Pies nie potrafi odpoczywać, czyli jak wyciszyć psa? - Maty Węchowe

Pies nie potrafi odpoczywać, czyli jak wyciszyć psa?

Pies nie potrafi odpoczywać? A może ma problemy z zasypianiem? Ogólnie wydaje się cały czas nerwowy, a nawet jak uda się mu położyć to zrywa się na najmniejszy ruch opiekuna? Wiele osób ma takie problemy, ale czy da się nauczyć psa spokoju? Jak najbardziej!

W dzisiejszym artykule będziemy rozmawiać o przyczynach problemu i możliwych rozwiązaniach. Co zrobić, żeby nauczyć psa spokoju i jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy pies nie potrafi odpoczywać.

Dlaczego pies nie potrafi odpoczywać?

Każdy psiak jest inny i różne mogą być przyczyny problemu. Zazwyczaj głównym powodem jest brak nauki odpoczywania oraz zbyt wiele bodźców w ciągu dnia. Problemy z odpoczywaniem może powodować także brak harmonogramu dnia oraz stresujący tryb życia.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że psy bardzo lubią pewną stałość w życiu. Idealnie jakby spacery i posiłki były codziennie o podobnej porze, ponieważ dzięki temu nasz przyjaciel lepiej będzie orientował się w swojej codzienności. Psy nie noszą zegarków, więc nie rozumieją ”obiad dzisiaj będzie o 15”. Jednak jeśli codziennie obiad będzie właśnie o tej godzinie to pies będzie czuł się pewnie. Nie będzie musiał zastanawiać się, czy posiłek będzie za chwilę lub może dopiero za długi czas.

jak wyciszyć psa

Jeżeli więc wszystkie ważne elementy w życiu będą o podobnej porze to pies będzie spokojniejszy. Każdy nasz ruch nie będzie ”może teraz idziemy na spacer”, ponieważ psiak będzie wiedział, że spacer jest o tej porze co zawsze.

Problemy z odpoczywaniem mogą być spowodowane także zwykłym brakiem przyzwyczajenia. Zazwyczaj jest tak, że jak psiak pojawia się w domu to wszyscy domownicy stają na głowie, aby zabawić malucha. Wielu opiekunów łapie również bakcyla psich aktywności, więc młodość naszego przyjaciela spędzana jest głównie na wielu spacerach, szkoleniach i innych zabawach. Ogólnie cały czas coś się dzieje.

Jednak wystarczy, że pojawią się u ludzi jakieś dodatkowe obowiązki albo choroba i nagle okazuje się, że dla psa nie ma aż tyle czasu co zwykle. Wtedy zauważamy, że nasz pies nie potrafi odpocząć i jest nerwowy. Cały czas chodzi za nami albo zrywa się na nasz najmniejszy ruch. Śpi bardzo lekko i niespokojnie, a w ciągu dnia wierci się i nie potrafi znaleźć sobie miejsca. To nie tak, że pies nie potrafi się uspokoić – po prostu nie wie jak, bo zawsze dzień był wypełniony aktywnościami.

Pies w zależności od wielkości lub rasy potrzebuje nawet 14 godzin snu dziennie. Problemy z odpoczynkiem i zasypianiem powodują, że pies jest jeszcze bardziej nerwowy, a to nakręca spiralę kłopotów.

Ostatnim typowym objawem jest zbyt duża ilość bodźców. Jeśli pies nie potrafi odpoczywać i generalnie ma problemy z wyciszeniem to często myślimy, że potrzebuje więcej aktywności. Wielu opiekunów decyduje się na długie spacery, bieganie lub wytężone aportowanie, byleby zmęczyć psa. Aktywności są świetne i bardzo zdrowe, ale zbyt duża ilość może mieć inny efekt niż zamierzony.

pies nie może zasnąć

Spora ilość aktywności fizycznej wiąże się z wyrzutem hormonów, które mogą utrudniać psu uspokojenie się. Osoby uprawiające sport dobrze wiedzą, że nie jest zalecane ćwiczenie przed snem, ponieważ trudni potem zasnąć. Podobnie jest z psami. Ciągła aktywność i nowe bodźce spowodują, że nasz pies cały czas jest w tym pobudzonym stanie, a wtedy trudno o uspokojenie się.

