Jak przetrwać sylwestra z psem? Wielu opiekunów obawia się okresu związanego z nowym rokiem. Niestety w tym czasie na nasze psiaki czyha wiele potencjalnych niebezpieczeństw. Jak sobie poradzić, aby oszczędzić sobie oraz swojemu przyjacielowi problemów? Właśnie o tym będzie w dzisiejszym wpisie.
Jak przetrwać sylwestra z psem?
Zbliża się sylwester, a to często źródło niepokoju u wielu psiarzy. Wiele psiaków boi się hałasów związanych z fajerwerkami. Warto wiedzieć, że tak naprawdę zgodnie z prawem samodzielne strzelanie jest mocno ograniczone – niestety spora część społeczeństwa ”okres sylwestrowy” przeciąga tak, że wystrzały można słyszeć już od początku grudnia, aż do końca stycznia. Z tego powodu nie tylko sam sylwester, ale również długi czas wokół tego wydarzenia powinien powodować naszą ostrożność.
Od kilku lat widać coraz częściej akcję ”nie strzelam w sylwestra”, która ma na celu edukować ludzi i w efekcie doprowadzić do mniejszej ilości wystrzałów. Akcja jest naprawdę słuszna, bo strzelanie fajerwerkami to naprawdę zbędna rzecz i nikt za nimi tęsknić raczej nie będzie. Zresztą mamy o wiele bardziej nowoczesne i przyjazne atrakcje jak chociażby pokazy laserowe. Jednak nie możemy liczyć wyłącznie na to, że ludzie nagle sami przestaną strzelać – musimy liczyć na siebie.
W okresie sylwestrowym warto sobie trochę ułatwić życie. Przede wszystkim starajmy się ograniczyć spacery do minimum i warto to dobrać pod względem rzeczywistej częstotliwości wystrzałów w naszej okolicy. Wszystko może się różnić do rejonu, w którym mieszkamy. W niektórych miejscach strzelają non stop już od początku grudnia, a w innych może być stosunkowo spokojnie nawet do samego sylwestra. Starajmy się wychodzić rano, a ostatni spacer zaplanować na wczesny wieczór. Im późniejsza godzina tym częstotliwość wystrzałów bywa częstsza. Mniejsza ilość spacerów może być niekomfortowa dla psiaka, dlatego warto spróbować umilić mu czas w domu i zaproponować ciekawe rozrywki (np. maty węchowe, maty do lizania, szarpaki lub spędzić wspólnie czas w inny sposób).
Podczas samego spaceru warto koniecznie pamiętać o:
- dobrze dobranych szelkach lub porządnej obroży z solidnym zapięciem
- krótkiej, wygodnej smyczy
- adresówce z wypełnionymi danymi i naszym numerem telefonu
Wszystko to jest bardzo ważne. Solidne i bezpieczne dla psa akcesoria zapewnią nam, że nawet wystraszony psiak nie da rady nam uciec – porządna obroża lub szelki nie zerwą się, a psiak będzie blisko nas. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać, że w okresie sylwestrowym absolutnie nie powinniśmy pozwalać psu na chodzenie luzem. Nawet odważny pies może w pewnym momencie nagle się przestraszyć wybuchu i w stresie uciec od nas.
Adresówka również jest bardzo ważna na wypadek, gdyby jednak psiak z jakiegoś powodu od nas uciekł. Posiadanie adresówki przez psa zwiększa szanse na szybki powrót przyjaciela do nas. Pamiętajmy również o czipie – większość psów już go ma, ale jeśli nasz jeszcze nie to warto się tym tematem zainteresować. Jednak sam czip to nie wszystko, ponieważ trzeba również zarejestrować go w specjalnej bazie, w której weterynarz będzie mógł nas odnaleźć. Weterynarze często sprawdzają czipy, a również znalazcy błąkających się psów mają wiedzę, że właśnie u weterynarza najłatwiej znaleźć psiego opiekuna.
Pies boi się w sylwestra – co zrobić?
Nie każdy pies boi się w sylwestra. Jeśli Twój psiak nie czuje się niepewnie w tym czasie to żyjmy normalnie i traktujmy przyjaciela jak zawsze. Sytuacja jest trochę inna jeżeli atmosfera wybuchów i generalnego sylwestrowego chaosu przytłacza naszego psa. Wśród naszych psiaków mamy również takiego, który ogromnie przeżywa okres noworoczny. Nasz sposób na samego sylwestra jest dość prosty. Przede wszystkim cały dzień i noc spędzamy z psem – zazwyczaj popołudniu sam już nie chce przebywać sam, więc trzyma się blisko człowieka. Włączamy głośniej muzykę i zasłaniamy rolety, aby nic nie błyskało w oknach.
Z naszego doświadczenia zagłuszenie odgłosów wybuchów jest najłatwiejszym sposobem na spokojnego psa w sylwestra. Jeżeli psiak ma ochotę to można również próbować odwracać jego uwagę różnymi zabawami. U nas bardzo dobrze sprawdza się mata węchowa, która uspokaja psiaka. Zabawa wymaga sporo koncentracji, dzięki czemu psisko nie zwraca aż takiej uwagi na fajerwerki.