Mata węchowa dla kota - Maty Węchowe

Mata węchowa dla kota

Mata węchowa dla kota to świetna zabawka, która daje mnóstwo korzyści. Zabawa tego typu zapewnia wiele nowych bodźców, pomaga w budowaniu pewności siebie, stymuluje umysł i męczy kociaka. Mata węchowa sprawdzi się więc zarówno przy różnych problemach behawioralnych, ale również jako ciekawa aktywność dla kociej sfery psychicznej.

Mata węchowa dla kota – dlaczego koci węch ma znaczenie

Węch u kota ma fundamentalne znaczenie, dlatego jest bardzo potężnym i rozbudowanym zmysłem. Zmysł ten przede wszystkim zapewnia kotu rolę kluczową dla przetrwania, czyli jest bardzo ważny dla zdobywania pożywienia. Małe kociaki rodzą się ślepe i głuche, ale od razu mają dobrze wykształcone powonienie. Dzięki temu bez problemu potrafią zlokalizować źródło mleka u matki.

Koty mają około 100 milionów receptorów zapachowych w jamie nosowej! Jednocześnie kociaki mogą rozpoznawać blisko 10 000 różnych zapachów i mają zdolność segregowania oraz analizowania każdego osobno. Jak widać rola węchu jest u kota naprawdę ważna.

Czy wiesz, że to właśnie węch jest kluczowy dla przetrwania kota? Ten zmysł jest najważniejszy dla poszukiwania pożywienia. Właśnie dlatego to zapach pokarmu decyduje o jego smakowitości. Koty mają około 60 milionów komórek węchowych i zaledwie 500 kubków smakowych.  Często może być tak, że kociak nie jest zainteresowany jedzeniem nie dlatego, że mu nie smakuje, ale raczej, że mu nie pachnie!

mata węchowa dla kota kociak

Mata węchowa dla kota – świetna zabawa dla Twojego pupila!

Węch kota jest niesamowity i dlatego warto go wykorzystać. Węszenie jest dla kota instynktowne oraz naturalne, więc zabawy węchowe sprawdzą się świetnie. Mata węchowa dla kota przede wszystkim pozwoli na wykorzystanie zmysłu węchu do zabawy, która sprawia radość i jest bardzo przydatna.

Jak wygląda zabawa? W strukturę naszej maty węchowej wystarczy schować ulubione przysmaki kota. Może to być standardowa karma, którą kociak lubi, ale może to być również coś zupełnie specjalnego. Kot nie widzi ukrytych przekąsek, ale bardzo dobrze je czuje. Zadaniem kociaka jest więc znalezienie jedzenia przy pomocy swojego zmysłu węchu! Przy okazji ciekawostka – jak na nocnego myśliwego przystało węch kota jest najsilniejszy wieczorem :)

To naprawdę świetna zabawa i ma masę korzyści. Przyda się zarówno jako ciekawa rozrywka stymulująca koci umysł, ale również jako pomoc przy wielu problemach behawioralnych. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ćwiczenie umysłu i zmysłu węchu jest po prostu zdrowe. Im więcej ich używamy tym lepiej działają. Poza tym maty węchowe to mnóstwo świetnej, ale również męczącej zabawy. Szukanie przysmaków wymaga skupienia, więc tego typu rozrywka skutecznie męczy i wycisza.

Kociaki miewają różne problemy behawioralne, a mata węchowa może pomóc w wielu z nich. Lękliwy, niepewny siebie kot przy pomocy takiej zabawy będzie mógł uczyć się pewności siebie i samodzielności. Z drugiej strony nadpobudliwy kociak, który ma problem z wyciszeniem będzie mógł się zająć zabawą, która nie nakręca i nie pobudza. Mata węchowa dla kota sprawdzi się również idealnie, kiedy potrzebujemy zostawić przyjaciela samego, aby miał trochę rozrywki.

Jak widać mata węchowa to mnóstwo korzyści i zalet, a wykorzystać ją można na różne sposoby. Zapraszamy do sprawdzenia produktów w naszym sklepie!