Agresywny szczeniak gryzie - napady szału i podgryzanie - Maty Węchowe

Agresywny szczeniak gryzie – napady szału i podgryzanie

Agresywny szczeniak gryzie – czasami ma napady szału i podgryzania. Kąsa lub szczypie ręce oraz nogi. Generalnie jest nieprzyjemny i trudno spędzać z nim czas, ponieważ nie jest to komfortowe dla domowników. Niestety to bardzo częsta sytuacja, z którą wielu opiekunów nie potrafi sobie poradzić.

Dzisiaj postaramy się wyjaśnić czy szczeniak może być agresywny oraz jak poradzić sobie z napadami szału oraz podgryzaniem. Na samym wstępie trzeba wiedzieć, że w ogromnej większości przypadków Twój szczeniak nie jest agresywny. Agresja u młodych psów jest bardzo rzadka i zazwyczaj związana z brakami w podstawowej socjalizacji (np: szczeniak wychowywał się dziko i nie widział w ogóle człowieka).

Większość szczeniaków nie jest agresywna, a ich zachowanie jest po prostu źle rozumiane przez opiekuna.

szczeniak gryzie

Agresywny szczeniak – jeśli nie agresja to co?

Trzeba wiedzieć, że używanie ząbków jest dla psów całkowicie naturalne. To ludzie interpretują wykorzystanie zębów jako typową agresję, jednak dla psów to również narzędzie do komunikacji i zabawy. Podgryzający szczeniak nie chce zrobić człowiekowi krzywdy, dlatego trzeba na to zachowanie spojrzeć zupełnie inaczej. W relacji ze szczeniakiem bardzo ważne jest zrozumienie psa, bo bez tego tylko niepotrzebnie nadajemy mu negatywną łatkę.

Agresywny szczeniak to na pewno nie jest pozytywne określenie, a nazywając tak swojego szczeniaka tylko sami wpadamy w negatywne emocje i skojarzenia.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Szczeniak gryzie z różnych powodów, dlatego najważniejsze jest znalezienie przyczyny. Przykładowo w rozwoju szczeniaka są aż dwa etapy związane z zębami – najpierw psu wyrastają pierwsze zęby mleczne, a potem wymienia je na stałe. W tych etapach szczeniakowi towarzyszy dyskomfort związany ze swędzeniem zębów. Być może Twój szczeniak gryzie, ponieważ próbuje w ten sposób sobie ulżyć?

To bardzo częste zachowanie – czasami szczeniaki zaczynają uporczywie gryźć ręce, a czasami skupiają się na meblach. Z tego powodu warto zawsze mieć przygotowane dla szczeniaka różne zabawki lub gryzaki. Dzięki temu pokażemy maluchowi inne rozwiązania, z których może skorzystać.

Agresywny szczeniak się bawi?

Wielu opiekunów uważa, że gryzienie lub podgryzanie to przejaw agresywnego zachowania. Najczęściej jest wręcz przeciwnie. Jeśli Twój szczeniak zaczyna szczypać po rękach i nogach to zazwyczaj znak, że po prostu próbuje się z Tobą bawić.

Szczeniaki właśnie tak bawią się ze swoim rodzeństwem. Łapią się zębami za karki lub łapki i to dla nich świetna zabawa. Potem maluch trafia do nowego domu i próbuje się bawić w sposób, który jest dla niego zrozumiały. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pokazać szczeniakowi inne, lepsze formy zabawy, które są odpowiednie w przypadku ludzi.

Zaopatrz się w różne zabawki i zachęcaj szczeniaka do interakcji. To nie tylko świetny sposób na zobaczenie preferencji naszego psa, ale również doskonała zabawa. Szczególnie rekomendujemy szarpaki, które idealnie sprawdzą się do bezpiecznej rozrywki. Szarpak pozwala nam na zachowanie pewnej odległości od psa, dzięki czemu nie będzie on próbował łapać nas za ręce.

Na początkowych etapach szczeniaki często wkręcają się w zabawę tak, że z zabawki przekierowują się właśnie na ręce. W takich przypadkach warto spróbować szarpaków lub zabawy w aportowanie.

agresja u szczeniaka

Sfrustrowany szczeniak i za dużo emocji

Szczeniaki bardzo łatwo się frustrują i denerwują, a pod wpływem emocji próbują odreagować. Najczęściej na człowieku lub meblach. Jest to związane z tym, że szczeniak ma bardzo dużo energii i nie zawsze na tak wczesnym etapie rozwoju potrafi sobie z nią poradzić w prawidłowy sposób.

Z tego powodu warto od pierwszych dni skupiać się na pomocy psu rozładowania tych emocji (np: poprzez różne formy zabawy i spacery) oraz na pracy nad uspokajaniem szczeniaka. O ile pierwsze jest dość logiczne tak drugie już niekoniecznie. Aktywność fizyczna jest super, a takie szarpanie jest świetne, jeśli chodzi o rozładowanie emocji. Jednak nie powinno nam chodzić wyłącznie o ciągłe męczenie szczeniaka. Powinniśmy chcieć, aby psiak łatwiej sobie radził ze swoimi emocjami, był stabilniejszy i spokojniejszy.

Jak to osiągnąć? Bardzo łatwo, ale wymaga to czasu i cierpliwości. Cierpliwości i spokoju uczymy poprzez wspólne szkolenie (nauka siad, leżeć, zostaw i tak dalej) oraz poprzez spokojne zabawy umysłowe oraz węchowe. Szkolenie uczy psa cierpliwości i czekania oraz tego, że nie zawsze wszystko dostaje się od razu, a czasami trzeba na to zapracować. Zabawy umysłowe i węchowe natomiast pomagają psu zużyć energię na spokojne, ale wymagające czynności, które jednocześnie nie będą psa nakręcać.

Na pewno czasami zauważasz, że po zabawie szarpakiem psiak wpada w taki trochę szał i przez pewien czas trudno mu się uspokoić. To właśnie taka wada aktywności fizycznych, ponieważ jednocześnie męczą, ale również pobudzają. I to świetna sprawa, ale tego typu aktywności nie powinny być jedynymi, bo to prosta droga od uzależnionego od wysiłku psa. Korzystanie z maty węchowej pomoże nam dać szczeniakowi rozrywkę, ale jednocześnie bez tego fizycznego pobudzenia.

Dzięki temu nasz pies będzie spokojniejszy, a przy okazji nauczy się skupienia i samodzielnej pracy, co jest bardzo ważne u każdego szczeniaka.

szczeniak podgryza ręce

Agresywny szczeniak nie jest taki straszny

Jak widać agresywny szczeniak nie zawsze jest taki straszny jak nam się wydaje. Najważniejsze jest zrozumienie naszego psa i szukanie przyczyn jego zachowania, a wtedy łatwo zobaczymy jak sobie z nimi poradzić. Zachęcamy również do przeczytania tego wpisu na blogu Życie z psem.