Nosework – co to jest i jak przygotować próbki? - Maty Węchowe

Nosework – co to jest i jak przygotować próbki?

Nosework to zdobywający coraz większą popularność sport kynologiczny, który polega na wykorzystaniu najpotężniejszego zmysłu – psiego węchu. Podstawowym założeniem tej aktywności jest wyćwiczenie psa, aby szukał konkretnych zapachów oraz informował przewodnika o ich lokalizacji. To tak w skrócie.

Na czym polega Nosework?

Tak naprawdę możliwości jest dużo i każda organizacja podchodzi do tego trochę inaczej. Najpopularniejszą formułą jest umieszczanie próbki zapachowej w jednym spośród kilkunastu kartonowych pudełek.

Przewodnik wchodzi do pomieszczenia razem z psem i zachęca pupila do poszukiwań. Zadaniem psa jest wskazanie, w którym pudełku znajduje się próbka i poinformowanie o tym człowieka. Przewodnik w warunkach zawodów nie wie, gdzie znajduje się próbka, więc musi całkowicie polegać na wskazówkach swojego psa. Im krótszy czas znalezienia zapachu tym lepszy wynik. O zwycięstwie często decydują sekundy.

W późniejszych etapach zwiększa się poziom trudności. Przykładowo można oczekiwać od psa znalezienia kilku różnych zapachów lub niektóre pudełka będą zawierały inne, rozpraszające zapachy (jedzenie, zabawki). Najtrudniejsze egzaminy/zawody to już maksymalny sprawdzian umiejętności nosa naszego psa – próbki chowane są na zewnątrz np.: w pojazdach, gdzie pupil musi wskazać położenie zapachu z dokładnością do kilkunastu centymetrów!

Przygotowujemy zapach do Nosework

Rozpoczęcie zabawy z Nosework nie jest wcale trudne. Przede wszystkim potrzebujemy podstawowych akcesoriów! W naszym sklepie znajduje się zestaw startowy, który jest wystarczający na sam początek.

Do rozpoczęcia potrzebujesz:

 • olejki zapachowe (sam zapach nie jest istotny, chyba, że zamierzacie brać udział w egzaminach/zawodach)
 • pudełka ‘’hot’’ (będzie zawierać próbkę zapachową)
 • pudełka ‘’cold’’ (nigdy nie będzie zawierać próbki zapachowej)
 • słoiki szklane na próbki
 • patyczków i płatków bawełnianych
 • rękawiczek gumowych
 • woreczków stronowych

Jak przygotować próbki zapachowe:

 • na płatek bawełniany nanieś 2-3 krople olejku zapachowego
 • płatek umieść na dnie szklanego słoika
 • przetnij kilkanaście patyczków bawełnianych na pół i wrzuć do słoika na płatek
 • nanieś dodatkowe 2-3 krople na pokrywkę od słoika
 • zamknij słoik, mocno wstrząśnij i odstaw na 24-48 godzin

Po 1-2 dniach próbki są gotowe. Tak przygotowane patyczki zachowają zapach nawet przez 3 miesiące – po tym czasie można odświeżyć swoje próbki poprzez wymianę płatka na nowy (zakroplony olejkiem) oraz ponowne naniesienie olejku na pokrywkę.

Wszystkie powyżej wymienione elementy znajdują się w naszym zestawie startowym – wystarczy tylko przygotować próbki. Możesz również przygotować zestaw samodzielnie kupując odpowiednie pojemniki i dodatki.

nosework próbki

Obchodzenie się z zapachami w Nosework

Bardzo istotnym elementem w Nosework jest sposób, w jaki obchodzimy się z zapachami. Przede wszystkim warto pamiętać, że pojemniki dzielimy na ‘’hot’’ oraz ‘’cold’’ (ciepłe oraz zimne).

Pojemniki ‘’hot’’ ciepłe to pojemniki, w których będą próbki zapachowe. Powinny mieć odpowiednie otwory wentylacyjne, które pozwolą psu dotrzeć do zapachu.

Pojemniki ‘’cold’’ zimne nigdy nie powinny mieć w sobie próbki zapachu. Nie powinno się ich również trzymać w bezpośrednim położeniu pojemników ciepłych. W naszym zestawie otrzymujesz 3 pojemniki – wybierz, które będą zawierały zapach, a pozostałe odłóż w inne miejsce.

Pamiętajmy również, aby uważnie przekładać za każdym razem patyczki bawełniane (próbki zapachowe) ze słoików do pojemników. Jeśli patyczek spadnie na podłogę to koniecznie trzeba ją wytrzeć. Próbki zapachowe przekładamy stosując rękawiczki gumowe, aby nie nanieść zapachu na swoje ręce.

W naszym zestawie znajduje się specjalną skrzyneczkę, która ogranicza przedostawanie się zapachów na zewnątrz. Jeśli stosujesz własny zestaw, który nie zawiera takiego pojemnika to pamiętaj, żeby trzymać wszystkie akcesoria w pomieszczeniu, do którego pies nie ma dostępu.

Wszystko to ma na celu upewnienie się, że zapachy, których ma szukać pies znajdują się tylko i wyłącznie w specjalnym pojemniku ‘’hot’’, a nie na naszych rękach i okolicznych przedmiotach. Dzięki temu może skupić się na treningu i umieszczonej próbce zapachowej.

Zanim rozpoczniecie ćwiczenia warto wiedzieć jak stosować próbki zapachowe. Ilość umieszczonych patyczków bawełnianych w pojemniku ‘’hot’’ zależna jest od naszego psa. Na początek zalecamy umieszczenie 4-5 patyczków i sprawdzenie reakcji pupila. Taka ilość jest dobra na start, ale jeśli pies odmawia podejścia do pojemnika to może oznaczać, że zapach jest zbyt silny i odrzucający. W takim przypadku spróbuj zmniejszyć ilość próbek do momentu, aż pies zechce rozpocząć trening.

W standardowych przypadkach 4-5 próbek to idealna ilość, która w trakcie postępów będzie zmniejszana. W późniejszych etapach można elastycznie podchodzić do tej ilości – stosując bardzo małą liczbę próbek (1-2) dla zwiększenia trudności. W egzaminach i na zawodach najczęściej stosuje się 3 próbki.

Nosework – próbki gotowe

Przygotowywanie próbek zapachowych oraz prawidłowe obchodzenie się z nimi jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na wynikach. Przykładowo – jeśli ćwiczony zapach dostanie się na meble lub inne elementy to pies może przypadkowo wskazywać je, a nie nasze pudełko jako źródło zapachu.

Z drugiej strony nie warto trzymać zapachów w pomieszczeniach, w których pies przebywa. To tylko spowoduje, że pies straci nim zainteresowanie i nie będzie uważał za coś wyjątkowego. Bardzo ważne w treningu nosework jest to, żeby pies był ciągle nagradzany za przebywanie blisko próbki – nie jest to możliwe, jeśli zapach będzie znajdował się w każdym pomieszczeniu.