Co robić z psem w brzydką pogodę? Może mata węchowa? - Maty Węchowe

Co robić z psem w brzydką pogodę? Może mata węchowa?

Co robić z psem w brzydką pogodę? Jest wiele możliwości na przyjemne spędzenie czasu, kiedy za oknem deszcze i burze. Brzydka pogoda na pewno nie zachęca do spacerów, więc raczej ograniczamy je do niezbędnego minimum. Zresztą wiele psów wcale nie lubi moknąć i również woli spędzać czas w ciepłym wnętrzu. Jesienne miesiące to także okres chorób, kiedy nie zawsze mamy siłę i możliwość zapewnić psu bardziej aktywne rozrywki.

Naszą propozycją na zabawę w brzydką pogodę jest mata węchowa, która świetnie sprawdzi się właśnie w takie dni. Zresztą tego typu rozrywka świetnie sprawdzi się w każdych warunkach, ponieważ zapewnia psu bardzo ważnej stymulacji psychicznej.

co robić z psem w brzydką pogodę mata węchowa

Co robić z psem w brzydką pogodę? Czy trzeba coś w ogóle robić?

Deszcz, śnieg, wichury i burze wydają się idealną okazją, aby trochę poleniuchować. O ile odpoczynek to nic złego to na pewno są ciekawsze sposoby na spędzenie takich dni. Kreatywne zabawy, a w szczególności te, które działają na psi umysł to naprawdę fantastyczna sprawa. Rozwijają, uczą, uspokajają oraz są świetną inwestycją w zdrowie naszego przyjaciela. Warto pamiętać, że rozwój umysłowy w młodości psa procentuje na jego starość. Zabawy działające na psią psychikę dają szansę na dobre zdrowie umysłowe do późnego wieku.

Zresztą domowe, rozwijające zabawy w domu to same zalety. Pomagają się uspokoić, rozwijają pewność siebie psa, ale również świetnie sprawdzają się przy wielu problemach behawioralnych jak np: lękliwość. Naprawdę warto brzydką pogodę wykorzystać w produktywny sposób!

Co robić z psem w brzydką pogodę? Może mata węchowa?

Naszą propozycją na brzydką pogodę jest mata węchowa. Zabawa z matą to mnóstwo korzyści. Przede wszystkim mata węchowa wykorzystuje naturalne skłonności psa do węszenia i poszukiwania pożywienia. Większość psów kocha węszyć i eksplorować otoczenie. Psi nos to potężne narzędzie i podstawowy zmysł, który pomaga psu poznawać świat.

Jednocześnie samodzielne poszukiwanie jedzenia jest dla psów bardzo satysfakcjonujące, ponieważ działa na pierwotne instynkty. W wielu przypadkach okazuje się, że nawet największy niejadek pokazuje swojego wewnętrznego wilka, jeśli może sam znaleźć pożywienie.

Sama zabawa jest bardzo prosta i nie wymaga od opiekuna wielu przygotowań. Wystarczy ukryć w macie wybrane przysmaki i położyć całość na podłodze oraz zaprosić psa do zabawy. Pozostaje nam obserwować jak nasz przyjaciel pięknie poszukuje jedzenia wykorzystując swój nos. Dla psa to niesamowita rozrywka, a dla człowieka ogromna satysfakcja z obserwacji psiej pracy. Nie wiesz czym jest mata węchowa? Zapoznaj się z naszą instrukcją obsługi.

Praca węchowa z matą węchową to same korzyści. Przede wszystkim uspokaja psa, co jest szczególnie ważne przy bardzo aktywnych i nadpobudliwych psach. Wiele psiaków ma problem z uspokojeniem się i odpoczynkiem po zabawie. Węszenie wymaga dużej koncentracji i skupienia, więc nie nakręca psa jak wiele innych zabaw. Większość psów po sesji węszenia spokojnie idzie odpocząć.

Praca węchowa to również świetne narzędzie w radzeniu sobie z psimi problemami. Samodzielna praca pomaga budować pewność siebie, co jest bardzo ważne przy psach lękliwych. Lęk u psa w wielu przypadkach spowodowany jest właśnie małą pewnością siebie. Jeśli pies nie jest pewny swoich możliwości to w nowej sytuacji może reagować lękiem.  Budowanie tej pewności jest ważne przy dalszej pracy nad problemem.

