Pies niszczy zabawki, czyli bardzo powszechny problem u wielu opiekunów. Zazwyczaj sądzi się, że rozwiązaniem są tylko wytrzymałe zabawki dla psa, ale nie zawsze jest to prawda. Fakt jest taki, że jeśli pies zechce coś zniszczyć, a my damy mu do tego możliwość – to zazwyczaj to zniszczy. Solidne drewniane meble, nowe buty, a nawet najtwardsze zabawki potrafią zostać wysłane skutecznie na śmietnik.
Jakie jest więc rozwiązanie? Jak poradzić sobie z psem, który ciągle niszczy swoje zabawki? O tym będzie właśnie w tym artykule.
Dlaczego pies niszczy zabawki?
Większość opiekunów skupia się na samym fakcie zniszczenia i w związku z tym dochodzi do wniosku, że zabawka nie była wytrzymała. Oczywiście na rynku można znaleźć wiele produktów wątpliwej jakości, ale nie zawsze problem jest w samym wykonaniu danej zabawki. Jeżeli skupiamy się wyłącznie na wytrzymałości to tak naprawdę mamy dwie opcje.
Albo wiecznie będziemy poszukiwać jeszcze twardszych i mocniejszych zabawek, co prowadzi do tego, że nie zawsze będą dopasowane do naszego psa. Będą po prostu grubsze i masywniejsze, a niekoniecznie funkcjonalne. Druga opcja to rezygnacja wielu opiekunów z zabaw z psem, ponieważ dochodzą do wniosku, że ”nie ma wystarczająco wytrzymałych zabawek dla mojego psa”.
Naszym zdaniem warto zastanowić się nad samą przyczyną niszczenia, czyli dlaczego mój pies niszczy zabawki? Dzięki temu dowiemy się jak zaradzić temu problemowi. Przyczyny tak naprawdę są dwie.
Wiele psów ma naturalną potrzebę niszczenia
Tak, to prawda. Wiele psów po prostu potrzebuje niszczyć. Jest to ewolucyjna pozostałość po czasach, kiedy psy same musiały polować na pożywienie i rozszarpywać swoją ofiarę. Oczywiście nie znaczy to, że nasz słodki psiak ukrycie szuka ofiary. To po prostu taka naturalna, niewinna skłonność. Na pewno zauważamy czasem, że nasz pies lubi porwać jakąś starą szmatę lub koszulkę i ją rozszarpać. Rozdzieranie, rwanie i rozszarpywanie to dla wielu psów ogromna frajda i przyjemność, która pozwala realizować naturalne potrzeby.
Jeżeli widzimy, że nasz pies ma te skłonności bardzo mocne to warto zaproponować psu produkty, które nadają się do niszczenia. Jeśli nie damy psu czegoś, co może rozerwać to poszuka tego samodzielnie i wtedy możemy nie być zadowoleni z psiego wyboru. Lepiej przekierować instynkt pupila na coś odpowiedniego.
Świetnie do tego nadają się wszelkie naturalne gryzaki. Na rynku można znaleźć je w różnej formie i dowolnej twardości. Są naturalne, zdrowe i idealnie nadają się do zjadania, podgryzania i ogólnie psucia.
Sami bardzo chętnie korzystamy z tego typu produktów, a naszymi ulubionymi są suszone skóry. W naszym sklepie można znaleźć na przykład naturalną skórę wołową lub skórę jelenia.
Jeśli nasz psiak wyjątkowo lubi rozdzieranie i rozrywanie to świetnym pomysłem jest wykorzystać do szarpania właśnie stare koszulki, których już nie używamy. Nie będzie nam szkoda jak się zniszczą, a pozwoli to zaspokoić psie potrzeby. Minusem jest to, że troszkę uczymy psa, że ”koszulki wolno niszczyć”, a że nasz przyjaciel nie odróżnia koszulek nowych od starych to lepiej trzymać ulubione ubrania w szafie :)
Alternatywnie można zaproponować pupilowi specjalne zabawki dla psów w formie pluszaków. Zazwyczaj są mocne, ale generalnie jeśli chcemy zaspokoić naturalne instynkty psa to musimy pogodzić się z myślą, że nie przetrwają wieczności.
