Jak często wychodzić z psem na spacer? - Maty Węchowe

Jak często wychodzić z psem na spacer?

Jak często wychodzić z psem na spacer? To jedno z najczęstszych pytań początkujących opiekunów. W naszym domu pojawia się pies, ale nie wiemy jak często wychodzić z nim na spacer oraz ile spacer z psem powinien trwać.

Dzisiaj postaramy się wyjaśnić właśnie tę kwestię, czyli powiemy jak wychodzić z psem na spacer, żebyście oboje byli zadowoleni. Bo warto pamiętać, że spacer jest nie tylko dla psa – dla Ciebie również powinna to być przyjemność.

Jak często wychodzić z psem na spacer?

No właśnie, jak często wychodzić z psem na spacer? Niestety nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ to wszystko zależy od konkretnego psa. Duże, energiczne rasy będą potrzebować częstszych lub dłuższych spacerów. Samoyedy, malamuty i husky to bardzo dobry przykład, bo te psy są naprawdę aktywne i często potrzebują sporo ruchu do szczęścia. Z drugiej strony małe rasy często preferują krótsze spacery. Warto również zwrócić uwagę na sprawy zdrowotne – buldog francuski szybko się męczy i łatwo przegrzewa, więc zbyt długi lub za bardzo intensywny spacer nie będzie tu dobrym rozwiązaniem.

Myślimy jednak, że jako taką podstawę warto przyjąć spacer 3 razy dziennie po 30-60 minut. Szczegóły najlepiej dostosować do preferencji naszych i możliwości naszego psa.

spacer z psem szczeniak

Kiedy wychodzić z psem na spacer?

Dużo zależy od naszego trybu życia. Zazwyczaj najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wyjście z samego rana, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i trochę się rozruszać po nocy. Kolejny spacer warto zrealizować w godzinach popołudniowych, jak już wrócimy z pracy.

Pies zdążył już odpocząć i na pewno zechce rozładować energię, dlatego dłuższy spacer o tej porze jak najbardziej będzie wskazany. Trzeci spacer najlepiej zrealizować przed snem, aby łatwiej było się psu wyciszyć  i zasnąć.

Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy to możemy zrobić spacery częściej, a możemy również zrobić tylko 2 długie spacery w ciągu dnia.

Ile powinny trwać spacery?

Długość i intensywność trwania spaceru zależna będzie od naszego psa i jego możliwości. Większe psy mogą sobie pozwolić na naprawdę długie spacery – zrobienie kilkunastu kilometrów z psem rasy husky nie będzie niczym dziwnym. Z drugiej strony mniejsze psiaki chodzą wolniej, więc mają mniejsze możliwości niż duże rasy.

jak długo spacerować z psem

Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie psa i jego zmęczenia. Warto pamiętać, że tak jak człowiek, również pies adaptuje się do wysiłku fizycznego. Na początku warto robić krótsze spacery dostosowane do obecnych możliwości psa, ale z czasem można będzie je trochę zwiększać wraz ze zwiększeniem się wytrzymałości psa.

Również trzeba pamiętać, że szczeniaki nie są jeszcze rozwinięte na tyle, aby móc dorównać w spacerom dorosłym psom. Z tego powodu szczeniaczki warto traktować ulgowo. Maluchy nie mają jeszcze w pełni wykształconych stawów kolanowych, więc bieganie z młodym psem nie jest wskazane, a również w trakcie spaceru warto stawiać na spokojniejsze przechadzki i robić przerwy.

Podsumowując to wszystko: czas trwania spaceru jest bardzo elastyczny. Dla niektórych psów wystarczy 30 minut chodzenia, ale niektóre mogą chętnie spacerować nawet i 3-4 godziny. Najważniejsze jednak jest to, żeby spacer był przyjemnością. Dlatego warto upewnić się, że oboje dobrze się bawicie. To ważniejsze od samego czasu – lepiej zrobić krótszy, ale fajny spacer niż dłuższy, ale robiony niechętnie.