Jak zacząć nosework? - Maty Węchowe

Jak zacząć nosework?

Jak zacząć nosework? Wielu opiekunów interesuje się tą aktywnością dla psów, ale nie wie jak zacząć swoją przygodę. Nosework to świetny sposób na spędzenie czasu za swoim psem. Taka aktywność idealnie pobudza zmysły psa, pomaga się skoncentrować, wyciszyć oraz skupić na zadaniu, ale również pozwala zbudować pewność siebie. Więcej – to sport dla każdego psa, bez względu na wiek lub rasę. To również doskonała aktywność dla psów nadpobudliwych oraz z różnymi problemami behawioralnymi.

Naprawdę warto spróbować, bo to świetna przygoda. Dodatkowo ogromną przyjemność sprawia obserwowanie swojego psiaka w trakcie pracy. Warto pamiętać, że nosework to również dyscyplina sportowa, więc jak najbardziej można spróbować swoich sił w różnych zawodach, jeśli zabawa się nam spodoba. Jak jednak zacząć z nosework?

Jak zacząć nosework – metoda szkoleniowa

Metody treningu i ćwiczeń Nosework są różne i w dużej mierze zależą od naszego psa oraz osobistych preferencji. My polecamy metodę, która zakłada najpierw nauczenie psa korzyści przebywania przy zapachu oraz pozostawania przy nim. Dopiero potem wprowadza się element szukania. Na pewno warto podzielić cały proces na mniejsze kawałki, bo wtedy łatwiej będzie się psu tego nauczyć.

Oznacza to, że najpierw pokazujemy psu, że zapach prowadzi do nagrody oraz warto przy nim pozostać. Nie wprowadzamy od razu poszukiwania, ponieważ mogłoby to być zbyt trudne dla początkujących.

Niektóre metody zakładają najpierw poszukiwanie jedzenia, które w późniejszych etapach zamieniane jest powoli na zapach (wtedy jedzenie zostaje wycofywane). Ta metoda jest jednak problematyczna i prowadzi do złych skojarzeń u psa, jeśli bierze udział w zawodach, które zakładają psie przysmaki jako rozproszenie w pudełkach. Po prostu psiak może się pomylić, a do tego zapach jedzenia często jest zbyt pobudzający.

nosework sport dla psa

Jak zacząć nosework – pierwsze treningi

Na samym początku uczymy psa, że zapach prowadzi do przyjemności w postaci nagrody. Do rozpoczęcia treningu przygotuj:

  • pudełko ‘’hot’’ z 4-5 próbkami zapachowymi
  • dużo ulubionych przysmaków Twojego psa

Usiądź wygodnie na podłodze lub krześle – w jedną rękę weź garść przysmaków, a w drugą pudełko ‘’hot’’. Ręce rozstaw trochę szerzej niż na szerokość barków na takiej wysokości, aby pies miał dostęp do obu. Zabawa nazywa się ‘’Twój wybór’’.

Pokaż psu, że masz smakołyki – możesz nawet dać kilka na zachętę, aby zwiększyć motywację do ćwiczeń. Następnie zamknij dłoń w taki sposób, aby pies nie miał dostępu do nagrody. Generalnie zabawa polega na tym, że pies po pewnym czasie sam powinien zrozumieć, że nagrody są niedostępne i coś trzeba zrobić, aby je otrzymać. Większość psów zacznie eksplorować otoczenie przewodnika w poszukiwaniu wskazówek – wtedy ich uwagę powinno przykuć pudłeczko, które znajduje się w naszej drugiej ręce. Jak tylko pies zbliży się do przedmioty – nagradzamy.

Pamiętajmy, że pudełko ‘’hot’’ nie powinno się poruszać – trzymamy je mocno dziurkami skierowanymi w górną stronę. Natomiast nagrody zawsze powinny być podawane przy ‘’źródle’’ zapachu – oznacza to, że jeżeli pies zbliży nos do pudełka ‘’hot’’ to nasza druga ręka (z nagrodami) powinna zbliżyć się do tego pudełka, a smakołyk powinien zostać podany tuż nad dziurkami wentylacyjnymi.

Reszta zabawy polega na tym, że nagradzamy psa tak długo jak trzyma nos przy pudełku. Niektóre psy zbliżą pysk i odwrócą się w stronę nagrody, którą oczywiście otrzymują. Jednak naszym finalnym oczekiwaniem jest pies, który cały czas trzyma nos przy pudełku i ciągle otrzymuje za to nagrody.

