Młody pies gryzie - co robić? - Maty Węchowe

Młody pies gryzie – co robić?

Młody pies gryzie – to jeden z najbardziej powszechnych problemów, z którymi borykają się opiekunowie psów. Powody podgryzania są różne, ale pies naprawdę nie chce zrobić nam krzywdy. Warto wiedzieć dlaczego młody pies gryzie i jak można sobie z tym poradzić.

W tym artykule postaramy się podzielić z Tobą naszymi doświadczeniami oraz sposobami na podgryzającego psiaka. Odchowaliśmy już 3 maluchy i udało nam się z nimi poradzić! Na wstępie jednak warto podkreślić, że skupiamy się na problemie młodzieńczego podgryzania. Psy są różne, a spektrum problemów behawiorystycznych jest tak szerokie, że trudno jest opowiedzieć o wszystkim. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies wykazuje zachowania agresywne to polecamy skontaktować się z dobrym behawiorystą.

młody pies gryzie szczeniak

Dlaczego szczeniak lub młody pies gryzie?

Szczeniaki i młode psy gryzą z różnych powodów, ale na wstępie trzeba ustalić jedno – psiak raczej nie chce nam zrobić krzywdy. Nie myślmy więc od razu o problemie w kontekście agresji, a raczej błędów w komunikacji.

Pierwsze kontakty socjalne szczeniaka odbywają się po urodzeniu razem z rodzeństwem. Jeśli będziemy obserwować zabawy maluchów to szybko zauważymy, że potrafią być bardzo burzliwe. Jest sporo łapania pyszczkami, szarpania za uszka lub łapki. Przy zabawie psiaki uczą się kontrolowania swojej siły oraz zdobywają wiedzę na ile mogą sobie pozwolić w kontakcie z psami. Wraz z wzrostem pierwszych ząbków siła psiaka rośnie, więc takie zabawy są bardzo przydatne. Jak widać wykorzystanie zębów jest dla psów zupełnie naturalne – nie są wykorzystywane głównie w celu gryzienia, a raczej do interakcji ze światem.

Oczywiście każdy psiak jest inny i nie każdy gryzie w takim samym stopniu. Dużo zależy od wkładu rodzeństwa, rodziców oraz hodowcy w socjalizację psiaka. Niektóre szczeniaki są bardzo dynamiczne i energiczne – mogą podgryzać wszystkie maluchy w miocie, jeśli reszta sobie na to pozwoli, a rodzice lub człowiek nie będą przerywali zabawy to ten maluch szybko nauczy się, że może sobie na takie gryzienie pozwolić. Niektóre szczeniaki mają również tendencję do częstszego używania łapek niż zębów do zabawy. Wszystko zależy od temperamentu i charakteru naszego malucha – nie każdy opiekun będzie miał podobny problem i w podobnym stopniu.

Szczeniak trafia do nowego domu

Maluch następnie trafia do swojego nowego domu – do Ciebie. Nie ma dużego doświadczenia w kontakcie z człowiekiem, nie wie jeszcze więc jak wejść z nim w interakcje. W zabawie może więc chwytać nas ząbkami, bo to dla psiaka najbardziej naturalne. Na pewno nie chce zrobić nam krzywdy, ale traktuje nas jak swoje rodzeństwo.

Wraz z dorastaniem u szczeniaka zachodzą różne zmiany. Po dotarciu do nowego domu najczęściej maluch ma już wszystkie zęby mleczne, które są jak małe igiełki – bardzo ostre i mogą być bolesne dla człowieka. Następnie szczeniak wchodzi w etap wymiany zębów na stałe. Jest to duży dyskomfort dla psa, ponieważ powoduje ból i swędzenie dziąseł. Szczeniak może więc próbować sobie ulżyć poprzez podgryzanie – ludzi oraz przedmiotów. Jak widać nie każdy problem jest typowo behawioralny.

Szczeniak gryzie bo się nudzi?

Jednak najczęstszym powodem gryzienia jest zwykła nuda i problem w komunikacji z człowiekiem. Szczeniak i młody pies ma bardzo dużo energii, a najlepszym sposobem na jej wykorzystanie jest zabawa. Psiak nie wie jak nas zachęcić do wspólnej rozrywki, więc może próbować użyć zębów. Najczęściej nie podoba się to człowiekowi, więc odgania psa, a to dla malucha świetna zabawa – jest tylko zachęcany do dalszego podgryzania.

