Mata węchowa – instrukcja obsługi - Maty Węchowe

Mata węchowa – instrukcja obsługi

Mata węchowa – jak zacząć? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób, które dopiero zastanawiają się nad spróbowaniem zabaw węchowych. Nic się nie bójcie – zaraz krok po kroku wytłumaczymy jak najlepiej zacząć swoją przygodę z tą fantastyczną aktywnością dla psa!

Mata węchowa składa się z gumowego lub szytego podłoża oraz pasków z materiału. W zależności od wybranego modelu może być bardziej elastyczna lub sztywniejsza – zaciekawiać krzykliwymi kolorami lub być bardziej stonowana. Bez względu na wybór – mata węchowa to przede wszystkim idea, a nie tylko zabawka dla psa.

Mata węchowa – przyszła paczka i co teraz?

Zamówiliście już swoją matę węchową? Super! Kilka dni oczekiwania i już zaraz zapuka do drzwi kurier z ogromną kartonową paczką. Ekscytacja sięga zenitu – niecierpliwie rozszarpujecie pudło i wyciągacie swoją piękna matę. ‘’No dobra, ale co teraz?’’ – zapytacie, a pies porozumiewawczo kiwa głową. Nic trudnego, po to tu jesteśmy!

Wraz z matą powinniście otrzymać od nas drukowaną instrukcję. Nic takiego nie ma? Sprawdźcie raz jeszcze – na pewno gdzieś się schował! Macie? Super. Podstawowe informacje nie wystarczą? Chcecie wiedzieć więcej? Ok!

Będziemy potrzebowali:

  • mata węchowa – minimum 1 sztuka
  • ulubione przysmaki psa – dużo!

Mata węchowa – zaczynamy

Jeśli Twój pupil zna polecenie ‘’zostań’’ lub ‘’na miejsce’’ to najlepiej ustawić go w danej pozycji tak, aby przez chwilę nie przeszkadzał i kładziemy matę na podłodze. Jeśli nie ma takiej opcji, ponieważ psiak nie zna tego polecenia lub po prostu tak bardzo ekscytuje się nadchodzącą zabawą, że nie może utrzymać się w miejscu to proponujemy położyć matę na jakimś podwyższeniu (np.: na stole).

Następnie bierzemy garść ulubionych przysmaków psa – idealnie, jeśli są o bardzo intensywnym zapachu, prawdziwe śmierdziele, które psy kochają najbardziej. Smakołyki powinny być małe – przede wszystkim nie chcemy psiaka utyć zabawami węchowymi, a poza tym tak będzie łatwiej je chować. Jeśli pies jest zupełnie początkujący w zabawach węchowych to proponujemy zacząć od ‘’poziom 0’’, czyli posypujemy matę węchową przysmakami z wierzchu tak, aby pupil mógł je dostrzec. Wtedy zapraszamy psa do zabawy (lub ściągamy matę ze stołu i kładziemy na podłodze, jeśli wybraliśmy taką opcję).

I to tyle! Pies dobrze widział, że ”coś dobrego” działo się wokół maty, a dodatkowo przedmiot jest nowy i ciekawy, więc na pewno przyjdzie go sprawdzić. Jak tylko podejdzie to zauważy posypane pyszności, więc od razu zacznie szukać. Jak tylko zauważysz, że pies znalazł już wszystkie przysmaki to można całą zabawę zacząć od nowa! Jeśli zechcecie to kolejne serie możecie uczynić trudniejszymi – wystarczy ukryć smakołyki głębiej w strukturę maty węchowej.

mata węchowa dla psa

Mata węchowa – problemy? Jakie problemy?

“Pies szarpie matę i nie chce szukać jedzenia!”

To normalne w wielu przypadkach. Na ogół nie uczymy naszych psów pracy węchowej – wymagamy natomiast zabawy w szarpanie oraz wykorzystywania zmysłu wzroku i słuchu. Z tego względu czasami może się zdarzyć, że pies nauczony doświadczeniem potraktuje matę węchową jak każdą inną zabawką.
Rozwiązań jest kilka – można zastosować bardziej pachnące, atrakcyjne smakołyki. Może obecnie stosowane nie pachną lub psu spowszedniały? Spróbuj czegoś nowego! Z drugiej strony – może pies po prostu nie jest głodny? Mata węchowa po obfitym obiedzie nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli nadal jest problem to napisz do nas na info@matywechowe.pl, a razem spróbujemy znaleźć rozwiązanie.

“Pies szybko się nudzi/nie szuka do końca!”

Problemem może być zbyt niski/wysoki poziom trudności. Jeżeli na matę sypiemy sporo przysmaków to po kilku sesjach psiak może być najedzony i nie będzie chętny do dalszej zabawy. Z drugiej strony jeśli na początku smakołyki zostaną bardzo trudno schowane to może powodować spadki motywacji do szukania. Zawsze staraj się dostosować poziom trudności do obecnych umiejętności swojego psa. Innym problemem mogą być nieodpowiednie nagrody – spróbuj zastosować coś nowego i ciekawego. Gotowany kurczak, kawałki sera, przysmaki rybne – psy to kochają. Znajdź coś, co naprawdę będzie warte ‘’znalezienia’’ w macie!

“Pies się męczy/pada na matę i nie chce się ruszyć!”

Wow, ktoś tu przesadził z zabawami węchowymi, ale nic się nie martw – to całkowicie normalne zachowanie. Praca nosem jest dla psa bardzo wyczerpująca, ponieważ wymaga dużego skupienia oraz koncentracji. Nic dziwnego, że po kilku sesjach Twój pupil nie daje już rady dalej szukać i kładzie się spać.
Po prostu daj odpocząć pupilowi, niech się zregeneruje przed kolejnymi sesjami wciągającej zabawy. Czujesz to? Właśnie zostaliście węchomaniakami!

Mata węchowa – co po zabawie?

Każda przyjemność kiedyś się kończy niestety. Jedzenie znalezione, a pies zmęczony? Super – pora posprzątać. Po skończonej sesji pracy węchowej polecamy porządnie wytrzepać matę węchową, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jedzenia.
Mata węchowa wymaga prania ręcznego, ale nie trzeba tego robić po każdej sesji. Częstotliwość prania zależna jest od stosowanych przysmaków – im brudniejsze tym szybciej trzeba będzie doprowadzić matę do czystości.