Zabawki edukacyjne dla psa - zabawki na inteligencję - Maty Węchowe

Zabawki edukacyjne dla psa – jak wybrać produkty interaktywne i na inteligencję

Zabawki edukacyjne dla psa to świetna sprawa. Nie tylko dają mnóstwo frajdy i zabawy, ale również pomagają w prawidłowym rozwoju psiaka. Na rynku można znaleźć naprawdę wiele różnych produktów, które cechują się innymi zagadkami oraz stopniem skomplikowania. W tym artykule poradzimy na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne dla psa.

Zabawki edukacyjne dla psa – po co?

Zabawki edukacyjne to masa korzyści. Przede wszystkim to prosty sposób na zapewnienie psu tak potrzebnej aktywności umysłowej. Zazwyczaj bawimy się ze swoim psem skupiając się na aspektach fizycznych. Długie spacery, bieganie, aportowanie. To oczywiście jest świetne, ale psiaki potrzebują też czasami aktywności, która pomaga utrzymać umysł sprawnym i zdrowym. Zdrowy umysł to zdrowe ciało :)

zabawki interaktywne dla psa

Korzystanie z zabawek edukacyjnych głównie ma na celu zachęcenia psa do samodzielnego rozwiązywania problemów. Psiak dostaje zagadkę i musi kombinować tak, żeby ją rozwiązać. Działa to bardzo pobudzająco na psa, uczy samodzielności i zwiększa pewność siebie. Bardzo często jest tak, że pies musi polegać na swoim opiekunie. To opiekun decyduje o wszystkim, więc pupil jest zawsze od niego zależy. Z tego względu bardzo dobrze jest pozwolić przyjacielowi od czasu do czasu na samodzielność, ponieważ polepsza to komfort psychiczny i na pewno pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Poza aspektami praktycznymi zabawki edukacyjne dla psa to oczywiście również mnóstwo świetnej zabawy. Tego typu produkty zajmują psa na dłuższą chwilę, pozwalają zapobiec nudzie i ogólnie dać pupilowi trochę rozrywki.

Zabawki edukacyjne dla psa – na czym to polega?

Na rynku można znaleźć mnóstwo różnych zabawek edukacyjnych. Często nazywane są również zabawkami interaktywnymi lub na inteligencję. Warto na wstępie zauważyć, że wiele osób myli tego typu produkty z zabawkami węchowymi.

Zabawki węchowe (jak np: maty węchowe) i zabawki edukacyjne mają to wspólne, że proponują alternatywę dla aktywności fizycznej oraz skupiają się na wyciszeniu i uspokojeniu psa. Oba typy również cechują się tym, że koncentrują się na sferze umysłowej psa. Jednak poza tym to dwa różne typy produktów. Maty węchowe wykorzystują psi zmysł węchu, który jest tu najważniejszy. Pies przede wszystkim korzysta z nosa, żeby zdobyć jedzenie. Nie ma tu zagadki do rozwiązania – pies musi polegać na swoich pierwotnych zmysłach, co daje fantastyczne rezultaty.

Zabawki edukacyjne dla psa natomiast działają w taki sposób, że proponujemy problem, który musi zostać rozwiązany. Pies musi więc myśleć i kombinować, aby zdobyć swoją nagrodę.

zabawki edukacyjne dla psa

Produktów jest naprawdę sporo i różnią się przede wszystkim stopniem skomplikowania oraz samymi zagadkami. Jednak generalnie we wszystkich mamy miejsce do ukrycia przysmaku (nagrody) oraz różne możliwości utrudnienia psu dostania się do tego smakołyku.

Mamy zapadnie, szufladki, otwory, elementy do przesuwania i dźwignie. Naprawdę jest wiele różnych modeli do wyboru, więc zawsze można znaleźć coś ciekawego. Opiekun ukrywa przysmaki, a następnie zaprasza psa do zabawy. Na tym nasza rola się kończy (ewentualnie możemy psu pomóc w trudniejszych momentach lub przytrzymać zabawkę, żeby się nie przesuwała). Zadaniem psa jest zdobycie przysmaku poprzez przesuwanie elementów, otwieranie szufladek i generalnie kreatywne kombinowanie.

