Co robić ze szczeniakiem? Na pewno nad tym zastanawia się wielu opiekunów młodego psiaka. Pomysłów na świetną, wspólną zabawę jest naprawdę wiele, więc każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Niektóre typy zabaw i aktywności są szczególnie przydatne u maluszka, ponieważ poza rozrywką pomagają także w rozwoju szczeniaczka. Z tego powodu warto poświęcać czas przede wszystkim na zabawy rozwijające, a nie tylko ”dzikie szaleństwa”.
W dzisiejszym wpisie postaramy się podpowiedzieć nasze ulubione zabawy, które z sukcesem realizowaliśmy z naszymi własnymi szczeniorkami. Naprawdę polecamy bawić się z maluchem, bo to same korzyści. Naturalnie psiak może bawić się sam, ale wspólna zabawa ogromnie zwiększy zaufanie malucha do nas. To bardzo ważne, ponieważ zaufanie i poczucie bezpieczeństwa psa ma ogromny wpływ na jego rozwój.
Zabawy węchowe
Naszym zdaniem nie ma lepszej formy zabawy ze szczeniakiem niż zabawy węchowe. Nie ma chyba innej takiej aktywności, która w jednej czynności zawierałaby tyle elementów wspomagających prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny młodego psa. Dla malucha najlepszą formą zabawy węchowej są maty węchowe, ponieważ są proste w realizacji. Dzięki macie węchowej można zaproponować szczeniaczkowi regularne sesje pracy noskiem.
Młode psy mają bardzo dużo energii, dlatego bardzo ważne jest uczenie psa kontrolowania jej już od wczesnych lat. Wiele psów niestety w okresie dorosłości ma problemy z emocjami i nadpobudliwością, często właśnie dlatego, że nie nauczyły się jej kontrolować w młodości. Zazwyczaj pozwala się szczeniakowi na wszystko i nie zwraca się uwagi na pierwsze objawy nadpobudliwości – zazwyczaj wręcz cieszymy się jak maluch żwawo biega i podskakuje.
Jednak pamiętajmy, że sama sfera fizyczna to nie wszystko. U psa bardzo ważna jest również sfera psychiczna. Stabilny psychicznie pies wie kiedy powinien odpocząć i nie reaguje gwałtownie na każdy ruch. Kluczem do tej stabilizacji są właśnie zabawy węchowe, które u psa mają ogromne znaczenie. Właśnie przez zabawy węchowe możemy nauczyć szczeniaka bardzo ważnych rzeczy: skupienia, wyciszenia, spokoju i cierpliwości.
Z tego właśnie powodu powstał nasz sklep – aby móc dać dostęp psim opiekunom do fantastycznej zabawy z matami węchowymi. Zastanawiasz się co robić ze szczeniakiem? Koniecznie spróbuj maty węchowej!
Szarpanie
Znacie zabawę w szarpanie? Wielu opiekunów ją zna. Niewielu jednak wie, że to fantastyczne narzędzie, które pomoże prawidłowo rozwijać Twoją relację ze szczeniakiem. Zabawa w szarpanie jest dla malucha czymś naturalnym. Wiele psów już od pierwszych tygodni bawi się w ten sposób z rodzeństwem. Szarpanie jest wyjątkową aktywnością, ponieważ zabawa jest symetryczna. Raz jedna strona szarpie, a druga próbuje ją powstrzymać, a potem zmiana ról.
Szczeniak bawiąc się w ten sposób z opiekunem czuje się mu równy, ponieważ w zabawie nie ma nadrzędnej roli. Zabawa w przeciągnie to genialny sposób na budowanie relacji ze swoim szczeniakiem. Warto bawić się jednak regularnie i w odpowiedni sposób – nie powinniśmy wykorzystywać naszej przewagi w sile, aby szczeniaczka ”gnębić” i nie dać mu wygrać. Bądźmy życzliwi podczas zabawy i starajmy się, aby obie strony czerpały z niej radość.
Czym się szarpać? Dla malucha najlepsze będą szarpaki polarowe, ponieważ są mięciutkie i bezpieczne dla szczeniaka.
Zabawy edukacyjne
Szczeniaki są bardzo mądre, chociaż wielu opiekunów tego nie zauważa. Okres młodości to jednak idealny moment, aby rozpocząć zabawy na inteligencję. Na rynku można znaleźć wiele zabawek edukacyjnych, więc na pewno łatwo znajdziemy idealną dla siebie. Generalnie idea tego typu zabawy to przedstawienie psu problemu, który musi samodzielnie rozwiązać. Zazwyczaj zabawa polega na ukryciu przysmaku, a zadaniem malucha jest zdobycie jedzenia.
W zabawkach edukacyjnych psiak musi kombinować, najczęściej otworzyć jakąś szufladkę lub pociągnąć za uchwyt, aby otworzyć sobie drogę do jedzenia. Zabawki edukacyjne świetnie pomagają rozwijać inteligencję psa i wykorzystać potencjał Twojego młodego przyjaciela.
Naszym zdaniem najlepszą zabawką edukacyjną dla szczeniaka będzie zabawka od Niny Ottosson, czyli Smart 1 poziom. Nie jest zbyt trudna, więc nie będzie demotywować malucha. Jednocześnie daje sporo możliwości modyfikacji i kombinowania.
Nauka sztuczek
Wielu opiekunów myśli, że nauka ”sztuczek” lub ćwiczenie obedience (trening posłuszeństwa) to tylko to, czyli trening lub ćwiczenia. Jednak nauka różnych sztuczek to również świetny pomysł na wspólną zabawę. Uczenie się nowych rzeczy to idealny bodziec do prawidłowego rozwoju młodego psa, a wspólne ćwiczenia pomagają polepszyć relację z opiekunem.
Warto jednak pamiętać, aby odseparować typowy trening posłuszeństwa od zabawnego ćwiczenia sztuczek. Przy typowym treningu oczekujemy konkretnych rezultatów i jest to czas, aby zachęcać psa do wyjścia ze strefy komfortu i polepszenia swoich umiejętności. Tego typu trening powinien być krótki, ale odbywający się w dużym skupieniu.
Natomiast ćwiczenia poprzez zabawę powinny być o wiele bardziej luźne, bez jakichkolwiek oczekiwań. To czas wspólnej zabawy i dużego komfortu. Oczywiście rezultatem powinno być nauczenie się nowej umiejętności, ale na pewno nie powinniśmy za bardzo zwracać na szczegóły, a tym bardziej kłaść nacisk na doskonałość. Najważniejsza powinna być zabawa i radość ze wspólnej nauki. Szczeniaki to uwielbiają. Pamiętajmy również, że maluszki mają problemy ze zbyt długim skupieniem, dlatego nie liczmy na bardzo długie ćwiczenia. Jeżeli Twój pies nie chce się skupiać to tym bardziej zachęcamy do spróbowania maty węchowej, bo to doskonały trening koncentracji!
Szukasz pysznych przysmaków na nagrodę treningową? Sprawdź psie smakołyki w naszym sklepie. Do naszej oferty wybieramy wyłącznie najlepsze i najzdrowsze przysmaki!