Szczeniak sika w domu - jak oduczyć? - Maty Węchowe

Szczeniak sika w domu – jak oduczyć?

Szczeniak sika w domu – jak oduczyć? Wielu opiekunów ma problem z nauczeniem szczeniaka czystości, czyli załatwianiem swoich potrzeb na zewnątrz. Niestety często szczeniaki sikają w domu, na podłogę, panele, dywany, a nawet kanapę czy łóżko. Na pewno nie jest to przyjemne.

Dzisiaj postaramy się wyjaśnić dlaczego szczeniak sika w domu i jak go tego oduczyć.

szczeniak załatwia się w domu

Szczeniak sika w domu – dlaczego?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Szczeniak sika w domu z dwóch powodów:

  • nie wie, że nie powinien załatwiać się w domu
  • ma mały pęcherz i w tym wieku brak jeszcze kontroli nad nim, więc często załatwia się pod siebie

Najważniejsze jest wiedzieć. że szczeniak nie robi nam na złość. To najczęściej po prostu zwykła kwestia związana z danym etapem rozwoju. Szczeniak nie został jeszcze nauczony preferencji załatwiania się na dworze na trawie, a dodatkowo nie umie trzymać dłużej siku, więc załatwia się tam, gdzie jest. Czyli najczęściej właśnie w domu.

Złoszczenie się lub krzyczenie na szczeniaka z powodu ”wpadki” nie tylko nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Przestraszony maluch może na przykład zacząć załatwiać się w miejscach niewidocznych, aby ukryć plamy moczu i uniknąć negatywnych emocji opiekuna. W przypadku zauważenia kałuży lepiej zignorować psa i po prostu sprzątnąć plamę (najlepiej przy zastosowania neutralizatora zapachów).

Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na zewnątrz?

nauka czystości szczeniaka

Przede wszystkim trzeba być cierpliwym. Szczeniak w końcu trochę podrośnie i łatwiej będzie mu kontrolować swój pęcherz. Na pewno trzeba być gotowym na trochę wpadek w etapie szczenięcym. Jednak poza czasem potrzebna jest również nauka. Szczeniak powinien zrozumieć, że załatwianie się w domu nie jest dobre i lepiej sikać na zewnątrz. W tym celu niezbędna jest nauka czystości, czyli załatwiania się na dworze.

Najważniejsze jest częste wychodzenie ze szczeniakiem na zewnątrz. Kiedy jest największa szansa, że maluch musi siku? Po obudzeniu, po jedzeniu oraz po zabawie – po każdym takim momencie warto wyjść na dwór, aby szczeniak mógł się załatwić. Jak widzimy, że maluszek się załatwia to pochwalmy go i dajmy smaczną nagrodę. Dzięki temu szczeniak będzie rozumiał, że robienie siku na dworze jest opłacalne (bo są nagrody i pochwały), a w domu już nie bardzo.

Im więcej razy szczeniak załatwi się na dworze tym lepiej. Z drugiej strony każda wpadka w domu to krok w tył w nauce, dlatego musimy zrobić tak, żebyśmy mieli jak najwięcej sukcesów. Im częściej będziemy wychodzić tym lepiej. W momentach, kiedy wiemy, że nie mamy szans wyjść ze szczeniakiem na dwór to warto pomyśleć o zastosowaniu maty treningowej.

Matę taką kładziemy w odpowiednim miejscu w domu i zachęcamy szczeniaka, aby się tam załatwił – jak to zrobi to go nagradzamy. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ pozwalamy na załatwianie się w domu, ale jeśli nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz to lepsze to niż załatwianie się na nasz dywan.

Ostatecznie najważniejsza jest cierpliwość, regularność i konsekwencja. W taki sposób szybko nauczymy szczeniaka jak załatwiać się na zewnątrz, a nie w domu. Powodzenia!