Mata węchowa - instrukcja obsługi - Maty Węchowe

Mata węchowa – instrukcja obsługi

Mata węchowa – instrukcja obsługi, czyli jak zacząć? Na pewno wiele osób zastanawia się nad spróbowaniem fantastycznej zabawy, którą jest mata węchowa, a może już masz naszą matę i zastanawiasz się jak z niej korzystać? Mata węchowa to doskonała aktywność dla każdego psa i kota. Korzystanie z maty węchowej jest bardzo proste oraz intuicyjne, więc na pewno każdy sobie z tym poradzi! W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak zacząć swoją przygodę z aktywnością węchową dla psa i kota. W paczce od nas znajdziesz również drukowaną instrukcję,

Nasze maty węchowe dostępne są w różnych wersjach, które mogą różnić się miedzy sobą. Mata składa się z podstawy oraz materiałowych pasków, które tworzą strukturę do ukrywania przysmaków. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim gęstością i długością pasków, ale sam sposób ukrywania smakołyków jest zawsze podobny.

Przy okazji zapraszamy do naszego sklepu, gdzie można znaleźć maty węchowe.

Mata węchowa – przyszła paczka i co teraz?

Zamówiliście już swoją matę węchową? Super! Kilka dni oczekiwania i już zaraz zapuka do drzwi kurier z paczką zawierającą wspaniałą zabawę dla Twojego pupila. Ekscytacja sięga zenitu – niecierpliwie rozszarpujecie opakowanie i wyciągacie swoją piękna matę. ‘’No dobra, ale co teraz?’’ – zapytacie, a pies porozumiewawczo kiwa głową. Nic trudnego, po to tu jesteśmy!

Wraz z matą powinniście otrzymać od nas drukowaną instrukcję. Nic takiego nie ma? Sprawdźcie raz jeszcze – na pewno gdzieś się schowała! Macie? Super. Podstawowe informacje nie wystarczą? Chcecie wiedzieć więcej? Ok! “Mata węchowa – instrukcja obsługi” to artykuł, który powstał właśnie po to.

Będziemy potrzebowali:

  • mata węchowa – minimum 1 sztuka
  • ulubione przysmaki psa lub kota – dużo!

Mata węchowa – instrukcja obsługi

Jeśli Twój pupil zna polecenie ‘’zostań’’ lub ‘’na miejsce’’ to najlepiej ustawić go w danej pozycji tak, aby przez chwilę nie przeszkadzał i kładziemy matę na podłodze. Jeśli nie ma takiej opcji, ponieważ psiak nie zna tego polecenia lub po prostu tak bardzo ekscytuje się nadchodzącą zabawą, że nie może utrzymać się w miejscu to proponujemy położyć matę na jakimś podwyższeniu (np.: na stole).

Następnie bierzemy garść ulubionych przysmaków swojego przyjaciela – idealnie, jeśli są o bardzo intensywnym zapachu, prawdziwe ”śmierdziele”, które zachęcają do zabawy najbardziej i są łatwiejsze do znalezienia. Smakołyki powinny być małe – przede wszystkim nie chcemy psiaka utyć zabawami węchowymi, a poza tym tak będzie łatwiej je chować. Jeśli pies lub kot jest zupełnie początkujący w zabawach węchowych to proponujemy zacząć od ‘’poziom 0’’, czyli posypujemy matę węchową przysmakami z wierzchu tak, aby pupil mógł je dostrzec. Wtedy zapraszamy psa do zabawy (lub ściągamy matę ze stołu i kładziemy na podłodze, jeśli wybraliśmy taką opcję).

I to tyle! Pupil dobrze widział, że ”coś dobrego” działo się wokół maty, a dodatkowo przedmiot jest nowy i ciekawy, więc na pewno przyjdzie go sprawdzić. Jak tylko podejdzie to zauważy posypane pyszności, więc od razu zacznie szukać. Jak tylko zauważysz, że pies znalazł już wszystkie przysmaki to można całą zabawę zacząć od nowa! Jeśli zechcecie to kolejne serie możecie uczynić trudniejszymi – wystarczy ukryć smakołyki głębiej w strukturę maty węchowej lub zawinąć przysmak w pasek.

mata węchowa dla psa

Mata węchowa – problemy? Jakie problemy?

“Pies szarpie matę i nie chce szukać jedzenia!”

To normalne w wielu przypadkach. Na ogół nie uczymy naszych psów pracy węchowej – wymagamy natomiast zabawy w szarpanie oraz wykorzystywania zmysłu wzroku i słuchu. Z tego względu czasami może się zdarzyć, że pies nauczony doświadczeniem potraktuje matę węchową jak każdą inną zabawką.
Rozwiązań jest kilka – można zastosować bardziej pachnące, atrakcyjne smakołyki. Może obecnie stosowane nie pachną lub psu spowszedniały? Spróbuj czegoś nowego! Z drugiej strony – może pies po prostu nie jest głodny? Mata węchowa po obfitym obiedzie nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli nadal jest problem to napisz do nas na info@matywechowe.pl, a razem spróbujemy znaleźć rozwiązanie.

“Pies szybko się nudzi/nie szuka do końca!”

Problemem może być zbyt niski/wysoki poziom trudności. Jeżeli na matę sypiemy sporo przysmaków to po kilku sesjach psiak może być najedzony i nie będzie chętny do dalszej zabawy. Z drugiej strony jeśli na początku smakołyki zostaną bardzo trudno schowane to może powodować spadki motywacji do szukania. Zawsze staraj się dostosować poziom trudności do obecnych umiejętności swojego psa. Innym problemem mogą być nieodpowiednie nagrody – spróbuj zastosować coś nowego i ciekawego. Gotowany kurczak, kawałki sera, przysmaki rybne – psy to kochają. Znajdź coś, co naprawdę będzie warte ‘’znalezienia’’ w macie!

“Pies się męczy/pada na matę i nie chce się ruszyć!”

Wow, ktoś tu przesadził z zabawami węchowymi, ale nic się nie martw – to całkowicie normalne zachowanie. Praca nosem jest dla psa bardzo wyczerpująca, ponieważ wymaga dużego skupienia oraz koncentracji. Nic dziwnego, że po kilku sesjach Twój pupil nie daje już rady dalej szukać i kładzie się spać.
Po prostu daj odpocząć pupilowi, niech się zregeneruje przed kolejnymi sesjami wciągającej zabawy. Czujesz to? Właśnie zostaliście węchomaniakami!

Mata węchowa – co po zabawie?

Każda przyjemność kiedyś się kończy niestety. Jedzenie znalezione, a pies zmęczony? Super – pora posprzątać. Po skończonej sesji pracy węchowej polecamy porządnie wytrzepać matę węchową, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jedzenia. Nasze maty węchowe wykonane są w taki sposób, że można je prać w pralce