Sesja powinna trwać kilka minut (do 10) i być wykonywana kilka razy dziennie. Nie powinniśmy znudzić psa, ani go przekarmić. Lepiej skończyć zabawę szybciej, jak jeszcze pies jest nią zainteresowany niż zbyt późno i doprowadzić do znudzenia. Taki trening powinien trwać 1-2 tygodnie i pomoże zbudować zainteresowanie psa zapachami oraz jest świetnym wstępem do sportów wykorzystujących psi nos. Pamiętajmy, aby zawsze obserwować swojego psa i starać się utrzymywać wysoki poziom motywacji do wspólnych ćwiczeń.

nosework jak zacząć z psem

Nosework – problemy w treningu

Oczywiście zawsze można napotkać kilka problemów i teraz zajmiemy się paroma z nich. Pamiętajmy, że nosework to dość specyficzna dyscyplina sportowa oraz aktywność. Warto myśleć o niej w ten sposób – pies czuje zapach bardzo dobrze i nie trzeba go tego uczyć. Uczymy głównie komunikacji z psem i zaznaczenia swojemu przyjacielowi, że praca przy zapachu jest dobra, a potem rozwijamy to mocniej w kontekście sygnalizowania nam tego zapachu.

“Pies cały czas siedzi przy ręce ze smakołykami i nie interesuje się zapachem”

To normalna reakcja w wielu przypadkach – po prostu przysmaki są dużym rozproszeniem dla psa lub nie uczył się wcześniej ignorowania smakołyków. Spróbuj nakierowywać psa przysmakiem na pudełko z zapachem. Nigdy nie nakierowuj samym zapachem! Pudełko z próbką powinno być nieruchome – po prostu przyłóż smakołyk do pudełka i nagródź. Po kilku próbach spróbuj ponownie – może tym razem pies sam spróbuje zainteresować się zapachem.

“Pies nie chce podejść do pudełka z zapachem – odsuwa się”

Prawdopodobnie zapach jest zbyt intensywny dla Twojego psiaka. Spróbuj zmniejszyć ilość próbek zapachowych.

“Pies zaczyna gryźć pudełko z zapachem – bierze je w zęby”

Zakryj większą ilość pudełka dłonią tak, aby pies miał dostęp tylko do dziurek wentylacyjnych. Psy mają tendencję do robienia ‘’więcej’’ niż się oczekuje. Jeśli nagradzaliśmy za wąchaniem to pies może spróbować sprawdzić jaka będzie nagroda za wzięcie w pysk! Zakryj pudełko i upewnij się, że nagradzasz tylko za trzymanie nosa blisko zapachu.

“Pies trzyma pysk blisko pudełka, ale nie pracuje nosem (nie wciąga zapachu)”

To żaden problem – na tym etapie nie chodzi nam konkretnie o pracę nosem i wyczuwanie zapachu. Na ten moment zadowala nas fakt, że pies trzyma nos blisko źródła zapachu, który mimowolnie jest jednak rejestrowany przez psi nos. Pies nie musi zaciągać się próbką – wyszukiwanie specyficznego zapachu to praca na późniejsze etapy.

nosework ćwiczenia z psem

Nosework – postępy

Taki trening jest zupełnie wystarczający na samym początku – postaramy się regularnie publikować kolejne ćwiczenia, które można wprowadzać wraz z postępami psa. Na ten moment warto skupić się, aby specyficzny zapach nabrał wartości dla psa – był czymś ciekawym, ekscytującym oraz pożądanym ze względu na nagrodę.

Na samym początku warto chwalić psa, ale w miarę postępów warto ograniczać ilość poleceń. Nosework to sport, w którym przewodnik nic nie wie – nie zna lokalizacji próbek zapachowych. Jest to więc aktywność, w której prowadzić musi pies. Z tego powodu bardzo ważnym elementem jest wyrobienie u psa poczucia samodzielności i podejmowania własnych decyzji.

Nosework to fantastyczna przygoda i zachęcamy gorąco, aby jej spróbować. Jeśli nosework wydaje się dla Was zbyt trudny to zapraszamy do spróbowania maty węchowej. To łatwiejsza forma zabawy węchowej, która również może być doskonałym wstępem do bardziej skomplikowanych aktywności jak właśnie nosework lub tropienie użytkowe.