Skręt żołądka i rozszerzenie żołądka u psa - Maty Węchowe

Skręt żołądka i rozszerzenie żołądka u psa

Skręt żołądka i rozszerzenie żołądka u psa to bardzo poważna sprawa, o której powinien wiedzieć każdy opiekun. Skręt jest śmiertelny, a w przypadku wystąpienia pierwszych objawów mamy niewiele czasu na reakcję. Jedynym ratunkiem dla psa jest operacja. Z tego powodu ważny jest czas reakcji opiekuna, więc również umiejętność zaobserwowania objawów.

Poza tym ważna jest również profilaktyka, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie podejście do psa, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu żołądka i rozszerzenia żołądka u psa. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić metody profilaktyki oraz co robić jak zauważymy objawy. Jeśli więc zastanawiacie się jak rozpoznać skręt, jak minimalizować ryzyko i jak zastosować maty węchowe do profilaktyki to zapraszamy do czytania.

Skręt żołądka – co to jest? Jak się leczy skręt?

Niestety skręt żołądka nie jest jeszcze całkowicie rozumiany – nie jest również całkowicie pewne czy najpierw pojawia się skręt czy rozszerzenie żołądka. Dla nas, psich opiekunów ważna jest świadomość, że skręt może pojawić się nawet bez rozszerzenia żołądka. Oznacza to, że nie musi występować nabrzmiały brzuch, aby móc zdiagnozować skręt.

Jednak czym jest skręt żołądka? W skrócie można stwierdzić, że jest to sytuacja, w której żołądek psa ulega rotacji. Obraca się on wokół własnej osi, co zatyka wpusty żołądka. Prowadzi to do uniemożliwienia odprowadzenia gazów oraz zaburzeń krążenia krwi. To natomiast prowadzi do martwicy narządów, a ostatecznie często prowadzi do śmierci psa.

skręt żołądka u psa

Jak rozpoznać skręt?

Skręt często trudno rozpoznać. Niepokojące powinny być wszelkie zmiany zachowania psa. Zazwyczaj jest to dziwne kręcenie się psa, niechęć do położenia się (pies kładzie się, potem wstaje, znowu próbuje się położyć, ponownie wstaje, siada, nie może znaleźć wygodnej pozycji). Często występuje twardy, nabrzmiały brzuch (ale jak wspomnieliśmy wyżej – nie zawsze tak jest). Po pewnym czasie mogą pojawiać się wymioty pianą. Mogą być też puste wymioty (odruch wymiotny bez treści). Pies nie chce jeść.

Czasami pies nagle staje się apatyczny i ma problem z oddychaniem. Możemy słyszeć dziwne odgłosy z brzucha – przelewanie lub bulgotanie. Może pojawić się również ślinotok. Generalnie problem ze skrętem i rozszerzeniem żołądka jest taki, że często objawy się delikatne i łatwo pomylić je z innymi problemami. Przykładowo odruch wymiotny może być spowodowany wieloma rzeczami, a nie tylko skrętem.

W związku z tym często opiekun ma do wyboru dwie opcje – albo z ”byle powodu” odwiedzać weterynarza w strachu przed skrętem albo ignorowanie wielu potencjalnych przyczyn i narażanie się na sytuację, że zignorujemy wstępne objawy skrętu. Niestety nie ma jednego rozwiązania, dlatego najważniejsze jest obserwowanie swojego psa i nauczenie się rozpoznawania rzeczywistych problemów od tych niegroźnych.

Skręt żołądka i rozszerzenie żołądka u psa – leczenie

Skręt żołądka u psa to niestety sprawa, która wymaga szybkiej reakcji, ponieważ im dłużej zwlekamy tym mamy mniejszą szansę na uratowanie psa w związku z postępującą martwicą organów. Wielu specjalistów twierdzi, że 1-2 godziny to optymalny czas na reakcję, przy reakcji powyżej 4 godzin szanse na ratunek są bardzo małe.