Mój pies ma problemy z odpoczynkiem – co robić?

Jeśli pies nie potrafi odpoczywać i ma problemy z odpoczynkiem to przede wszystkim musimy zastanowić się nad przyczynami. Psa powinno się od szczeniaka nauczyć jak odpoczywać, więc jeśli tego nie zrobiliśmy to warto zacząć już teraz.

Najpierw warto wprowadzić psu konkretny harmonogram dnia i się go trzymać. Posiłki, spacery i zabawa o stałych porach każdego dnia, również w weekendy. Dzięki temu psiak będzie wiedział, kiedy jest czas na aktywność, a kiedy jest czas wolny na odpoczynek.

W czasie wolnym nie powinniśmy psu przeszkadzać. Nie ma nic gorszego niż głaskanie, cmokanie lub mówienie do psa, który próbuje zasnąć. Spróbujmy też zaproponować psu jakieś ustronne miejsce do spania. Jeśli psiak lubi legowisko to możemy je przestawić w lepsze miejsce. Idealna będzie lokalizacja z dala od strefy dziennej, ale jednocześnie taka, z której pies może nas widzieć. Dużo zależy od samego psa. Niektóre muszą być blisko opiekuna – wtedy starajmy się po prostu nie przeszkadzać.

Jeżeli dużo czasu spędzamy poza domem to warto zastanowić się nad klatką kennelową, która daje bardzo dobre rezultaty u psów, które mają problem z odpoczynkiem. Klatka to ustronne, bezpieczne miejsce, które będzie się psu miło kojarzyć.

Jeśli uważamy, że nasz pies ma problemy z zaśnięciem przez stres i nerwy to warto znaleźć przyczynę tych emocji. Warto także zrobić podstawowe badania profilaktyczne, aby upewnić się, że nie ma problemów zdrowotnych. To szczególnie ważne, jeśli uważamy, że problemy z odpoczynkiem pojawiły się nagle.

nerwowy pies

Wiele psów nie potrafi odpoczywać z powodu zbyt dużej ilości aktywności. Pies, który dużo ćwiczy – biega, spaceruje, aportuje, może mieć kłopoty ze snem, ponieważ cały czas jest pobudzony. Aktywności fizyczne są zdrowe, ale jednocześnie właśnie mają ten minus, że wiele psów jest bardzo pobudzonych po zabawie, a wtedy trudno im się uspokoić.

Jednocześnie całkowita rezygnacja z aktywności też nie będzie dobra, ponieważ znudzenie również nie sprzyja odpoczynkowi. Najlepszym wyjściem dla tego typu psów jest zastąpienie części aktywności fizycznej na aktywność umysłową. Zabawy umysłowe nie pobudzają, a wręcz przeciwnie – wyciszają psa. Maty węchowe i zabawki edukacyjne sprawdzą się tu idealnie. Praca umysłowa wymaga skupienia i koncentracji, więc męczy, ale bez wyrzutu pobudzających hormonów.

Jak wyciszyć psa?

Niestety coraz więcej psów ma problem z odpoczynkiem. Żyjemy coraz szybciej, a świat się zmienia.  Warunki środowiskowe, stres, hałas, pogarszająca się jakość powietrza i ogólnie brak porządku w życiu to elementy, które utrudniają psom dostosowanie się do tego wszystkiego.

Psy lubią porządek, a ludzie często żyją w pewnej dezorganizacji. Ciągle gdzieś się spieszymy, dużo pracujemy i tak dalej. O ile sami sobie z tym radzimy, tak czasami podobnie postępujemy z psem – czasami spacer po obiedzie, a czasami dopiero przed kolacją.

Pewna rutyna jest psom bardzo potrzebna i warto zwrócić na to uwagę. Jeśli pies będzie miał zorganizowany dzień to od razu będzie lepiej z odpoczynkiem. Jeśli do tego dodamy dobre warunki do odpoczynku (spokój i własne miejsce), a pobudzające aktywności zastąpimy takimi, które bardziej uspokajają to nasz psiak szybko nauczy się wyciszenia.

Naprawdę warto spróbować!