Pies szczeka - czy można sobie z tym poradzić? - Maty Węchowe

Pies szczeka – czy można sobie z tym poradzić?

Pies szczeka – to niestety jeden z najczęstszych problemów, jakie opiekunowie mają ze swoimi pupilami. Wiele osób skarży się na uciążliwe i głośne szczekanie, z którym nie potrafi sobie poradzić. Czy szczekanie to w ogóle problem, a może powinno tak być? Czy można psa oduczyć szczekania? Właśnie tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Pies szczeka – dlaczego?

Przede wszystkim warto się zastanowić dlaczego pies szczeka. Opiekunowie często skarżą się na szczekanie, ale trzeba zrozumieć, że jest to całkowicie naturalna rzecz, którą większość psów robi. Szczekanie to jedna z form komunikacji, jaką ma pies do dyspozycji. Może pełnić rolę informacyjną lub ostrzegawczą.

pies szczeka dlaczego

Psy mają ogólnie całkiem szeroki repertuar możliwości wokalnych. Szczekanie, wycie, warczenie i tym podobne dźwięki, a każdy ma swoje zastosowanie. Żyjąc ze swoim psem na pewno zaobserwowaliśmy, że w pewnych sytuacjach pojawia się szczekanie. Być może Twój przyjaciel zaczyna szczekać, kiedy wyciągasz smycz? To szczekanie z ekscytacji, ponieważ pies cieszy się nadchodzącym spacerem. Niektóre psy potrafią szczekać, żeby pogonić opiekuna, który zbyt wolno przygotowuje miskę z jedzeniem. Psy szczekają również na siebie w trakcie zabawy.

Jak widać szczekanie jest dla psa często bardzo naturalne, a częstotliwość i głośność dźwięków zależne są od konkretnego psa. Niektóre psy są bardziej ”szczekliwe” z natury, a inne odzywają się tylko w ważnych sytuacjach. To kwestia bardzo indywidualna i nie zawsze można ją przewidzieć.

Wielu opiekunów uważa, że szczekanie to problem, ale nie zawsze tak jest. Naturalne szczekanie jest raczej indywidualną cechą konkretnego psa i trudno określić ją problemem. Oczywiście może nam to czasami przeszkadzać, ale też z drugiej strony musimy mieć pewną wyrozumiałość i czasami zaakceptować potrzeby psa.

Kiedy szczekanie psa jest problemem?

Jest jednak również szczekanie, które nie jest bezpośrednio związane z charakterem psa, a raczej z wyuczonymi rozwiązaniami. Na przykład jeśli pies popędza nas szczekając, a my w efekcie dajemy mu szybko jedzenie ”żeby się uspokoił” to tylko przekonujemy przyjaciela do tego, że szczekanie w tej sytuacji się opłaca. Często nieświadomie nagradzamy hałasowanie i tylko niepotrzebnie uczymy psa, żeby szczekał. Wtedy nawet cichy z natury psiak może zacząć częściej szczekać, aby osiągnąć jakiś cel.

Jeżeli pies na nas szczeka, a my wtedy dajemy mu zabawkę to dajemy prosty sygnał, że oczekujemy od psa szczekania, jeśli chce zabawki. Same w sobie to nie jest złe, jeśli nam na tym zależy. Wyuczone szczekanie w konkretnych sytuacjach może być bardzo przydatne. Gorzej, jeśli uczymy psa szczekania niechcący, a potem uważamy to za problem i złościmy się na pupila jak tylko się odezwie.

pies szczeka z nudów

W tym przypadku warto zmienić trochę podejście. Najpierw obserwujmy psa w jakich sytuacjach na nas szczeka, a potem zmieńmy taktyką na taką, która wyeliminuje szczekanie.

Szczekanie z frustracji – jak sobie poradzić?

Inną formą szczekania jest szczekanie z frustracji. Jeśli nasz pies szczeka bardzo często i bez powodu to może to być właśnie taki problem. Nerwy, znudzenie, pobudzenie i frustracja mogą powodować u psa emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Często powoduje to szczekanie, ponieważ pies próbuje się w jakiś sposób wyładować.

Jak sobie poradzić z takim szczekaniem? Przede wszystkim trzeba się zastanowić jaka jest przyczyna. Być może w życiu psa zaszła duża zmiana i problem spowodowany jest nerwami? Nowy członek rodziny, nowy pies lub przeprowadzka – to mogą być stresujące sytuacje dla Twojego przyjaciela. Rozwiązaniem może być spędzenie więcej czasu z psem ”sam na sam”, aby go zrelaksować.

Być może nie mieliśmy ostatnio zbyt dużo czasu dla psiaka i szczekanie jest związane z nudą? Wiele psów, które spędza dużo czasu samotnie w domu, bez dostępu do rozrywek, zaczyna szczekać. Tutaj rozwiązaniem będzie zaproponowanie psu większej ilości zabawy, aby się nie nudził. Dobrym rozwiązaniem są zabawy umysłowe i węchowe, które wyciszają i uspokajają.

pies szczeka problem

Innym powodem może być nadpobudliwość i frustracja – tutaj pies ma wręcz za dużo aktywności i bodźców w ciągu dnia, więc nie może odpocząć. To powoduje zmęczenie i stres, a efektem może być szczekanie. Wiele osób zapomina, że psy potrzebują nawet 12-14 godzin snu dziennie. Trzeba też pamiętać, aby nagle nie odcinać psa od wszystkich aktywności, a naukę odpoczywania realizować powoli. Świetnym pomysłem jest zamiana pobudzających aktywności fizycznych (bieganie, aportowanie) na te wyciszające i uspokajające, jak zabawy umysłowe lub maty węchowe.

Pamiętaj, że jeśli martwi Cię zachowanie Twojego psa i uważasz, że nie poradzisz sobie samemu z problemem to zawsze warto spróbować zasięgnąć opinii behawiorysty.