Jak uspokoić psa? To stosunkowo trudne pytanie. Jednak wiele psiaków ma problemy w tym zakresie: są niespokojne, cały czas zdenerwowane i w gotowości lub mają kłopoty z zaśnięciem i odpoczynkiem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby znaleźć sposób na uspokojenie swojego przyjaciela. Podwyższony stan stresu i dyskomfortu jest szkodliwy i niezdrowy.
W tym wpisie przedstawimy problem niespokojnego psa i doradzimy jak sobie z nim poradzić. Porozmawiamy o potrzebie wprowadzenia trochę rutyny w nasze życie, o ograniczeniu aktywności fizycznej i oczywiście o konieczności wprowadzenia aktywności węchowych i umysłowych.
Jak uspokoić psa? Kiedy pies jest nerwowy?
Zanim doradzimy jakie są nasze sposoby na uspokojenie psa to najpierw ustalmy co mamy na myśli poprzez ”pies jest niespokojny”. Jest wiele objawów, które mogą sugerować problem:
- problemy z zaśnięciem lub bardzo płytki sen
- kręcenie się po mieszkaniu bez celu
- ciągła ochota, żeby coś robić
- pies jest cały czas czujny, wstaje szybko jak tylko się ruszymy
- problemy z cierpliwością, szczekanie na człowieka, żeby się pośpieszył (szybciej dał jedzenie, szybciej ubrał się na spacer)
- samookaleczanie (wygryzanie sobie ran)
- gonienie własnego ogona
- uzależnienie od aktywności (np: cały czas chce aportować piłkę)
- niszczenie bez powodu
- i wiele innych
Pies niespokojny i zestresowany to pies często nadpobudliwy – cały czas chce być w ruchu i cały czas chce coś robić. Jak wstajemy z fotela to pies szybko się podrywa w oczekiwaniu na nasze dalsze kroki. Ma problemy z cierpliwością – dużo szczeka bez powodu, biega, goni własny ogon. Niektóre psy mogą uzależnić się od jakiejś aktywności, na przykład aportowania piłeczki.
Oczywiście tego typu zachowania mogą również być objawami innego problemu. Przykładowo uzależnienie od aportu może być wynikiem dużej radości wynikającej z tej zabawy. Samookaleczanie może być powodem problemów zdrowotnych (alergia lub pasożyty), a duża ilość szczekania wynikać z błędów komunikacyjnych z człowiekiem.
Jednak jeśli zauważamy, że nasz pies jest cały czas niespokojny, czujny i gotowy do działania to może oznaczać, że nasze pies ma właśnie problemy ze stresem i nerwami. Na początku objawy mogą być bardzo delikatne i nie uciążliwe dla nas. Możemy myśleć, że pies zwyczajnie ma dużo energii, a nawet cieszyć się, że psiak lubi robić z nami różne rzeczy. Jednak brak działań z naszej strony może powodować pogłębienie problemu. Pies zacznie mieć coraz większe kłopoty z zaśnięciem, cały czas będzie za nami chodził i wyglądał jakby ”czegoś chciał”. W ekstremalnych sytuacjach może dojść właśnie do niszczenia, gryzienia ścian lub okaleczania, a także do depresji.
Dlaczego problemy ze spokojem są złe?
Pies nadpobudliwy, niespokojny i zestresowany cały czas jest w stanie dyskomfortu. Długotrwały stres na pewno nie jest bez znaczenia dla zdrowia naszego psa – zarówno psychicznego i fizycznego. Problemy ze snem i związane z tym zmęczenie również nie jest pozytywne dla zdrowia. Pojawić się może również depresja, która w pewnych sytuacjach wymaga leczenia farmakologicznego.
Taki psiak w sytuacjach kryzysowych jest nieprzewidywalny. Nerwy mogą powodować szczekanie na wszystko podczas spaceru, gwałtowne reakcje na dziwne dźwięki lub rzucanie się na smyczy. Często zdarza się, że spokojny i ułożony pies zaczyna nagle skakać na widok przejeżdżającego rowerzysty lub szczekać w środku nocy.
Pies mający problemy z uspokojeniem się jest kłopotliwy dla opiekuna, a w ekstremalnych sytuacjach niebezpieczny dla samego siebie. W wielu mediach często pokazywany jest pies, który goni swój ogon. Nie jest to jednak oznaka dobrej zabawy, a często właśnie problemów z emocjami. Pies goni lub wygryza własny ogon w celu rozładowania złych emocji i poprawienia sobie nastroju.
Przyczyny problemu
Przyczyny problemu mogą być bardzo różne i zależą od psa. Niektóre psy genetycznie przystosowane są do dużej ilości aktywności, a jej brak może powodować stres, ponieważ pies nie ma możliwości zrealizowania swoich potrzeb. Czasami bardzo dużo trenujemy z psem, a potem przerywamy treningi – pies przyzwyczajony do adrenaliny może mieć problemy z nowym stylem życia. Podobnie jest, jeśli podatnemu na bodźce psu regularnie zapewniamy konkretną aktywności, zazwyczaj aport, od której psiak się uzależnia i cały czas chce więcej.
