Jakie kolory widzi pies? Czy tylko żółty i niebieski? - Maty Węchowe

Jakie kolory widzi pies? Czy tylko żółty i niebieski?

Jakie kolory widzi pies? Wielu opiekunów się nad tym zastanawia, szczególnie podczas wyboru zabawek i akcesoriów dla swojego przyjaciela. Na temat widzianych przez psy kolorów powstało wiele mitów lub niedopowiedzeń. Przykładowo jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że psy widzą jedynie odcienie szarości, co oczywiście nie jest prawdą. Jednak faktycznie jest tak, że psy nie widzą kolorów tak jak człowiek.

Jakie kolory widzi pies?

Za rozpoznawanie kolorów odpowiadają czopki, czyli specjalne receptory znajdujące się w oku. Psie receptory są szczególnie czułe na odcienie żółte oraz niebieskie. Dzięki temu psy doskonale odróżniają właśnie te kolory. Nie oznacza to jednak, że tylko te kolory są widzialne przez psiaka! Kolory żółte mogą przybierać barwy od intensywnego koloru żółtego, przez jaśniejsze odcienie aż po brązy. Natomiast kolor niebieski może być widziany od  jasnego granatu po ciemny błękitny.

Czy jednak pies widzi wyłącznie żółty i niebieski? Niekoniecznie. Inne kolory po prostu mają dla psa inną barwę niż dla człowieka. Zielenie, pomarańcze i czerwienie widziane są bardziej jako kolory brązowe, czarne lub beżowe.

Jakie kolory widzi pies niebieski i żółty

Czy widziane przez psa kolory mają znaczenie?

W wielu przypadkach może mieć znaczenie jakie kolory prezentujemy swojemu psu. Wiele osób jednak upiera się, aby wybierać wyłącznie kolory niebieskie i żółte, a to również nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Przykładowo jeśli szukamy zabawki do aportowania dla psa to rzeczywiście produkty w kolorze żółtym będą lepsze, ponieważ psiak lepiej zauważy je w trawie. Jednak wybierając szelki na spacer często lepszym rozwiązaniem będą mniej zauważalne kolory, ponieważ będą bardziej zwracać uwagę innych psów w parku.

Jaki wybrać kolor maty węchowej?

Wiele osób pyta o wybór koloru maty węchowej. Tutaj naprawdę wybierajmy kolor, który nam się spodoba. Mata węchowa to zabawka do pracy węchowej i kolorystyka ma dla psa drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest wyszukiwanie przysmaków przy pomocy zmysłu węchu, a kwestia widoczności maty nie jest taka ważna. W końcu psiak ma się kierować nosem, a nie wzrokiem :)

Jak najbardziej możemy zdecydować się na matę w kolorach żółtych i niebieskich, jeśli nam się podoba. Jednak nawet wybierając mniej widzialne dla psa kolory to nie będzie żadnego problemu.