Jaka mata węchowa dla psa? Co wybrać? - Maty Węchowe

Jaka mata węchowa dla psa? Co wybrać?

Jaka mata węchowa dla psa będzie najlepsza? To jedno z najczęstszych pytań, które od Was dostajemy. Każdy psiak jest trochę inny – większy, mniejszy, bardziej lub mniej energiczny. W naszej ofercie znajdziecie spory wybór mat, dzięki czemu można wybrać najlepszą dla siebie. Na co jednak zwrócić uwagę i jaka mata węchowa dla psa będzie najlepsza? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Jaka mata węchowa dla psa? Mała czy duża?

Wielkość maty węchowej ma spore znaczenie, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Im większa mata tym większa powierzchnia do węszenia, dzięki czemu możemy zaproponować psu różne warianty zabawy. Wiele osób uważa, że małe psiaki powinny korzystać z małej maty, ale niekoniecznie jest to prawda. Większa mata pozwoli na dłuższy czas zabawy oraz umożliwia schowanie większej ilości przysmaków lub bardziej strategiczne ich rozlokowanie. Z tego powodu nawet duża mata (60×40 cm) świetnie sprawdzi się u mniejszych ras.

Zdecydowanie się na mniejszy rozmiar (40×30 cm) to również dobry pomysł. Trzeba jednak w tym przypadku mieć świadomość, że jeśli psiakowi bardzo dobrze idzie wyszukiwanie przysmaków to będziemy zmuszeni częściej ukrywać nowe, aby osiągnąć ten sam efekt treningowy.

Mata węchowa z polaru czy pianka?

W naszym sklepie można znaleźć maty węchowe wykonane z dwóch rodzajów frędzelków – polarowy lub z materiału poliestrowego o strukturze pianki. Często pytacie, który typ będzie lepszy. Generalnie maty węchowe Pianka powstały z myślą o opiekunach psów długowłosych oraz śliniących się. Sami mamy takiego psiaka, więc chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które będzie wygodniejsze w użytkowaniu. Piankowe frędzelki nie łapią tak psiej sierści, dzięki czemu cała mata jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

maty węchowe

Natomiast mata węchowa z polaru jest gęstsza, dzięki czemu umożliwia lepszą pracę węchową. Im gęstsza mata tym trudniej możemy ukryć przysmaki, a to powoduje, że zabawa jest bardziej wymagająca. W naszym sklepie proponujemy dwa rodzaje mat wykonanych z polaru – Standard oraz Plus. Mata węchowa Plus wykonana jest z bardzo grubego materiału, dzięki czemu całość jest jeszcze gęstsza. Jeśli ktoś ma problem z wyborem maty i zastanawia się, który wybrać to zawsze rekomendujemy Plus jako najlepszą opcję.

Jaka mata węchowa dla psa? Pleciona czy szyta?

W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje mat, jeśli chodzi o sposób ich wykonania. Ręcznie plecione na gumowej podstawie oraz szyte. Najczęściej wybierane i cieszące się największą popularnością są na pewno maty plecione. Gumowa podstawa jest masywna i wytrzymała, a plecione frędzelki sprawiają, że matę trudniej popsuć.

Z drugiej strony nasze maty szyte również mają swoich zwolenników. Lżejsza konstrukcja zapewnia większą mobilność maty, ponieważ bez problemu można ją schować do plecaka i zabrać ze sobą na wakacje. Również kwestia prania w pralce jest łatwiejsza.

Czy kolor ma znaczenie?

Bardzo często pytacie o kwestię koloru. Z naszej perspektywy nie ma to znaczenia, jeśli chodzi o zabawę węchową. Wybierz taki kolor, który najbardziej Ci się podoba. Psiak ma przede wszystkim wykorzystać swój węch, aby znaleźć pyszne przysmaki. Kwestia wizualne mają tu marginalne znaczenie.

Jaka mata węchowa dla psa?

Każdy ma jednak swoje preferencje i staramy się proponować w naszej ofercie różnorodne produkty, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Z naszej perspektywy wszystkie maty są świetne i nie ma złego wyboru. Psiak zawsze będzie się doskonale bawił.

co robić z psem w brzydką pogodę mata węchowa

Tak naprawdę uważamy, że kwestia doboru maty ważniejsza jest dla nas – ludzi, niż dla psa. Jak wspomnieliśmy wyżej, dla psiaka zawsze będzie to ogromna frajda. Większa mata jest wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ można ukryć w niej więcej przysmaków, a to daje dłuższy czas zabawy. Natomiast jeśli nie przeszkadza nam konieczność częstszego chowania smakołyków, a zależy nam na mniejszej macie, którą łatwiej schować to mata 40×30 cm będzie dobrym pomysłem.

Mamy większego psa i szukamy bardziej masywnej maty? Na pewno polecimy matę plecioną Plus. Jeśli jednak często podróżujemy i chcemy czegoś, co łatwo schować do plecaka to najlepiej sprawdzi się mata szyta.

Jeśli jednak ktoś chce po prostu zacząć zabawę z matą węchową i nie wie co wybrać to nasza rekomendacja jest prosta. Mata węchowa Plus 60×40 cm zawsze się świetnie sprawdzi! W tym momencie naszą najpopularniejszą matą jest mata Szaroburo. W razie czego zawsze można do nas zadzwonić lub napisać, a chętnie pomożemy :)