Młody pies gryzie – jak sobie poradzić?

Młody pies gryzie? To duży problem dla wielu opiekunów. Jest jednak sporo metod i rozwiązań, które mogą pomóc w tej sytuacji. Większość tych rozwiązań sprowadza się do trzech działań: zniechęcania psa do gryzienia, przekierowania jego uwagi oraz nauki alternatywnych zabaw z człowiekiem.

młody pies gryzie rady

Zniechęcanie psa do gryzienia

Zniechęcanie psa to pewien sposób kary, który ma na celu zmianę zachowania. Są to trochę starsze metody, ponieważ obecnie główny nurt wychowania psa zakłada przede wszystkim nagradzanie dobrego zachowania, a nie karanie złego. Również te metody nie sprawdzą się, jeśli powodem gryzienia jest na przykład swędzenie dziąseł podczas wymiany zębów. Uważamy jednak, że warto wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach.

Zniechęcanie psa polega na zachowaniach, które mają ukarać psa brakiem naszej uwagi. Przykładowo możemy ignorować psa. Jak zacznie nas podgryzać podczas zabawy to stajemy, odwracamy się i czekamy. Psiak początkowo będzie zaskoczony naszym zachowaniem i przerwaną zabawą. Niestety nie działa to na każdego psiaka, ponieważ niektóre mogą być naprawdę cierpliwe lub wręcz jeszcze mocniej wymuszać na nas uwagę, na przykład poprzez podgryzanie nogawek.

Inną metodą jest metoda izolacji. Przykładowo jeśli psiak nas podgryza to wstajemy i wychodzimy do innego pomieszczenia, w którym możemy się zamknąć. Izolacja powinna trwać krótko – do kilku minut i ma na celu pokazanie psu, że zbyt ostre zabawy z człowiekiem powodują brak naszej obecności.

Przekierowanie uwagi psa

Przekierowanie uwagi to świetny sposób na rozwiązanie problemu, gdy młody pies gryzie. Jeśli potrzebujemy czasu dla siebie, a psiak wymusza na nas zabawę zębami to najlepiej właśnie przekierować jego uwagę. Idealnie sprawdzą się do tego naturalne gryzaki lub zabawki do gryzienia.

Przykładowo jeśli widzimy, że pies chce się bawić, ale nie mamy akurat dla niego czasu – lub zwyczajnie chcemy go nauczyć, że nie zawsze jesteśmy do psiej dyspozycji to warto podać mu specjalnie przygotowane gryzaki lub zabawki. Takie gryzaki lub zabawki nie powinny być dostępne dla psa cały czas, a powinny być czymś wyjątkowym, zarezerwowanym właśnie na takie okazje.

Szczególnie polecamy naturalne gryzaki – skóry, suszone mięso, rogi, uszy, żwacze i tym podobne. W zależności od produktu może zająć psiaka naprawdę na długo. Warto tylko pamiętać, aby dla szczeniaczka wybierać bardziej miękkie elementy jak skóra, a rogi raczej zarezerwować dla starszych młodzieńców, którzy mają już stałe ząbki.

U nas te metoda sprawdziła się świetnie. Mieliśmy przykładowo taki problem ze szczeniakiem, że wieczorem szedł spać, ale budził się w środku nocy, wskakiwał do łóżka i gryzieniem chciał nas zachęcić do zabawy. Pod poduszką mieliśmy więc schowany jego ukochany szarpak i wtedy mu go dawaliśmy. Maluch miał zabawę, a człowiek mógł się wyspać. Trzeba sobie radzić :)

Alternatywne zabawy z psem

Młody pies gryzie bardzo często dlatego, że nie potrafi bawić się z nami inaczej. Dobrym pomysłem jest więc zmiana taktyki, a dzięki temu nauczymy psa lepszych form rozrywek. Przede wszystkim, jeśli przeszkadza nam podgryzanie to powinniśmy zrezygnować z zabaw rękoma. Wiele osób ”zaczepia” psiaka rękoma, aby zachęcić do zabawy lub teatralnie nimi gestykuluje, klaska i tak dalej. To powoduje, że uwaga psa skupia się na naszym ciele.

