Co można robić z psim staruszkiem? - Maty Węchowe

Co można robić z psim staruszkiem?

Co można robić z psim staruszkiem? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów psiego seniora. Starszy pies często ma problemy z ruchem, nie zawsze może spacerować tak długo jak kiedyś. Szybciej się męczy i ma mniej energii. Mimo wszystko warto zatroszczyć się o różne aktywności i zabawy ze starszym psiakiem. Naszym zdaniem przede wszystkim warto skupić się na zabawach węchowych oraz umysłowych. Psi mózg również się starzeje, a brak treningu w tym zakresie może powodować problemy z pamięcią oraz zwiększyć ryzyko psiej demencji.

Psi staruszek – bawić się czy nie?

Wielu opiekunów obawia się przeforsowania starszego psa. Takie psiaki często nie mają już takiej energii jak dawniej, dlatego coraz więcej czasu spędzają leżąc i odpoczywając. Zatroskany opiekun może chcieć zaprzestać zabaw, aby nie przemęczyć przyjaciela. Naszym zdaniem jednak bawić się warto niezależnie od wieku, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości psa. Starsze psy również bywają znudzone, a chęć odpoczynku związana jest najczęściej z problemami ruchowymi. Łapki nie są już tak sprawne jak kiedyś, więc pozycja leżąca może być najwygodniejsza. Jednak nie powinno oznaczać to całkowitego zaprzestania aktywności.

psi staruszek mata węchowa

Warto wybierać takie zabawy i rozrywki, które dadzą psu maksymalną dawkę zaangażowania, a przy tym będą możliwe do wykonania w wygodnej pozycji. Najlepiej leżącej. Jeżeli doskwierają stawy i łapy to nie wybierajmy aktywności ruchowych, a za to skupmy się na takich, które nie wymagają sprawności fizycznej. Psi umysł może być sprawny do późnych lat starości, więc warto to wykorzystać do zaproponowania przyjacielowi adekwatnej zabawy.

Co można robić z psim staruszkiem?

Naszym zdaniem idealną zabawą dla psiego seniora są maty węchowe, które do aktywności wymagają wyłącznie sprawnego zmysłu węchu. Ta zabawa węchowa jest wprost stworzona dla starszego psa. Bawić można się nawet na leżąco, więc psiak nie potrzebuje sprawności fizycznej. Korzystanie z maty węchowej pomaga realizować wszystkie ważne dla psiaka aspekty. Przede wszystkim zabawa wykorzystuje naturalną potrzebę psiaka do pracy węchowej. Twój przyjaciel będzie z przyjemnością skupiał się na wyszukiwaniu nosem ulubionych przysmaków z maty, a jednocześnie będzie pobudzał się umysłowo. Praca węchowa jest dla psów bardzo ważna, dlatego warto ją realizować do późnej starości. Zabawa z matą węchową pomoże utrzymać psi umysł sprawnym przez całe życie. Dodatkowo korzystanie z maty węchowej to również świetna zabawa, co pozwoli utrzymać psiaka zaciekawionym i zaangażowanym. Powiedz koniec nudzie!

Świetnym pomysłem dla starszego psa są również zabawki edukacyjne. Polegają one na ukrywaniu przysmaków w różnych skrytkach, a zadaniem psa jest taka manipulacja zabawką, aby ją otworzyć i zdobyć przysmaki. Tutaj psiak nie polega na węchu, a raczej na dedukcji. Musi zrozumieć działanie mechanizmu zabawki. Na pewno rozwija to umysłowo i podobnie jak mata węchowa pomoże w zachowaniu dobrego stanu psiego mózgu. Zabawki edukacyjne także mogą być wykorzystywane w pozycji leżącej, ale czasami będzie potrzebna pomoc opiekuna. Na przykład do obrócenia zabawki, żeby psiak nie musiał wstawać.

co robić z psim seniorem

Skupiamy się dużo na rozrywce, która nie potrzebuje ruchu ze strony psa. Pamiętajmy jednak, że starość nie oznacza od razu, że psiak wcale nie może się poruszać. Wręcz przeciwnie – jeżeli widzimy, że psiak daje radę i ma ochotę to powinniśmy do delikatnego ruchu zachęcać. Całkowity brak ruchu będzie powodował degradację mięśni, a to spowoduje jeszcze większe trudności z chodzeniem. Warto realizować z przyjacielem sesje treningowe chodzenia. Najlepiej wybierajmy proste, łatwe trasy – bez wchodzenia pod górkę oraz bez dziur lub nierównych powierzchni. Jeżeli mamy taką możliwość to warto spróbować sesji na bieżni wodnej, która jest dla starszego psa bardzo dobra i zdrowa. Woda zmniejsza obciążenie dla psiego organizmu, dzięki czemu taka terapia pozwala psu na ruch bez nadmiernego bólu i dyskomfortu.

Pamiętajmy, że psia starość nie musi być straszna lub uciążliwa. Wybierajmy jednak takie zabawy, które nie będą dla psiaka trudnością i przede wszystkim będziecie razem czerpali z nich radość!