Dlaczego pies nie chce jeść z miski? - Maty Węchowe

Dlaczego pies nie chce jeść z miski?

Dlaczego pies nie chce jeść z miski? To częsty problem wielu opiekunów. W naszym domu pojawia się szczeniak, a może właśnie adoptowaliśmy psa ze schroniska lub z fundacji. Może mamy psa już kilka lat i dopiero nagle mamy taki problem? W niektórych przypadkach pies od razu nie chce jeść z miski, a czasami początkowo je, ale po kilku dniach przestaje.

Dlaczego pies tak robi i jak sobie z tym poradzić? Postaramy się to wyjaśnić w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

pies nie chce jeść

Dlaczego pies nie chce jeść z miski?

Przyczyn może być wiele, dlatego najpierw właśnie trzeba obserwować psa i sprawdzić jaki jest powód takiego zachowania. Czy pies nie je z miski, ale chętnie je z ręki? Czy dodatki do karmy lub zmiana karmy powoduje, że pies decyduje się na posiłek? Naprawdę warto zwrócić uwagę na psa i szukać powodów.

Bardzo powszechną przyczyną problemu jest to, że pies nie lubi swojej karmy albo mu się ona znudziła. Zazwyczaj jest to wtedy, kiedy na początku pies je, ale nagle przestaje lub zaczyna grymasić (np: wyjada z miski tylko najlepsze kawałki). Jeśli karmimy psa długi czas tym samym to wielu psom zaczyna się nudzić tego typu posiłek. To zrozumiałe, bo psy tak samo jak ludzie, potrzebują trochę urozmaicenia. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zaproponowanie psu innego smaku karmy, innej marki lub zupełnie innego typu pokarmu (np: pies jadł suchą karmę to warto spróbować mokrej).

Pies je z ręki, ale nie z miski – czemu?

Często zdarza się, że pies nie je z miski, ale chętnie weźmie karmę z ręki podczas szkolenia. Jest to związane z tym, że wiele psów  ma naturalną potrzebę zdobywania pożywienia. W związku z tym jedzenie z miski jest dla nich nudne i nie stanowi wyzwania. Takie psy wolą wykonać jakieś zadanie, gdzie nagrodą będzie właśnie jedzenie.

Najlepiej wykorzystać predyspozycje psa i próbować urozmaicić psu formę dostarczania posiłków. Dzięki temu nie tylko nakarmimy psa, ale również pomożemy mu zrealizować jego naturalne potrzeby.  Świetnie sprawdzą się do tego maty węchowe, ponieważ pozwalają właśnie na samodzielne zapracowanie na swój posiłek.

Szkolenie jest również ciekawą opcją, którą psy bardzo lubią. Jednak trudno tu osiągnąć formę tradycyjnego posiłku, gdzie pies rzeczywiście może się najeść. Z tego powodu maty węchowe i tego typu produkty są najlepszym rozwiązaniem dla takiego psa.

szczeniak nie chce jeść z miski

Pies się boi, dlatego nie je z miski

Jeśli dopiero trafił do nas szczeniak lub adopciak to może być również sytuacja, że psiak po prostu się boi. Nowe miejsce to często ogromne emocje dla psa i nie wszystkie sobie z tym dobrze radzą. Przez kilka pierwszych dni pies może odmawiać jedzenia ze stresu, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie psu maty węchowej lub miski z jedzeniem i pozostawienie go w spokoju, aby mógł zjeść, kiedy będzie na to gotowy. Najlepsze będzie ciche, ustronne miejsce, gdzie ludzie nie będą przeszkadzać.

pies nie je z miski

Pies nie chce jeść – co robić?

Powyższe przyczyny to najczęstsze powody problemu, w którym pies nie chce jeść z miski. Jeśli w Twoim przypadku się to nie sprawdza to na pewno warto skonsultować się z weterynarzem, ponieważ problemy zdrowotne również mogą powodować kłopoty związane ze spożywaniem posiłków.

Jeśli jednak uważasz, że problem jest behawioralny to rozwiązaniem może być poproszenie o pomoc psiego behawiorysty.