Lepszym rozwiązaniem jest od razu stosowanie zabawek, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu psiego pyska z nami. Świetnie sprawdzą się tu wszelkie aporty i szarpaki – pozwolą trzymać psiaka trochę na dystans i pokażą, że są przedmioty, które są przeznaczone do gryzienia. Pies szybko nauczy się, że zabawa z zabawkami jest fajna i przyjemna oraz sprawia radość również człowiekowi.

Jeżeli widzimy, że zabawy fizyczne bardzo nakręcają naszego psa to warto również zareagować. Przykładowo po sesji zabawy w szarpanie możemy zauważyć, że psiak jeszcze przez jakiś czas jest pobudzony – może wtedy biegać lub kręcić się po mieszkaniu, a nawet wymuszać na nas dalszą zabawę. Aktywność fizyczna jest świetna, ale trzeba znać umiar i nauczyć również psiaka spokojniejszych rozrywek.

Tutaj świetnie sprawdzą się wszelkie zabawy umysłowe i węchowe, które nie nakręcają psiaka, a uspokajają. Tego typu zabawy wymagają skupienia i myślenia, więc są idealne do uspokojenia psiaka. Można je również łączyć z aktywnością fizyczną, ponieważ dobrze działają na psiaka po intensywnej zabawie jako pomoc w ustabilizowaniu emocji.

młody pies gryzie

  • Szczególnie polecamy wypróbować następujące kategorie produktów:

Maty Węchowe – służą do zabawy węchowej, która jest naprawdę potrzebna każdemu psu. Wykorzystanie nosa jest naturalne i instynktowne dla naszego przyjaciela, więc świetnie sprawdzi się jako uspokajająca zabawa. Mata węchowa stymuluje psa umysłowo i daje mnóstwo zabawy.

Zabawki edukacyjne – ten typ zabawek jest bardzo rozbudowany i można znaleźć wiele różnych modeli. Zadaniem psa jest rozwiązanie zagadki i zdobycie ukrytej nagrody.

Mata do lizania – matę do lizania wypełniamy jedzeniem w formy pasty lub kremu. Lizanie uspokaja, a specjalne wypustki w macie masują język, co daje psu sporo przyjemności.

Młody pies gryzie – podsumowanie

Pamiętajmy, że kiedy młody pies gryzie to przede wszystkim powinniśmy postarać się zrozumieć przyczyny takiego zachowania. Szczeniak dopiero nas poznaje i musimy zbudować wspólnie zaufanie oraz pewne zasady wspólnego życia. Nie denerwujmy się więc, że maluch ochoczo nas podgryza, a zwyczajnie skupmy się na nauczeniu go, jakiej formy kontaktu oczekujemy.

Nie dawajmy jednak mieszanych sygnałów, bo to się bardzo często zdarza. Jak maluch nas gryzie w ręce to nie jesteśmy zadowoleni, karcimy go palcem albo odsuwamy od nas. Jednak jak to my mamy ochotę na zabawę z psiakiem to od razu ”rzucamy” się na niego z rękoma.

Młody pies może również mieć problem ze swędzącymi dziąsłami – tu świetnie sprawdzą się gryzaki, które dadzą ulgę. Jeśli my nie zapewnimy psu zabawek do gryzienia to psiak zrobi to na własną łapę. Na przykład gryząc nasze nowe meble. Jeśli problem z dziąsłami wydaje nam się niepokojący to zawsze warto skonsultować sprawę z weterynarzem. Zdarzają się przypadki krzywo wyrastających ząbków lub zapaleń dziąseł.

Skupmy się również na wielu różnych formach zabawy. Młody psiak chętnie się uczy i poznaje świat – duża ilość różnorodnych zabaw rozwija psiaka fizycznie i psychicznie, a dzięki temu wyrośnie na stabilnego przyjaciela. Nie zapominajmy również o zabawach umysłowych oraz węchowych. Bardzo często skupiamy się na aktywności fizycznej, ale rozwój umysłowy jest równie ważny!

Przede wszystkim jednak bądźmy cierpliwi i wyrozumiali dla naszego malucha. Dopiero zaczął swoje życie i wszystko jest dla niego nowe oraz ciekawe. Bawmy się z psem i czerpmy z tego przyjemność, a na pewno będzie nam łatwiej.