Czy pies może jeść czosnek? Czy czosnek jest trujący dla psa?

Czy pies może jeść czosnek? Czy czosnek jest trujący dla psa?

Czy pies może jeść czosnek? Czy czosnek jest trujący dla psa? Na pewno zastanawia się nad tym wiele osób. W końcu czosnek kojarzy się nam z czymś zdrowym, co warto wprowadzić do swojej diety. Jak jednak sprawa wygląda w przypadku psa? Czy czosnek szkodzi psu?

Często możemy spotkać się z opinią, że czosnek jest wręcz dla psa trujący. Z tego powodu wielu opiekunów jest przerażonych, jak psu uda się  w jakiś sposób dorwać do czosnku podczas gotowania.

Czy pies może jeść czosnek?

Na samym początku odpowiemy: pies nie powinien jeść czosnku, ale jednocześnie nie jest on trujący w małych ilościach. Nie oznacza to oczywiście, że psa powinniśmy tym karmić, ponieważ nie jest to dobry pomysł.

Ludziom czosnek kojarzy się jako coś zdrowego, ponieważ często sami wprowadzamy go do własnej diety. Jak najbardziej zawiera on wiele substancji uchodzących za lecznicze. Witamina C, B1, B2, sole mineralne, antyoksydanty i rzadkie mikroelementy. W związku z tym stosowanie czosnku w ludzkiej diecie jest jak najbardziej powszechne.

czosnek dla psa

Jednak nie zawsze to co jest zdrowe dla człowieka będzie również zdrowe dla psa. Tak jest w przypadku czosnku, który szkodzi psu. Czosnek zawiera tiosiarczany, które mogą prowadzić do sporych zaburzeń zdrowotnych u Twojego psiaka. Tiosiarczany powodują u psa uszkodzenia krwinek, a to może prowadzić do anemii hemolitycznej.

Do jej objawów zaliczamy: bladość błon śluzowych, senność oraz szybki oddech. Dodatkowo jedzenie czosnku w dużych ilościach może prowadzić do problemów trawiennych, czyli wymiotów i biegunek.

Ile czosnku może zjeść pies?

Warto zauważyć, że czosnek jest szkodliwy tak naprawdę w bardzo dużych ilościach, więc nie zawsze powinniśmy się obawiać, jeżeli nasz pies przypadkowo zje ząbek. Naturalnie lepiej zrobić wszystko, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji.

Przeprowadzono różne badania i uznano, że szkodliwa ilość to przekroczenie 20 g czosnku na kilogram masy ciała. Jeden ząbek waży około 5 gramów, także psiak ważący 10 kg musiałby zjeść ponad 40 ząbków czosnku, żeby było niebezpieczeństwo zatruciem.

Natomiast warto też pamiętać, że to także kwestia mocno indywidualna, więc nie powinniśmy ryzykować i raczej psu specjalnie czosnku nie podawajmy.

czosnek trujący dla psa

Czosnek w suplementach dla psa

W związku z tym wiele osób zastanawia się pewnie, czy czosnek w suplementach dla psa również jest szkodliwy. Zawartość czosnku w suplementach jest zazwyczaj tak mała, że nie jest on w jakikolwiek sposób szkodliwy, o ile nie przekroczymy zalecanej dawki.

Z drugiej strony warto też wiedzieć, że nie ma badań, które udowadniałyby pozytywny wpływ czosnku na zdrowie psa, także możemy ten element w suplementach traktować raczej jako ciekawostkę.