Jaka mata węchowa dla psa? Co wybrać? - Maty Węchowe

Jaka mata węchowa dla psa? Co wybrać?

Jaka mata węchowa dla psa będzie najlepsza? A może szukasz maty węchowej dla kota? To jedno z najczęstszych pytań, które od Was dostajemy. Każdy psiak lub kociak jest trochę inny – większy, mniejszy, bardziej lub mniej energiczny. W naszej ofercie znajdziecie spory wybór mat, dzięki czemu można wybrać najlepszą dla siebie. Staramy się, aby opiekunowie mogli zaleźć w naszym sklepie idealny produkt dla swojego przyjaciela. Na co jednak zwrócić uwagę i jaka mata węchowa dla psa lub kota będzie najlepsza?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę wybierając matę węchową, aby czerpać najwięcej przyjemności z tej zabawy!

Maty węchowa w naszym sklepie

W naszym sklepie można znaleźć 3 modele maty węchowej: Standard, Super oraz Premium. Każda różni się przede wszystkim gęstością i długością pasków. Mata węchowa Standard to model polecany dla wszystkich psiaków i kociaków. Jeśli więc nie wiesz co wybrać to rekomendujemy właśnie ten model.

Mata węchowa Super jest gęstsza i posiada dłuższe paski. Dzięki temu zabawa jest bardziej wymagająca, a sama mata pozwala na więcej urozmaicenia aktywności węchowej.

Nasz model Premium to na pewno nasza najgęstsza i najbardziej masywna mata. Pozwala na największy poziom trudno i najwięcej opcji modyfikacji zabawy. Dodatkowo mata węchowa Premium posiada antypoślizgową podstawę, co jest ważne dla wielu opiekunów.

Jaka mata węchowa dla psa? Mała czy duża?

Wielkość maty węchowej ma spore znaczenie, głównie jeśli chodzi o komfort użytkowania. Im większa mata tym większa powierzchnia do węszenia, dzięki czemu możemy zaproponować psu i kotu różne warianty zabawy. Większa mata to również więcej przestrzeni do ukrywania przysmaków. Generalnie im większa mata tym dłuższą sesję węchową możemy zaproponować swojemu przyjacielowi.

Jeżeli zależy nam, aby sesje węchowe były długie, a jednocześnie chcemy mieć dużo opcji ukrywania przysmaków to większe modele mat sprawdzą się lepiej. W naszym sklepie można znaleźć oczywiście większe rozmiary. Niektórzy opiekunowie myślą, że mniejsze psiaki lub kociaki powinny korzystać z małej maty, ale niekoniecznie jest to prawda. Mała mata sprawdzi się przede wszystkim, jeżeli zależy nam na krótkiej sesji węchowej oraz mobilności – mniejszy rozmiar łatwo zabrać ze sobą do torby na spacer, wyjazd do rodziny lub wakacje.  Nawet bardzo mali przyjaciele mogą korzystać z dużych mat, dzięki czemu sesje węchowe będą naprawdę długie i męczące.

Wybierając mniejszą matę możemy również zaproponować psu lub koty dłuższe sesje węchowe, po prostu po znalezieniu wszystkich przysmaków trzeba będzie ukryć kolejne porcje, aby osiągnąć ten sam efekt treningowy jak w przypadku większej maty.

Mata węchowa z polaru czy pianka?

W naszym sklepie można znaleźć maty węchowe wykonane z dwóch rodzajów frędzelków – polarowy lub z materiału poliestrowego o strukturze pianki. Często pytacie, który typ będzie lepszy. Generalnie maty węchowe z materiału piankowego powstały z myślą o opiekunach psów długowłosych oraz śliniących się. Sami mamy takiego psiaka, więc chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które będzie wygodniejsze w użytkowaniu. Piankowe frędzelki nie łapią tak psiej sierści, dzięki czemu cała mata jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

jaka mata węchowa zabawka dla psa

Natomiast mata węchowa z polaru jest gęstsza, dzięki czemu umożliwia lepszą pracę węchową. Im gęstsza mata tym trudniej możemy ukryć przysmaki, a to powoduje, że zabawa jest bardziej wymagająca. Jeżeli zależy Ci głównie na zabawie węchowej to zdecyduj się na matę z polaru. Jeśli masz psiaka długowłosego, śliniącego się i chcesz maty dobrej do pracy węchowej, ale też łatwiejszej do utrzymania w czystości przy takim psiaku to polecamy nasze maty piankowe. Mata węchowa wykonana z materiału piankowego to na przykład nasza mata Pastelove.