Niepoprawnie wykorzystujemy zabawki
Drugą przyczyną niszczenia zabawek przez psa jest fakt, że czasami po prostu źle się bawimy ze swoim przyjacielem. Nie da się ukryć, że niektórzy kupują psu sporo zabawek, ale nie do końca wie jak je wykorzystać. Pies często pozostaje sam z zabawką, której nie rozumie, a wtedy robi to, co potrafi najlepiej – gryzie, podrzuca i szarpie. Jeśli zabawka nie była zaprojektowana do tego typu aktywności to trudno, żeby przetrwała spotkanie z naszym psem.
Dobrym przykładem są wszelkie szarpaki. Z niewiadomej przyczyny wiele osób stosuje szarpaki tak, że po prostu daje je psów. Niektórzy nawet nazywają je ”gryzakami” jakby były do gryzienia, a nie są :)
Psiak dostaje swój szarpak, nie bardzo wie co z nim zrobić – fajne, miękkie, ale co robić? Zazwyczaj dalsza akcja jest bardzo prosta. Pupil bierze zabawkę w zęby i sobie gryzie. I tak długo gryzie, aż przegryzie. Wtedy przychodzi opiekun i ”no tak, kolejna zabawka do wyrzucenia, słaba!”.
Szarpaki zazwyczaj projektowane są do szarpania, czyli po obu stronach szarpaka powinien być ktoś, kto za niego szarpie (pies i opiekun lub dwa psy). Szarpaki mają wytrzymałość na rozciąganie i chwytanie zębami, a nie na gryzienie. Trudno więc, żeby zabawka przetrwała psie podgryzanie, które aktywnie dąży do jej zniszczenia.
Pies niszczy zabawki – jak wybierać zabawki dla psa?
Na rynku znajdziemy mnóstwo zabawek. Gwarancją zadowolenia je ich odpowiedni wybór pod względem tego, co chcemy osiągnąć. Maty węchowe służą do zabawy węchowej, a zabawki edukacyjne do rozwiązywania zagadek. Nie do gryzienia lub szarpania, dlatego jeśli pies nie rozumie zabawy to może łatwo zniszczyć nawet najlepszą matę.
Podobnie jeśli szukamy szarpaka do decydujemy się na szarpak, który NIE powinien być stosowany jako gryzak. Jako gryzak stosujemy odpowiednie zabawki do gryzienia lub naturalne gryzaki. Jeśli szukamy zabawki, do której możemy włożyć pastę lub przysmaki to wybieramy zabawkę dedykowaną do tego sposobu użytkowania, a jak psiak już wszystko znajdzie to ją zabieramy i chowamy – nie czekamy aż znudzony pupil zacznie produkt rozgryzać.
Z naszego doświadczenia wiemy, że często opiekunowie szukają zabawki, którą pies będzie bawił się sam. Wiadomo, że nie zawsze mamy czas skupić się na psiaku, a nie chcemy żeby się nudził. W takiej sytuacji naprawdę polecamy naturalne gryzaki. Jeśli szukamy czegoś, co starczy na kilka sesji zabawy to wyborem mogą być gumowe produkty na przysmaki. Pamiętajmy jednak, że również one mają swoją ograniczoną wytrzymałość i czasami po prostu trzeba zaakceptować, że psu uda się je zniszczyć.
Podsumowując nasza rada jest taka, aby przede wszystkim stosować zabawki zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli pies nie rozumie zabawy lub skończył jej docelową część (znalazł wszystkie przysmaki z maty lub wylizał całą pastę z zabawki na przysmaki) to może zająć się produktem ”po swojemu”, a to najczęściej prowadzi do uszkodzenia.
Pamiętajmy, że pies musi również potrafić odpoczywać. Nie powinniśmy każdej chwili planować przyjacielowi na zabawę. Najlepiej, żeby bawić się pod naszym nadzorem lub jeszcze lepiej – razem z nami! Wspólna zabawa jest fantastycznym sposobem na budowanie więzi z psem.
Zapraszamy do zobaczenia naszych produktów, które świetnie sprawdzą się do zabawy z psem.