Jak wybrać zabawkę edukacyjną?

Wybór jest naprawdę duży, więc nic dziwnego, że nie jest łatwo się zdecydować. Przede wszystkim ważne jest dostosowanie poziomu trudności do naszego psa. Wielu behawiorystów poleca stosowanie zasady, gdzie nastawiamy pupila na sukces. Oznacza to, że zaczynamy od naprawdę prostych rzeczy, z którymi psiak poradzi sobie bez problemu. Sukces i związana z tym nagroda zachęci oraz zmotywuje psa do dalszej pracy. To bardzo ważne.

Nie ma więc sensu od początku stosować naprawdę trudnych zagadek. W takiej sytuacji albo pies sobie nie poradzi i zabawa mu się nie spodoba, albo będziemy musieli często pomagać i tracimy korzyści związane z samodzielnością oraz zwiększaniem pewności siebie pupila.

Najprostszym typem zabawki edukacyjnej dla psa są te, które mają otwory. W otwory wkładamy przysmak, a następnie zakrywamy je dodatkowym elementem. Psiak czuje przysmaki, a zdobycie ich jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy zębami wyjąć element.

Idealną zabawką na początek jest więc naszym zdaniem Dog Smart od Niny Ottosson (dostępna w naszym sklepie: Dog Smart). Dodatkowo mamy tutaj możliwość zwiększenia poziomu trudności. Możemy przysmaki ukrywać we wszystkich otworach albo tylko w kilku. Dzięki temu psiak musi łączyć umiejętności węszenia, kombinowania i przewidywania. Zobaczysz, że czasami psiak będzie próbował otworzyć element, w którym przysmak był poprzednio, a innym razem spróbuje innej strategii tak, żeby przewidzieć nasze ruchy.

zabawka na inteligencję dla psa

Jak już psiak zrozumie samą koncepcję zabawy to możemy już otworzyć się na inne urozmaicenia. Możemy szukać całkowicie innych zagadek lub urozmaicać już te, które psiak dobrze zna. Wszystko tak naprawdę zależy od nas – psiak będzie bawił się doskonale tak długo jak będziemy wprowadzali zmiany. Zbyt długie stosowanie jednej zabawki spowoduje, że pupil zacznie działać na pamięć i nie będzie już takich efektów edukacyjnych.

Ciekawym produktem jest zabawka edukacyjna dla psa od Trixie – Dog Activity Board (również dostępna w naszym sklepie: zabawka edukacyjna Trixie). Jest prosta w swojej budowie, ale ma kilka ciekawych rozwiązań. Jest mniejsza i świetnie sprawdzi się na początek lub szybsze sesje zabawy umysłowej. Przede wszystkim mamy tu 2 otwory z elementami do ich zamknięcia (podobnie jak w przypadku zabawki Dog Smart). Dodatkowo mamy dwie dźwignie, które psiak musi przesunąć, aby otworzyć sobie dostęp do przysmaków. Trzecią zagadką są przesuwne kółka.

W tej zabawce mamy różne opcje zabawy – od nas zależy, których elementów użyjemy i w jaki sposób. Przykładowo elementy do zamknięcia otworów możemy zastosować w przesuwnych kółkach, aby dodatkowo zablokować ich ruch. Wtedy psiak najpierw musi wyjąć jeden element, aby móc przesunąć drugi. Dla człowieka proste i logiczne, ale dla psiaka to zawsze coś nowego i ciekawego.

Zabawki edukacyjne dla psa – naprawdę warto!

Zabawki edukacyjne to naprawdę sporo świetnej zabawy i urozmaicenia. Możemy bawić się praktycznie bez końca, bo zawsze znajdziemy nowy typ zabawki, nowe rodzaje zagadek lub wpadniemy na nowy sposób zastosowanie już tego, co posiadamy.

Naprawdę warto spróbować i zacząć aktywności umysłowe ze swoim psem. Zabawy mentalne świetnie działają na mózg, a jego prawidłowa praca pomoże utrzymać zdrowy umysł do późnej starości.