Przyczyna może również być zupełnie inna – nie wynikać z nadmiaru aktywności i rozrywek, a raczej z ich braku. Psy potrzebują zajęcia i możliwości rozładowania energii oraz emocji. Znudzony pies także może mieć problemy z uspokojeniem, ale tutaj źródłem problemów jest właśnie nadmiar emocji.
Również niektóre psy zwyczajnie tak mają, że są bardziej nerwowe. To zazwyczaj psy delikatne lub lękliwe, które nie czują się pewnie bez ciągłego nadzoru ze strony człowieka.
Jak uspokoić psa? Nasze rady
Jak uspokoić psa? Jest wiele możliwości, które zależne są od przyczyn stresu u naszego psa. W ekstremalnych sytuacjach na pewno warto rozważyć skorzystanie z usług behawiorysty. Jeśli jednak dopiero zauważamy początki to warto spróbować poradzić sobie samodzielnie.
Psy kochają rutynę i spokój
Psy uwielbiają konkretny rutynę i plan dnia, który nie za bardzo się zmienia. Wielu opiekunów popełnia błąd poprzez ciągłe wprowadzanie psu nowych bodźców – wycieczki w nowe miejsca, nowe zabawy, nowa karma. Delikatniejsze psy lub takie, które mają tendencję do stresu, mogą nie lubić takiego stylu życia. Chyba wszyscy się zgodzimy, że ciągła niepewność, co czeka nas kolejnego dnia, może być niekomfortowa.
Dobrym pomysłem jest wprowadzenie stałego harmonogramu dnia dla psa. Posiłki i spacery w takich samych godzinach to minimum. Brak konsekwencji i powtarzalnego rytmu często jest źródłem pobudzenia i poddenerwowania. Jeśli Twój pies cały czas jest czujny i zrywa się jak tylko wstaniesz to może to być przyczyna braku rutyny. Pies zrywa się, bo nie wie kiedy dokładnie może liczyć na spacer, więc za każdym razem myśli ”może to teraz”. To również wymaga, żeby cały czas był czujny i gotowy do wyjścia.
Spokój jest również bardzo ważny. Ciągłe wprowadzanie nowych elementów, częste odwiedziny gości lub zmiana otoczenia to ogromny stres dla niektórych psów. Jeden pies może uwielbiać być głaskanym przez innych ludzi, ale wiele psów wolałoby się gdzieś schować. Czy Twój pies ma dostęp do spokojnego miejsca, w którym może odpocząć?
Bardzo często się mówi, że pies potrzebuje nowych bodźców i urozmaiceń. Jak najbardziej często jest to prawda, ale trzeba również znać umiar. Ciągłe bombardowanie psa nowościami może mieć negatywny wpływ na jego zachowanie.
Za dużo aktywności fizycznej
To często problem, szczególnie u opiekunów ras uchodzących za pracujące. Często miłośnicy owczarka niemieckiego lub malamuta otrzymują rady, że te psy wymagają dużej ilości aktywności i zajęcia. Jak najbardziej jest to prawda i aktywność zawsze jest dobrym pomysłem. Jednak również w tym zakresie można przesadzić. Ważne jest również odpowiednie dobranie tych aktywności.
Najczęściej u psów skupiamy się na najpopularniejszych rozrywkach: spacery, bieganie, szarpanie, aport lub agility. Wszystkie te aktywności są typowo fizyczne, a to oznacza, że wiążą się z wyskokiem u psa adrenaliny oraz dużym pobudzeniem. Generalnie nie jest to złe, ale trzeba znać umiar.
Jeśli cały czas intensywnie eksploatujemy psa to możemy doprowadzić do spirali stresu. Pies cały czas coś trenuje, więc cały czas czuje się w gotowości do dalszej pracy. To może również prowadzić do uzależnienia od ruchu, gdzie pies w bardziej spokojne dni (na przykład w deszczową pogodę) nie potrafi sobie poradzić.
Przede wszystkim warto obserwować psa i wiedzieć, kiedy tej aktywności jest za dużo. Przeciętny pies potrzebuje nawet 12-14 godzin snu każdego dnia. Większe rasy mogą spać nawet dłużej. Odpoczynek jest więc u psów naprawdę ważny. Dodatkowo jeśli widzimy, że jakaś aktywność wpływa na psa negatywnie pod względem psychiki i powoduje niepożądane zachowania to lepiej z niej zrezygnować.
Poza konkretnymi aktywnościami są również zwykłe spacery, które są bardzo ważne. Spacer to dla psa nie tylko aktywność, ale możliwość obserwacji świata i swojego najbliższego otoczenia. Dla człowieka spacer może wydawać się nudny, ale dla psa jest kluczowym elementem każdego dnia. Jednak spacer również powinien być realizowany odpowiednio. Krótkie wyjścia wokół bloku ”na siku” są w porządku, ale pies potrzebuje też dłuższych spacerów eksploracyjnych.
