Góry z psem – czy chodzenie z psem po górach to dobry pomysł? Turystyka górska ma wielu zwolenników, więc nic dziwnego, że psiarze również myślą o takiej formie spędzania wolnego czasu ze swoim pupilem. Jak najbardziej warto się nad tym zastanowić, ponieważ spacerowanie z przyjacielem w otoczeniu pięknej, górskiej przyrody to często naprawdę dobry pomysł.
W Polsce znajdziemy wiele malowniczych szczytów oraz ciekawych tras górskich, które idealnie sprawdzą się na spacer z psem. Wiele tras jest dość prostych, więc nawet początkujący dadzą radę. Dzisiaj wytłumaczymy co warto wiedzieć o chodzeniu z psem po górach, jak się przygotować i jak wybrać swoją pierwszą trasę.
Góry z psem – czy to dobry pomysł?
Góry z psem to świetny pomysł i naprawdę polecamy każdemu. To fantastyczna sprawa dla opiekuna, jak i dla samego psiaka. Aktywność fizyczna to dobry pomysł na budowanie wspólnej relacji, odwiedzenie nowych miejsc oraz budowanie zdrowia i kondycji. To także ciekawy pomysł, aby zapewnić psu nowych, ciekawych doświadczeń.
Chodzenie z psem po górach jest bardzo proste, a w naszym kraju znajdziemy wiele miejsc, gdzie psiaki są mile widziane, o ile będą potrafiły się odpowiednio zachować. Na pewno warto pamiętać o smyczy i nauczyć psa ładnego i spokojnego chodzenia przy nas. Niestety wielu psiarzy decyduje się na puszczanie psa luzem, co w wielu miejscach nie jest dozwolone. Dodatkowo psiaki podbiegające do innych turystów sprawiają, że pogląd na temat psów w górach może ulec pogorszeniu.
Jednak jeśli zachowamy się odpowiednio, nasz pies będzie na smyczy i upewnimy się, że nie przeszkadza innym to naprawdę miło spędzimy czas w górach. Na wielu szczytach funkcjonują klimatyczne lokale gastronomiczne, gdzie psiaki są mile widziane. Na przykład w restauracji Koliba na Wielkiej Czantorii możemy dostać przysmak dla naszego psiaka.
Nie jest więc tak jak uważają niektórzy psiarze, że psiaki są negatywnie odbierane w górach. Wiele tras jest bezpiecznych i otwartych na psy. Również turyści nie mają problemu z psami na szlaku, o ile potrafią się zachować. Spokojnie możemy wybrać się z psem na wiele szczytów i mieć z tego frajdę.
Chodzenie z psem po górach – jak się przygotować
Przede wszystkim warto wcześniej zbudować trochę kondycji, jeśli nie czujemy się na siłach. Każdy ma swój poziom aktywności, a na pewno trudno wyjść w góry, jeśli większość czasu spędzamy w pracy przed komputerem. Przed planowaną wycieczką wydłużmy czas spacerów, aby trochę się przygotować na wyprawę. Pamiętajmy, że tak samo jest w przypadku naszego psa – nie każdy ma kondycję, aby od razu wyruszyć w góry.
Jeśli obawiamy się o swoją i psa kondycję to na pierwszą wycieczkę wybierzmy krótszą trasę. W Polsce mamy wiele ciekawych szlaków, które prowadzą na piękne szczyty. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładowo, jeśli szukamy niezbyt wymagającego i dość szybkiego szlaku to warto wybrać się na Małą Czantorię – dojdziemy nawet w godzinę. Jeśli jednak mamy zapas energii i nastawiamy się na coś dłuższego to możemy iść dalej, aż na Wielką Czantorię, co wydłuży nam trasę dwukrotnie.
Wybierz odpowiednią długość szlaku z psem
Nie trzeba się więc martwić, że nie damy radę – po prostu sprawdźmy szlak i wybierzmy taką długość, która nam odpowiada. Jeśli chodzi o dalsze przygotowania to na pewno warto pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej przeznaczonym do turystyki górskiej. Psiaki natomiast są różne, większość bez problemu sobie poradzi z kamienistymi szlakami, ale bardziej delikatne psy mogą potrzebować butów, które ochronią opuszki przed otarciami. Warto poczytać o trasie i spróbować zobaczyć na zdjęciach jak kamienista jest trasa na szczyt. Przykładowo trasa zielonym szlakiem na szczyt Orłowa jest bardzo delikatna, jeśli chodzi o kamienistość. Z drugiej strony idąc na szczyt Błatnia z Brennej już spotkamy się z większą ilością kamienia na trasie.
Jeśli chodzi o przygotowania to na pewno musimy zabrać ze sobą wodę i miskę dla psa. Regularne nawodnienie jest bardzo ważne, ponieważ nawet krótkie trasy potrafią być wymagające, szczególnie w cieplejszą pogodę. Na dłuższe wycieczki możemy ze sobą zabrać również jakieś jedzenie dla psa, aby mógł się posilić w trakcie przerwy na szczycie. Tak samo pamiętajmy o przekąskach dla siebie. Szczególnie, jeśli wybieramy się na szczyt, na którym nie ma żadnej restauracji – na Orłowej lub Małej Czantorii nie ma w bezpośredniej bliskości lokali gastronomicznych. Wybierając się na Małą Czantorię możemy udać się w kierunku Wielkiej Czantorii, gdzie jest sporo restauracji, a na trasie jest również miejsce z kolejką linową, gdzie również można coś zjeść.
Turystyka górska z psem – zaplanuj pierwszą wycieczkę
Na pierwszą wycieczkę bardzo polecamy Beskid Śląski, gdzie znajdziemy wiele pięknych szczytów oraz prostych tras, które będą idealne dla początkujących. Warto skorzystać z gotowych poradników, których wiele można znaleźć w internecie. Przykładowo polecamy opis trasy na Małą Czantorię z psem, która prowadzi żółtym szlakiem z Ustronia. Znajdziemy tam krótki opis trasy, namiary na parking i wiele więcej.
Jeśli szukacie czegoś dłuższego to polecamy opis trasy na Równicę z psem szlakiem zielonym i niebieskim, również z Ustronia. W trakcie tej trasy możemy również skręcić i dodatkowo zaliczyć szczyt Orłowa. Do zapisywania, planowania i nawigowania trasy możemy polecić aplikację Mapa Turystyczna. Na pewno warto mieć jakąś aplikację z nawigacją, bo o ile większość szlaków jest bardzo ładnie oznaczona, tak zawsze warto mieć alternatywę dla pewności.