Jedynym ratunkiem dla psa jest operacja, która jest bardzo trudna i nie daje gwarancji przeżycia. Konieczne jest nacięcie psa i manualne odkręcenie żołądka. Czasami dochodzi do martwicy np: śledziony i konieczne jest jej usunięcie. Zazwyczaj przed operacją pies otrzymuje kroplówki na wzmocnienie, a następnie przystępuje się do samego zabiegu. Podczas operacji wykonuje się często również zabieg gastropeksji, czyli przyszycia żołądka do ścian jamy brzusznej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnych skrętów.

Kolejne dni po operacji są najtrudniejsze, ponieważ od nich zależy czy pies wróci do zdrowia. Niezbędne są codzienne kroplówki i bardzo ścisła dieta.

rozszerzenie żołądka u psa

Jak zapobiec skrętowi żołądka u psa?

Niestety nie ma jednej metody, która gwarantuje nam bezpieczeństwo. Najskuteczniejszą jest na pewno gastropeksja, czyli zabieg przyszycia żołądka do ścian jamy brzusznej. Jednak zazwyczaj opiekunowie nie decydują się na wykonanie tego zabiegu samego w sobie, ponieważ każda operacja jest ryzykowna. Można jednak na przykład u suczek wykonać tego typu zabieg przy okazji kastracji. Lub generalnie wykonywać taki zabieg, jeśli wykonujemy operację innego typu.

Poza tym pozostaje nam jedynie profilaktyka i uważanie na psa. Tak naprawdę przyczyny powstawania skrętu nie są jeszcze dokładnie znane, więc można jedynie stosować różne rozwiązania, aby to ryzyko zmniejszyć. Niestety nie ma gwarancji i pewników – nawet bardzo uważni opiekunowie mogą być narażeni na skręt żołądka u psiaka.

Najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest uważanie, aby pies nie jadł zbyt szybko. Powszechnie uważa się, że zbyt szybkie spożywanie posiłków powoduje połykanie wraz z pokarmem dużej ilości powietrza, a ten stan zwiększa ryzyko skrętu żołądka. Na rynku dostępne są specjalne miski spowalniające, ale naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem są maty węchowe. Wiele psiaków frustruje się podczas używania misek spowalniających. Z tego powodu mata węchowa będzie lepsza, ponieważ wyszukiwanie jedzenia przy wykorzystaniu nosa jest dla psów bardzo naturalne i komfortowe.

Czy mata węchowa pomoże zapobiec skrętowi żołądka?

Jednocześnie korzystanie z maty węchowej uspokaja i wycisza psa, co również ma duże znaczenie. Często uważa się, że bezpośrednio przed posiłkiem oraz po nim, pies nie powinien mieć aktywności fizycznej. Jest to związane z tym, że pełny żołądek i dynamiczny ruch to większe ryzyko rotacji żołądka. Wyciszające właściwości korzystania z maty węchowej pomagają psu się uspokoić po posiłku, co zmniejsza chęć na wybryki. Maty węchowe dostępne są w naszym sklepie, więc serdecznie zapraszamy do ich sprawdzenia.

Jeśli karmimy naszego psa mokrą karmą to świetnym rozwiązaniem są maty do lizania – również działają uspokajająco, chociaż nie pozwalają na realizację potrzeb stymulacji węchowej u psa. Jednak to doskonały sposób na spowolnienie jedzenia psa przy wykorzystaniu mokrej karmy lub past i kremów.

Podsumowując: powinniśmy szczególnie uważać na swojego psa podczas posiłków. Szybkie jedzenie oraz aktywność fizyczna bezpośrednio przed lub po posiłku to na pewno większe ryzyko skrętu żołądka lub rozszerzenia żołądka u psa. Najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie z zabawami lub spacerem do 30 minut po posiłku. Również jeśli dopiero bawiliśmy się z psem lub byliśmy na spacerze to poczekajmy pół godziny przed podaniem psu jedzenia.

zapobieganie skrętowi żołądka psa

Jeśli mamy taką możliwość to starajmy się korzystać z mat węchowych i mat do lizania, aby spowolnić jedzenie posiłku. Dobrym rozwiązaniem jest również nie podawanie psu mniej niż 2-3 posiłków w ciągu dnia. Wielu specjalistów twierdzi, że lepsze są mniejsze posiłki niż jeden duży.