W trakcie takiego spaceru pies powinien mieć możliwość spokojnego wąchania i obserwowania. Czy Twój pies ma taką swobodę? A może cały czas musi iść przy nodze na krótkiej smyczy? Nauka ładnego chodzenia na smyczy jest ważna, ale pies potrzebuje również czasu na zewnątrz dla siebie, gdzie będzie mógł samodzielnie wchodzić w interakcję ze światem. Świetne są również spacery luzem, gdzie nie ma wcale smyczy lub jest bardzo długa link.
Za mało aktywności psychicznej
Bardzo często opiekunowie skupiają się na aktywności fizycznej, ale ignorują aktywność psychiczną. Nie tylko stymulacja umysłowa jest dla psa bardzo potrzebna, ale również może pomóc z wieloma problemami. Szczególnie takimi, które wynikają ze stresu i nadpobudliwości.
Praca umysłowa i węchowa wymaga od psa koncentracji oraz skupienia, ale jednocześnie nie powoduje nakręcenia lub pobudzenia. Wręcz przeciwnie – tego typu aktywność męczy i wycisza psa. Jest to więc idealna rozrywka przy problemach ze stresem i nerwami.
Dodatkowo zabawy węchowe lub edukacyjne wymagają samodzielnej pracy od psa, a to wpływa pozytywnie na pewność siebie, co jest szczególnie istotne u psiaków, które mają problemy z lękliwością.
Tego typu aktywności można realizować na wiele sposobów. Przede wszystkim są zabawy węchowe, które są dla psa bardzo naturalne i szczególnie mocno wpływają na uspokojenie oraz wyciszenie. Do zabawy węchowej świetnie sprawdzi się nasza mata węchowa dla psa. Alternatywnie polecamy również zainteresować się nosework oraz tropieniem użytkowym.
Chcesz spróbować uspokoić psa poprzez aktywności umysłowe? Można psu zaproponować przykładowo w formie zabawek edukacyjnych. Tutaj zadaniem psa jest rozwiązanie łamigłówki poprzez otwieranie lub przesuwanie różnych szufladek lub zasuwek. Praca umysłowa może być również realizowana poprzez trening posłuszeństwa lub naukę nowych sztuczek. Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę na formę zabawy. W obedience (trening posłuszeństwa) najlepiej skupić się na wydłużonych wariantach ćwiczeń, gdzie trenujemy cierpliwość u psa. Przy nowych sztuczkach warto upewnić się, że tempo jest odpowiednie, aby nie stresować psa stopniem trudności, na który nie jest gotowy. Jednak w obu przypadkach nauka nowych rzeczy jest dla psa bardzo przydatna, więc warto wprowadzić takie ćwiczenia do swojego repertuaru rozrywek.
Jak uspokoić psa? Podsumowanie
Niepokój u psa może być spowodowany wieloma czynnikami. Z tego powodu bardzo ważna jest umiejętność obserwacji psiaka – co najbardziej go stresuje i w jakiej sytuacji.
Naszym zdaniem najlepiej zadziała wprowadzenie kompleksowych zmian w naszym życiu. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie konkretnego harmonogramu dnia oraz rutyny. Pies musi wiedzieć, czego może się spodziewać – nie powinniśmy trzymać go w niepewności. Jedzenie, spacery, zabawy – im bardziej stały plan tym lepiej.
Jeżeli wiemy, że nasz psiak ma raczej mało zajęcia to warto to zmienić. Znudzony pies to nieszczęśliwy pies. Minimum to regularne, dłuższe spacery eksploracyjne oraz wprowadzenie zabaw węchowych i umysłowych. Nie musisz ćwiczyć agility, ale Twój pies potrzebuje aktywności fizycznej oraz umysłowej, aby był w pełni szczęśliwy.
Jeśli z drugiej strony wiesz, że robisz z psem naprawdę dużo – biegasz, podróżujesz, a może mocno skupiacie się na aporcie to może być konieczne przystopowanie na jakiś czas. Duża ilość adrenaliny i pobudzenia może powodować problemy u Twojego psa.
Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie z nakręcających i pobudzających zabaw fizycznych, a wprowadzenie za to wyciszających i uspokajających aktywności węchowych oraz umysłowych.
Jeden z naszych psów miał duże problemy z uspokojeniem, które były spowodowane intensywnymi aktywnościami. Robiliśmy dużo frisbee, trenowaliśmy canicross, były regularne szkolenia. Wszystko to spowodowało, że pojawiło się dużo stresu i dyskomfortu.
Obecnie stawiamy na spokojne spacery, a naszymi głównymi aktywnościami są właśnie zabawy węchowe, które u nas sprawdziły się świetnie. Psiak jest o wiele spokojniejszy i żyje nam się razem dużo lepiej. Naprawdę polecamy tego typu zmiany. Chcesz uspokoić psa? Mamy nadzieję, że pomogliśmy.