Praca węchowa na macie węchowej to również zabawa, która rozwija umysłowo. Bardzo często skupiamy się na fizycznej sferze rozwoju psa. Biegamy, spacerujemy, aportujemy i szarpiemy. O ile to fantastyczne aktywności, tak nie powinno się zapominać o psim mózgu. Rozwój umysłowy jest niesamowicie ważny u psa – wspiera kreatywne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, a także zwyczajne funkcje poznawcze. Pies pracujący to po prostu pies mądrzejszy.

Mata węchowa w brzydką pogodę – kilka wariantów zabawy

co robić z psem w brzydką pogodę mata węchowa

Mata węchowa daje mnóstwo możliwości na świetną zabawę. Postaramy się przedstawić kilka prostych wariantów, które sprawią, że węszenie nigdy się nie znudzi!

Różne ilości przysmaków

W macie węchowej wystarczy schować przysmaki, ale właśnie ilość tych przysmaków ma często znaczenie! Warto próbować różnych wariantów. Podczas jednej sesji spróbuj ukryć bardzo dużo nagród. Wtedy zabawa jest bardzo prosta dla psa, ponieważ na przysmak może często trafić niechcący. Węch ma tu nadal duże znaczenie, ale przede wszystkim ważna jest zabawa i satysfakcja. Bo czy może być coś lepszego niż nagroda na każdym kroku?

Jednak w kolejnej sesji spróbuj ukryć tylko kilka przysmaków. W tym wariancie chowaj je bardzo precyzyjnie. Odsuń od siebie, a niektóre możesz nawet mocniej przykryć materiałem. Pies musi się bardziej postarać, aby dostać nagrodę. Szukanie musi być precyzyjne, a nos chodzić bardzo dokładnie. Ten typ zabawy jest świetny do budowania pewności siebie. Dodatkowe punkty motywacji uzyskasz, jeśli będziesz się mocno cieszyć jak pies znajdzie wszystkie przysmaki!

Intensywność zapachu jest ważna

Każdy smakołyk pachnie trochę inaczej. Warto wprowadzić różnorodność, jeśli chodzi o walory zapachowe. Nie ukrywaj za każdym razem tych samych przysmaków. Na jednej sesji skup się na czymś, co bardzo pachnie. Idealne są rybne przysmaki (np: te, które dostaniesz od nas w prezencie w paczce z matą). Pies od razu czuje, że w macie jest coś pysznego.

Natomiast warto również spróbować wariantu, gdzie ukrywamy jedzenie, które nie ma aż tak intensywnego zapachu. Spróbuj ukryć jabłko lub marchewkę. Każde urozmaicenie jest dobre.

Połącz zabawę węchową z innymi ćwiczeniami

Praca węchowa jest super, ale możliwość połączenia jej z innymi ćwiczeniami jest jeszcze lepsza! Bardzo ciekawym urozmaiceniem zabawy węchowej jest wykorzystanie jej w treningu posłuszeństwa, szczególnie podczas ćwiczeń cierpliwości.

Przykładowo można ćwiczyć wszelkie przedłużone polecenia jak siad lub leżeć. Schowaj przysmaki i połóż matę na podłodze. Następnie rozpocznij ćwiczenia posłuszeństwa tak jak zawsze. Pies siada, słyszy ”zostań” i czekamy. Po pewnym czasie zwalniamy psa z pozycji i w nagrodę pozwalamy przeszukać matę. Jeśli planujemy większą ilość powtórzeń to raczej chowajmy mniejsze ilości przysmaków.

W trudniejszym wariancie mata węchowa może pełnić rolę rozproszenia dla psa. Kładziemy matę pełną przysmaków na podłodze i rozpoczynamy standardowy trening posłuszeństwa. Pies musi pracować ze świadomością, że obok znajdują się pyszne przekąski. To naprawdę duże wyzwanie utrzymać skupienie na człowieku i ćwiczeniach, jeśli niedaleko jest takie rozproszenie.

Po skończeniu całej sesji treningowej nagradzamy psa za dobre zachowanie i pozwalamy udać się do maty. Warto pamiętać, aby na początku wprowadzenia tego typu rozproszenia stosować krótsze sesje treningowe i wydłużać je wraz z postępami.

Życzymy wszystkim dobrej zabawy! Więcej pomysłów na to, co robić z psem w brzydką pogodę można znaleźć we wpisie na blogu Życie z psem.