Jak pomóc psu w upały? Jak ochłodzić psa? - Maty Węchowe

Jak pomóc psu w upały? Jak ochłodzić psa?

Jak pomóc psu w upały? Niestety w trakcie gorącego lata wielu opiekunów martwi się o swoje psiaki. Nie da się ukryć, że okres wakacyjny nie należy do najłatwiejszych dla naszych psów. Często opiekun widzi cierpiącego z gorąca psa i zastanawia się jak mu pomóc. Jak ochłodzić psa w lato?

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania. Zapraszamy do czytania!

Jak pies się chłodzi? Czy trzeba mu pomóc?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić czy w ogóle pomoc jest potrzebna. W końcu psy na pewno mają jakieś mechanizmy, które pozwalają im się schłodzić, prawda? Często opiekun martwi się o psa, bo widzi jak leży na podłodze i mocno dyszy.

Warto jednak wiedzieć, że właśnie w taki sposób pies się chłodzi. W odróżnieniu od człowieka, pies nie poci się w celu wymiany temperatury. Organizm jest schładzany właśnie poprzez dyszenie. Dodatkowo psy chłodzą się konwekcyjnie, czyli poprzez wymianę temperatury z otoczeniem. Pies leży na chłodniejszej powierzchni, aby samemu się schłodzić.

Psy pocą się jedynie opuszkami na łapach, dlatego często możemy przyłapać psiaka, który wylewa wodę z miski łapkami. W ten sposób również się chłodzi.

Psiaki generalnie dobrze sobie radzą z chłodzeniem, ale to wcale nie znaczy, że nie potrzebują pomocy opiekuna. W wielu aspektach to właśnie od człowieka zależy komfort psa w upały. Pies jednak nie jest w stanie zrobić sam wszystkiego, więc liczy na naszą pomoc.

Jak pomóc psu w upały?

Przede wszystkim musimy upewnić się, że pies ma cały czas dostęp do wody. Woda nie powinna stać na słońcu, ale nie powinna też być specjalnie schładzana. Zwykła woda w temperaturze pokojowej sprawdzi się idealnie. Picie jest bardzo ważne, aby uniknąć odwodnienia w okresie upałów. Wiele psów wylewa wodę, aby schodzić łapki, a niektóre szybko ją brudzą wkładając łapy do miski. Pamiętaj, aby regularnie uzupełniać lub wymieniać wodę.

Jak pomóc psu w upały? Bardzo ważne jest umożliwienie psu przebywania tam, gdzie chce. Każdy pies jest trochę inny i ma własne preferencje. Jeden będzie wolał chłodne płytki w łazience, a inny będzie chciał przebywać w korytarzu. Nie zmuszaj psa do zmiany miejsca – niech robi to wtedy, kiedy zechce. Dobrym pomysłem jest mata chłodząca, która zapewni ulgę w najgorsze upały. Jednak również tutaj nie zmuszaj psa – niech sam decyduje, kiedy chce korzystać z maty.

Pielęgnacja to podstawa – pies z kołtunami i dużą ilością martwego podszerstka będzie miał gorszą wentylację skóry, a to sprawi dyskomfort w okresie letnim. Regularnie czesz psa, aby poprawić komfort i wentylację. Nigdy jednak nie decyduj się na golenie psa, ponieważ sierść pełni również formę ochronną. Zwykła pielęgnacja wystarczy!

jak ochłodzić psa

Spacer w upały

Spacerować trzeba, ponieważ to bardzo ważny element psiego życia. Natomiast w okresie wakacyjnym na pewno warto przeorganizować pory spacerów. Najlepiej decydować się na wyjście wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wtedy słońce tak nie grzeje, a temperatura jest niższa. Spacer w pełnym słońcu nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Naturalnie w trakcie dnia można wyjść ”za potrzebą”, ale powinny to być krótkie wyjścia w konkretnym celu. Pamiętaj, że w lato chodniki często są mocno nagrzane, a chodzenie po nich nie jest przyjemne. W miarę możliwości wybierajmy spacer po trawie, a nie asfalcie.

Jeżeli pies lubi pływać to można zdecydować się na spacer nad staw lub zaproponować psu basen. Pamiętaj jednak, aby dobrze wysuszyć psa po zabawie. Szczególnie, jeśli nasz psiak jest długowłosy.