Pies je łapczywie? Spróbuj maty węchowej! - Maty Węchowe

Pies je łapczywie? Spróbuj maty węchowej!

Pies je łapczywie? Wszystkie psiaki kochają jedzenie, ale co zrobić jeśli pies je zbyt szybko? Niestety wiele osób ma z tym problem, a warto wiedzieć, że często zbyt szybkie jedzenie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli Twój pies ma taki problem to musisz wiedzieć o skręcie żołądka, który jest niestety w wielu przypadkach śmiertelny. Jednak na szczęście problem z łapczywym jedzeniem dość łatwo wyeliminować. Mata węchowa może być jednym z rozwiązań, które pomoże Tobie i Twojemu psu.

Pies je łapczywie – przyczyny i konsekwencje

Przyczyn łapczywego jedzenia może być bardzo wiele, a wszystko zależy od samego psiaka. Najczęstszymi przyczynami są:

  • obrona zasobów
  • duży apetyt
  • problemy behawioralne
  • brak zaufania do człowieka/innych zwierząt

Szczeniaki często wyrabiają w sobie nawyk szybkiego jedzenia i jeśli nic nie zrobimy to często problem będzie pojawiał się także w dorosłości. Nawyki wyuczone w młodym wieku trudno zmienić, więc warto już na samym początku pomyśleć o rozwiązaniu. Oczywiście często adoptujemy już dorosłego psa albo dopiero jak szczeniak dorośnie to problem zaczyna nas niepokoić. Nawet u dorosłego psa można poradzić sobie ze zbyt szybkim jedzeniem, ale w zależności od charakteru psa, może to potrwać dłużej zanim pies nauczy się prawidłowej konsumpcji jedzenia.

Jakie są jednak konsekwencje zbyt łapczywego jedzenia? Pozornie nie wydaje się to niebezpieczne dla psa, przecież pupil nie robi nic złego – po prostu je szybciej niż powinien. Niestety skutki łapczywego jedzenia mogą być dotkliwe, jeśli nie będziemy obserwować swojego psa. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku szczeniąt, które jedząc zbyt szybko mogą łatwo zakrztusić się pokarmem. Łapczywe pochłanianie jedzenia może również prowadzić do częstych wymiotów, najczęściej bezpośrednio po posiłku, a to prosta droga do zaburzeń elektrolitowych.

Jeśli pies je łapczywie to razem z jedzeniem ”połyka” dużą ilość powietrza, a to może powodować wzdęcia lub bóle brzucha. W ekstremalnych przypadkach, u ras predysponowanych takie szybkie posiłki mogą doprowadzić do skrętu żołądka, co jest bardzo niebezpieczne i może bezpośrednio zagrozić życiu psiaka. Skręt żołądka to problem, który związany jest właśnie z przemieszczeniem się żołądka i obróceniu go w taki sposób, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Pies wtedy zazwyczaj ma problem z położeniem się, pojawiają się również wymioty białej piany. Cechą charakterystyczną dla skrętu żołądka jest twardy brzuch psa, chociaż niedoświadczonemu opiekunowi często trudno to określić.

Skręt żołądka jest często śmiertelny. Wyłącznie szybka operacja może uratować życie psa. Dlatego naprawdę bardzo ważne jest, aby pies jadł spokojnie. O ile nie jest to gwarancją bezpieczeństwa psiaka tak w dużej ilości przypadków wiąże się skręt ze zbyt szybkim jedzeniem. Jak widzimy problem może mieć przykre konsekwencje dla psa, a przecież nie musi tak być. Jeśli zauważymy u swojego pupila problem ze zbyt szybkim jedzeniem to powinniśmy jak najszybciej przystąpić do działania.

pies je łapczywie mata węchowa

Pies je łapczywie – czy mata węchowa może pomóc?

Z maty węchowej można podawać całe posiłki. To jedno z jej ciekawszych zastosowań, które można również wykorzystać w celu pomocy psu, który je zbyt szybko. Naturalnie najlepiej sprawdzi się do tego sucha karma. Chowając jedzenie w strukturze maty powodujemy, że pies musi się trochę wysilić, aby wszystko zjeść. Mata węchowa uniemożliwia szybkie jedzenie i zjadanie większych ilości pokarmu za jednym razem. Mata węchowa działa więc jak miska spowalniająca, a jednocześnie daje psu atrakcyjną aktywność węchową.

Poza tym pies musi w tym przypadku bardziej skupić się na zadaniu, a koncentracja wycisza. W związku z tym jedzenie z maty węchowej przede wszystkim uspokoi psa, który mógłby być zestresowany posiłkiem (obawa, że ktoś mógłby jedzenie zabrać). Dodatkowo pupil zmuszony jest zjadać mniejsze ilości pożywienia za jednym razem, a to uniemożliwi połykanie powietrza. Dzięki temu nie musimy obawiać się problemów ze wzdęciami lub ryzyka skrętu żołądka.

Mata węchowa idealnie nadaje się do karmienia gotową karmą lub suchymi kawałkami mięsa. Nie polecamy jej jednak dla BARF’ujących lub osób korzystających z karm mokrych :) Alternatywnym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalnych misek, które posiadają wewnątrz różne elementy utrudniające zbyt szybkie jedzenie albo maty do lizania, jeśli preferujemy mokre jedzenie lub bardziej płynne diety.

Jeżeli nie mamy możliwości zakupu maty węchowej lub specjalnej miski to możemy spróbować samodzielnie poradzić sobie z problemem. Dobrym rozwiązaniem może być wydawanie psu pożywienia z ręki, co jednocześnie pozwoli budować zaufanie u psa, ale również utrudni łapczywe jedzenie. Innym pomysłem jest włożenie do miski jakiegoś dużego, cięższego przedmiotu, który uniemożliwi szybkie jedzenie.

Pies je łapczywie – podsumowanie

Jeśli pies je łapczywie to nie powinniśmy bagatelizować tego problemu, ponieważ może on prowadzić do różnych kłopotów zdrowotnych. Najłatwiej oduczyć zbyt szybkiego jedzenia szczeniaka, który dopiero wyrabia swoje nawyki. Trochę trudniej może pójść z dorosłym psiakiem, ale dzięki konsekwentnemu działaniu na pewno każdy sobie z tym poradzi.

Najłatwiej nauczyć psa poprawnego jedzenia poprzez stosowanie maty węchowej lub specjalnej miski – szczególnie szczeniaki są podatne na tego typu trening. Alternatywnie możemy również spróbować ”domowych sposobów”, czyli tzw. spalenie miski (wydawanie karmy z ręki np: w ramach ćwiczeń) lub samodzielne dodanie elementów utrudniających do miski psa.