysmaki, zabawki na inteligencję, maty węchowe i tego typu produkty sprawdzą się świetnie. Nie tylko zajmą psa, ale również pomogą go uspokoić po okresie zabawy.

Z drugiej strony trzeba jednak potrafić odróżnić czy nieposłuszeństwo naszego psa to tylko drobne problemy w komunikacji lub nuda. Może jednak to poważniejsze kłopoty behawiorystyczne? Pies może niewinnie kraść kapcie dla zwrócenia naszej uwagi, a może również nie chcieć nam oddawać przedmiotów i na nas złowrogo warczeć, ponieważ ma poważne problemy z obroną zasobów. W przypadku poważniejszych kłopotów zawsze warto rozważyć konsultację z dobrym behawiorystą, który pomoże.