Mój pies je dziwne rzeczy - co można z tym zrobić? - Maty Węchowe

Mój pies je dziwne rzeczy – co można z tym zrobić?

Mój pies je dziwne rzeczy – co można z tym zrobić? Wielu opiekunów niepokoi się sytuacją, w której pies zjada rzeczy niejadalne. Trawa, kamienie, drewno, papier i wiele innych. Na pewno należy zareagować i szukać pomocy, ponieważ nie jest to zazwyczaj zdrowe, a czasami może wiązać się z zaburzeniami odżywiania naszego psa.

Trzeba mieć przede wszystkim świadomość, że zjadanie dziwnych rzeczy może być związane z różnymi przyczynami. W niektórych przypadkach jest również całkiem naturalne. Warto dowiedzieć się więcej, aby móc jak najlepiej pomóc swojemu psu.

Zapraszamy do czytania!

Mój pies je dziwne rzeczy – trawa

Jedzenie trawy jest dość powszechne u psów. Najbardziej typową sytuacją, w której nasz pies może jeść trawę są problemy żołądkowe. Pies odczuwając mdłości może próbować zjeść trawę, aby wywołać wymioty i oczyścić brzuszek. Warto wiedzieć, że trawa łaskocze podniebienie i drażni błonę śluzową, co właśnie sprzyja wywoływaniu wymiotów.

pies je niejadalne rzeczy

Jeśli Twój pies często zjada trawę to warto spojrzeć na jego dietę. Może nie jest dobrze dostosowana do jego potrzeb? Czasami psy zjadają również różne inne rzeczy, co prowadzi do złego samopoczucia. Na przykład resztki jedzenia w trakcie spaceru. Problemy żołądkowe mogą również być powodowane przez różne choroby, więc warto udać się do weterynarza, jeśli zjadanie trawy jest bardzo częste.

Zjadanie trawy może być również oznaką problemów behawioralnych, a dokładniej być zachowaniem kompulsywnym spowodowanym nudą. W takiej sytuacji pies zjada trawę, bo czuje się zestresowany i szuka ulgi. Jest to szczególnie częste, jeśli nasz pies ma bardzo mało aktywności. W takiej sytuacji warto zaproponować psu różne zabawy oraz zastosować tak zwane wzbogacenie środowiska.

Polega to na stosowaniu zabawek, mat węchowych, mat do lizania, szarpaków oraz również umożliwianie psu kontaktów z innymi psami lub zwiększenie interakcji z opiekunem. Psy mają swoje potrzeby i warto pomóc im je realizować. Bez tego często pojawia się nuda i stres, a to prowadzi do różnych zaburzeń, które mają na celu poprawienie swojej sytuacji. Pies może zacząć gonić ogon, wokalizować, wykazywać nadmierne pobudzenie lub właśnie zjadać trawę.

Jeśli szukasz czegoś fajnego i angażującego dla swojego psa to polecamy maty węchowe. To świetny sposób na rozrywkę i metoda na umożliwienie psu spełnienie swoich potrzeb węchowych.

Syndrom Pica – co to?

Co jednak, jeśli mój pies je dziwne rzeczy takie jak kamienie, drewno, metal i ogólnie przedmioty niejadalne? Jednym z zaburzeń psychicznych należących do zaburzeń odżywiania jest właśnie syndrom Pica, czyli zespół łaknienia spaczonego.

syndrom pica u psa

W tym zaburzeniu pies odczuwa dużą potrzebę zjadana rzeczy niejadalnych. Pamiętajmy, że w celu zdiagnozowania syndromu Pica zjadanie przedmiotów powinno być celowe. Każdemu psu zdarza się niechcący coś zjeść. O zaburzeniu możemy myśleć, jeśli zjadanie jest celowe i pojawia się regularnie (kilka razy w miesiącu).

Niestety nie udało się jeszcze odkryć konkretnej przyczyny. Do najbardziej prawdopodobnych należą jednak problemy zdrowotne (zapalenie jelit, choroby układu pokarmowego, pasożyty, choroby wątroby lub trzustki) oraz problemy behawioralne.

Zawsze na początku warto najpierw wykluczyć choroby fizyczne, dlatego potrzebna jest wizyta u weterynarza. Jeśli mimo braku chorób nasz pies regularnie zjada rzeczy niejadalne to warto zastanowić się nad możliwymi przyczynami behawioralnymi. Do najczęstszych można zaliczyć stany lękowe o dużym natężeniu, deprawację stymulacji. depresję, frustrację, przewlekłą nudę, brak kontaktu z ludźmi lub bardzo rygorystyczne metody szkoleniowe.

Bardzo częstą przyczyną są elementy związane z brakiem odpowiednich bodźców, małą ilością (lub brakiem) aktywności oraz nudą. Jeśli podejrzewamy, że nasz pies może mieć problemy psychiczne i zaburzenie odżywiania to na pewno warto skonsultować się z behawiorystą. Powinien on zarekomendować nam najlepsze rozwiązania i zmiany, które warto wprowadzić w życie, aby nasz pies był szczęśliwszy.