Jaka mata węchowa dla psa? Szyta najlepsza?

Wszystkie modele w naszym sklepie są szyte. To najlepszy sposób wykonania maty węchowej dla psów i kotów. Paski przyszywane są do podstawy, dzięki czemu całość jest bardzo trwała. Na rynku można znaleźć maty plecione, które wykonywane są na podstawach z dużymi dziurkami, przez które przeplatany jest materiał. Tutaj niestety dziurki często są naprawdę spore, przez co w trakcie zabawy przysmaki spadają pod spód, co denerwuje i frustruje psa lub kota podczas zabawy. Nie rekomendujemy tego typu mat.

W naszym sklepie można znaleźć fantastyczne maty węchowe szyte, które mają pełną podstawę, więc żadne przysmaki nie wypadną, a Twój przyjaciel będzie mógł skupić się na zabawie. Do szycia stosujemy najbardziej wytrzymałe nici kaletnicze, dzięki czemu nasze produkty są bardzo wytrzymałe. Dodatkowo wszystkie nasze maty węchowe można bez problemu prać w pralce.

Czy kolor ma znaczenie?

Bardzo często pytacie o kwestię koloru. Z naszej perspektywy nie ma to znaczenia, jeśli chodzi o zabawę węchową. Wybierz taki kolor, który najbardziej Ci się podoba. Psiak ma przede wszystkim wykorzystać swój węch, aby znaleźć pyszne przysmaki. Kwestia wizualne mają tu marginalne znaczenie. Jednak można się spotkać z informacją, że psy najlepiej widzą odcienie niebieskiego i żółtego. Jest to prawda i te kolory są najbardziej kontrastowe dla psiaka.

Jednak w matach węchowych chodzi wyłącznie o pracę węchową przy pomocy nosa. Aspekty wizualne nie są niezbędne, a wręcz wiele psiaków niewidomych skutecznie ćwiczy na matach węchowych. Naturalnie możemy wybrać te kolory, jeśli nam się podobają, ale sama kolorystyka jak już wspomnieliśmy ma drugorzędne znaczenie. W naszym sklepie można znaleźć matę w kolorze żółtym i niebieskim – Lemon Blue w wersji STANDARD oraz PREMIUM.

Jaka mata węchowa dla psa?

Staramy się, aby w naszej ofercie można było znaleźć najlepsze maty węchowe na rynku i nie było złego wyboru. Wybierając nasze maty węchowe na pewno Ty i Twój przyjaciel będziecie zadowoleni. Każdy ma jednak swoje preferencje i staramy się proponować w naszej ofercie różnorodne produkty, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

jak wybrać matę węchową dla psa kota

Tak naprawdę uważamy, że kwestia doboru maty ważniejsza jest dla nas – ludzi, niż dla psa. Jak wspomnieliśmy wyżej, dla psiaka zawsze będzie to ogromna frajda. Większa mata jest wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ można ukryć w niej więcej przysmaków, a to daje dłuższy czas zabawy. Natomiast jeśli nie przeszkadza nam konieczność częstszego chowania smakołyków, a zależy nam na mniejszej macie, którą łatwiej schować to mniejsza mata również będzie dobrym pomysłem. Mata węchowa STANDARD to dobry wybór dla każdego, nawet początkującego. Maty węchowe STANDARD sprawdzą się również dla psiaków o płaskim pyszczku.

Masz większego psiaka i szukasz czegoś konkretnego? Polecamy nasze maty PREMIUM. Są bardzo gęste, a paski są dłuższe. Dzięki temu mamy więcej opcji modyfikowania poziomu trudności zabawy. Ten model maty węchowej sprawdzi się również, jeśli szczególnie zależy nam na stabilności, ponieważ maty PREMIUM mają pełną, antypoślizgową podstawę.

W razie pytań lub wątpliwości zawsze można do nas zadzwonić lub napisać, a chętnie pomożemy :)