Jak dobrać obrożę dla psa? Każdy psiarz wie, że odpowiednia obroża to podstawa, ale nie każdy wie jak ją odpowiednio dobrać. To naprawdę ważna sprawa, ponieważ ogromnie wpływa nie tylko na komfort psa podczas spaceru, ale również bezpieczeństwo.
W tym artykule postaramy się w prosty sposób wyjaśnić jak sprawić, aby dobór obroży dla psa nie był problemem. Zapraszamy!
Jak dobrać obrożę dla psa?
Obroża dla psa to jeden z najważniejszych elementów każdego spaceru. Jednak czy zastanawiamy się po co w ogóle nam ona? Obroża przede wszystkim pozwala nam na podpięcie do niej smyczy, czyli stanowi element umożliwiający kontrolę nad psem podczas spaceru.
Jednak, aby ta kontrola była przyjemna i bezpieczna to obroża powinna być odpowiednio dobrana. Zbyt szeroka spowoduje efekt ”kołnierza ortopedycznego”, czyli będzie za bardzo unieruchamiała szyję i uniemożliwiała psu poruszanie głową. Natomiast zbyt wąska obroża może być niebezpieczna, ponieważ nie będzie odpowiednio stabilizowała szyi, a przy nagłym szarpnięciu może spowodować psu krzywdę.
W związku z tym po pierwsze powinniśmy zastanowić się jaka szerokość obroży będzie prawidłowa. Nie ma na to prostego sposobu – generalnie przyjmuje się, że dobra obroża dla psa powinna szerokością obejmować dwa kręgi szyjne. Nie każdy jednak potrafi stwierdzić i ocenić, jak rozłożone są te kręgi u psiaka. Trzeba więc trochę dobrać tę szerokość na oko – założona nie powinna krępować ruchów psa, ale też powinna zapewniać stabilizację.
Obroża dla psa, jak dobrać rozmiar?
Rozmiar obroży to również ważna kwestia. Zbyt ciasna będzie podduszać psa i na pewno nie będzie wygodna. Natomiast zbyt luźna obroża powoduje ryzyko, że pies nam z niej wyjdzie. Generalnie radzi się, aby rozmiar obroży pozwalał nam na wsunięcie dwóch palców między obrożę, a szyję psiaka.
Taki rozmiar zapewni bezpieczeństwo podczas spacerów i komfort dla psa. Warto oczywiście zawsze wziąć poprawkę na fakt, że każdy pies jest inny i ma specyficzną budowę. Trzeba obserwować psa w trakcie spaceru, jeśli widzimy, że ma problemy ze złapaniem oddechu lub ”świszczy” to spróbujmy poluzować obrożę. Natomiast jeśli po włożeniu dwóch palców zauważamy, że łatwo zdjąć psu obrożę bez odpinania to trzeba ją zmniejszyć.
Jest to częsty problem u psów, które mają bardzo długą sierść. Opiekun zakłada obrożę luźno, ale opiera się ona głównie na włosach – wydaje nam się, że jest ciasno, ale psiak bez problemu może ją zdjąć. W tym przypadku warto obrożę wsunąć trochę bardziej pod włos i zapiąć ciaśniej.
Jakie okucia i zapięcia?
Bardzo często zwracamy uwagę na kolorystykę i wzór obroży, a także chwalimy sobie kolorowe karabińczyki. Jednak najważniejszym elementem każdej obroży są porządne i wytrzymałe okucia. W końcu w obroży chodzi między innymi o to, abyśmy mogli kontrolować psiaka podczas spaceru. Jeśli sytuacja tego wymaga to nie powinno być możliwości, że nasz pies od nas ucieknie.
Nawet najbardziej posłuszny psiak może się czegoś wystraszyć lub czymś mocno zainteresować. Słabej jakości obroża nie gwarantuje bezpieczeństwa, a nasz pupil może się zerwać i nam uciec.
Sami mieliśmy dawno temu taką sytuację, że pękła plastikowa klamra, a pies pobiegł przed siebie. Na szczęście zaraz się zorientował i wrócił, ale tego typu przygody są bardzo niebezpieczne. Naprawdę polecamy upewnić się, że wybrana obroża jest odpowiedniej wytrzymałości.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na łączenie obroży, czyli szycie. Powinno być mocne i trwałe. Raczej odradzamy łączenie na same nity. Następny element to klamra, która stanowi zapięcie obroży. Może być wykonana z plastiku lub metalu, ale musi być solidna i wytrzymała. Wiele osób lubi zapięcia z zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem. Zazwyczaj stalowe elementy są mocniejsze, ale na rynku można znaleźć bardzo dobre obroże z plastikową klamrą.
Ostatnim elementem jest kółko, do którego przypinamy obrożę. Niestety często ignorujemy ten element jako coś oczywistego. To właśnie ”kółko” łączy obrożę ze smyczą, więc musi być bardzo wytrzymałe. Ten element często wykonywany jest z jednego kawałka w całości, ale czasami jest ”doginany”. W przypadku elementu zginanego musimy się upewnić, że jest to naprawdę mocna stal, która nie odegnie się w trakcie spaceru.
Obroża dla psa – z jakiego materiału?
Na rynku znajdziemy mnóstwo obróż z różnych materiałów. Taśmowe, skórzane i z tworzywa sztucznego – to tylko niektóre z opcji. Najpopularniejsze są na pewno akcesoria spacerowe z taśmy. Jest to świetny materiał. Bardzo wygodny i lekki. Dodatkowo ma wiele możliwości nakładania wzoru, więc dostępne są naprawdę piękne obroże wykonane z tego materiału.
Kwestie wizualne i dobór materiału to już sprawa indywidualna. Każdy ma swoje preferencje. Wielokrotnie pytaliście nas o rozszerzenie oferty o akcesoria spacerowe, więc chętnie spełniamy Wasze życzenia. Na naszym sklepie znajdziecie zestawy, w których znajdziecie obrożę dla psa i smycz. Naprawdę fantastyczna jakość wykonania i porządne elementy, które zapewniają bezpieczeństwo na spacerze.
Zapraszamy do sprawdzenia kompletów dostępnych w naszym sklepie! Na przykład: Smycz dla psa i obroża komplet Blueberry