“Mój pies się boi” – tak właśnie wielu opiekunów opisuje swoje problemy z psem. Psi strach przyjmuje różne formy. Czasami jest to paniczny, paraliżujący lęk, a czasami niewielki niepokój. W każdym przypadku takie zachowanie psa budzi troskę u człowieka. Chcemy jakoś przyjacielowi pomóc, bo jesteśmy świadomi, że częste poczucie lęku to duży stres i dyskomfort dla psiaka.
W tym wpisie postaramy się wyjaśnić dwie możliwe przyczyny, dlaczego Twój pies się boi. Może to pomóc uświadomić sobie, jakie jest podłoże naszego problemu i dobrać odpowiednie rozwiązanie.
Mój pies się boi – brak zaufania
Często popełniamy taki błąd, że od pierwszych dni oczekujemy od psa konkretnego zachowania. Jednak jeśli nasz pies dopiero pojawił się w naszym domu to trudno, żeby od razu nam ufał. Pies nie tylko czuje się nieswojo w nowym środowisku, ale również w naszej obecności.
Niestety brak tego zaufania powoduje, że pies może mieć większe problemy z akceptacją nowych elementów. Brak poczucia bezpieczeństwa przy opiekunie utrudnia stawienie czoła zmianom. Często wygląda to tak, że idziemy z psem w nowe miejsce – na szkolenie, do psiego parku i tym podobnych i zauważamy, że nasz przyjaciel jest przestraszony. Nie zawsze oznacza to problem z samym psem, a raczej z ilością nowych bodźców w jednym momencie. Nowy dom, nowy człowiek, a tu jeszcze zupełnie nowe środowisko z obcymi ludźmi lub psami.
Psy, które już zbudowały zaufanie ze swoim człowiekiem są śmielsze i łatwiej akceptują nowe sytuacje, ponieważ wiedzą, że mają oparcie w swoim opiekunie.
Jak jednak budować zaufanie? Niestety to wymaga czasu. Zaufanie nie pojawia się w jeden dzień, a jest wynikiem naszego wspólnego życia z psem. Baw się z przyjacielem i o niego troszcz, a na pewno szybko nawiążecie relację pełną zaufania.
Mało pewności siebie
Każdy pies jest inny. Niektóre z natury są odważne, a innym niestety brak pewności siebie, która jest konieczna do samodzielnego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Pies, który nie jest pewny siebie polega tylko na swoim człowieku, a nowe rzeczy powodują u niego strach. Wystarczy podejście obcego człowieka lub zwierzaka, a nasz pies już chowa się za nami.
Mała pewność siebie bierze się z indywidualnego charakteru psiaka, ale również z naszego podejścia. Jeśli zawsze wszystko robimy za psa, chronimy go w każdej sytuacji i nie wymagamy samodzielnego myślenia to efektem może być lękliwość.
Rozwiązaniem jest zachęcenie psa do samodzielności. Najłatwiej rozpocząć od realizacji treningów i korzystania z zabaw, które tej samodzielności wymagają. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zajęcia z tropienia użytkowego, nosework, maty węchowe oraz zabawki edukacyjne. Wszystkie uczą psa samodzielnego rozwiązywania problemu, a zadaniem opiekuna jest wyłącznie obserwacja. Wykonanie zadania bardzo buduje pewność siebie oraz zapewnia satysfakcję z pracy.
Inne przyczyny
Przyczyny psiego strachu są różne i indywidualne dla każdego przypadku. Często są również efektem traumy i złych doświadczeń z przeszłości. Pogryziony pies może bać się większych zwierząt, a wystraszony przez fajerwerki maluch może przez lata czuć się niepewnie przy głośnych dźwiękach.
Jeżeli Twój pies boi się naprawdę mocno i ma to efekty takie jak samookaleczanie lub ekstremalne zachowanie to warto poszukać pomocy u behawiorysty lub weterynarza, który może zaproponować leczenie uspokajające.