Czy warto wybrać samojeda? - Maty Węchowe - rasa psa dla Ciebie

Czy warto wybrać samojeda?

Czy warto wybrać samojeda? Podjęcie decyzji o zaproszeniu psa do swojego życia to ogromna odpowiedzialność. W końcu będziemy razem przez wiele kolejnych lat. Decyzja powinna być więc dobrze przemyślana. Potem pozostaje wybrać, z jakim psem chcemy to życie dzielić. W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć samojeda. Samoyed, znany również jako samojed, sammy lub samoiedskaia sabaka to coraz popularniejsza rasa, która wyróżnia się uroczym wyglądem i przyjaznym charakterem.

Sami mamy dwa wspaniałe ”yedki” – w tym jednego adoptowanego. To świetne psy, którymi naprawdę warto się zainteresować. Przed podjęciem decyzji warto jednak trochę poczytać, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej rasie. Dzięki temu łatwiej będzie nam przemyśleć, czy akurat ten typ psiaka najlepiej pasuje do nas.

Samoyed i jego uroczy wygląd

Samojed na pewno wyróżnia się swoim specyficznym, uroczym wyglądem. Zazwyczaj widzi się białe samojedy, ale warto wiedzieć, że są również takie z biszkoptowym umaszczeniem. Ta rasa słynie ze swojego bujnego, długiego owłosienia, w które każdy chętnie się wtuli. Samoyedy mają właśnie włosy, a nie tradycyjną sierść.

Rasa ta wyróżnia się również czarną pigmentacją w okolicy oczu i pyszczka. Szczególnie przy pysku nadaje ona samojedom ich słynny ”uśmiech samoyeda”.

wybrać samojeda

Wiele osób obawia się, że ten wygląd powoduje spore problemy pielęgnacyjne i na pewno trzeba być świadomym, że są to bardziej wymagające w tej kwestii psy niż na przykład rasy krótkowłose. Trzeba po prostu poświęcić trochę czasu, aby utrzymać samojeda w czystości. Szczególnie, że to rasa uwielbiająca zabawy, najbardziej te brudzące.

Niektórzy uważają, że uroczy wygląd powoduje, że samojedy to tylko dużo uśmiechu, a zero problemów. Nie jest jednak tak kolorowo. Samoyed tak jak inne psy, potrzebuje odpowiedniego podejścia i wychowania. Rasa wymaga więcej cierpliwości od innych, a brak uwagi ze strony opiekuna może spowodować problemy z psiakiem. Podsumowując: niech uroczy wygląd Was nie zmyli :)

Zachowanie samoyeda

Samoyedy z natury są bardzo łagodne i towarzyskie. Z tego względu bardzo często sprawdzają się w dogoterapii. Te psy mają w sobie coś takiego, że każdemu poprawiają humor. Jednak z drugiej strony to również psy bardzo indywidualne i na swój sposób delikatne.

Samojedowi czasami trudno się skupić dłużej na jednym zadaniu, dlatego potrzebujemy dużo cierpliwości podczas wychowania oraz nauki. Jednocześnie te psy potrafią brać wszystko do siebie, a nawet obrazić się. Na pewno potrzebują opiekuna delikatnego, który będzie stosował przede wszystkim nagrody i motywację, a nie kary.

Jak wspomnieliśmy wcześniej warto uważać na uroczy wygląd i łagodne usposobienie. Samoyedy nadal mogą sprawiać problemy, jeśli nie podejdziemy odpowiednio do wychowania psa. Głównym problemem opiekunów samoyedów zazwyczaj są kłopoty z rzekomym nieposłuszeństwem tej rasy. Samoyed rzeczywiście często może wyglądać jakby nie słuchał i był głuchy na wszystkie nasze polecenia i prośby.

Przedstawiciele tej wspaniałej rasy potrafią również przerwać ćwiczenie w połowie, aby zainteresować się czymś zupełnie innym. Trzeba trochę zaakceptować te sposób bycia samojeda, ale jednocześnie stosując odpowiednie podejście w wychowaniu oraz mając sporo cierpliwości można jak najbardziej osiągnąć satysfakcjonujący poziom w pracy z tymi psami.

To rasa również bardzo aktywna, która uwielbia kontakt z naturą. Nie bez powodu zalicza się do grupy ras pierwotnych. Kopanie dziur, bieganie, kąpiele w stawie – to wszystko większość samojedów uwielbia. To także bardzo czujne psy, które bez myślenia pobiegną za wiewiórką w lesie. Trzeba na to na pewno uważać.

Samoyed uwielbia spacery i ogólnie ruch, więc na pewno świetnie będzie się czuł u opiekuna, który również lubi aktywny tryb życia.

Samoyed i zabawy węchowe

Niektórzy twierdzą, że przez swój indywidualizm samoyedy nie bardzo nadają się do zabaw umysłowych – to oczywiście nie jest prawda. Samojedy to bardzo mądre psy, ale potrzebują odpowiedniego podejścia. Zachęty i motywacji, a nie przymusu. Jak najbardziej można z samojedem realizować wszelkie typy prac, nie tylko tych fizycznych.

Samoyed cechuje się bardzo dobrym węchem jak wszystkie psy ras pierwotnych. W związku z tym świetnie sprawdzi się w zabawach węchowych, szczególnie tych prostszych i nastawionych na szybką nagrodę. Mata węchowa będzie idealna, ponieważ psiak jest często nagradzany podczas takiej aktywności, a dzięki temu cały czas mocno motywowany.

samoyed pies

Samojedy mogą jak najbardziej bawić się w zabawy umysłowe i korzystać z zabawek edukacyjnych. Tutaj jednak warto obserwować psiaka i dostosować poziom trudności w taki sposób, aby nastawić pupila na zwycięstwo. Samoyedy mogą łatwo się demotywować, jeśli coś jest na początku zbyt trudne.

Czy warto wybrać samoyeda?

Czy warto wybrać samoyeda? Naszym zdaniem jak najbardziej warto dowiedzieć się więcej o tej rasie, ponieważ jest wspaniała. Samojedy są bardzo przyjacielskie i idealnie sprawdzą się jako kompan w naszym życiu. To rasa łagodna i delikatna, ale jednocześnie nie dajmy się zwieść pozorom. To nadal psy, które mogą sprawiać problemy.

Samoyed potrzebuje cierpliwego i wyrozumiałego, ale stanowczego przewodnika. Na pewno nie można pozwolić, aby przez uroczy wygląd psiak miał pozwolenie na wszystko.

Podsumowując samoyedy to wspaniałe psy, które na pewno wprowadzają do życia mnóstwo radości i ciepła. Jednak z drugiej strony tego typu psy najlepiej będą się czuły u opiekuna z odpowiednim podejściem oraz aktywnym trybem życia. Pielęgnacja też jest trochę bardziej zaawansowana niż u innych ras, więc trzeba wziąć to pod uwagę.

Najlepiej poczytać dużo o tej rasie, a świetnie byłoby również umówić się z innym opiekunem na spotkanie, aby móc zobaczyć osobiście samojeda i trochę bliżej go poznać.